לדלג לתוכן

נחל גלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נחל גלים
נחל גלים בחורף בטירת כרמל
נחל גלים בחורף בטירת כרמל
מידע כללי
יובלים נחל כלח, נחל דורים, נחל נדר, נחל אורנית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפך הים התיכון עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינות באגן הניקוז ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
(למפת חיפה רגילה)
 
נחל גלים
נחל גלים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מצפור נחל גלים בעת השרפה בכרמל בדצמבר 2010
שמורת נחל גלים תצפית מחניון הצוק לכיוון מערב, במרכז המצוק המערבי, באופק בתי טירת כרמל. בשמורה ניכרים סימני השריפה של דצמבר 2010
אזור שמורת נחל גלים, מבט לכוון צפון. במרכז מערות אורנית. ברקע מגדל אוניברסיטת חיפה

נַחַל גַּלִּים הוא נחל בהר הכרמל באזור הכרמל הגבוה. תחילתו ליד ומדרום לאוניברסיטת חיפה בחיפה ליד קו פרשת המים וכביש 672 בגובה של 400 מטרים מעל פני הים. הנחל הוא חלק מפארק הכרמל.

הנחל זורם בתלילות על הצלע המערבית של הכרמל לכוון דרום מערב. בתחילת זרימתו מתחתר הנחל בשיפוע תלול בסלע הקירטון, ובחלקו העליון יוצר הנחל עמק רחב יחסית. נחל חוצה בדרכו דרך רכב המגיעה לשמורת חי בר. לאחר שהוא מתחבר ליובלו נחל כלח שנשפך אליו מכוון דרום מזרח, פונה הנחל מערבה ועובר בדרכו סלע קשה עם קירות המגיעים לגובה של 6–8 מטר, ויוצר בדרכו צנירים, מפלים וכוכים. גובה המפל הגבוה הוא כ-5 מטר. חלק זה של הנחל הוא בעל שיפוע מתון יחסית. בדרכו נשפכים אליו מדרום נחל דורים ונחל אורנית, ומצפון נחל נדר. הנחל עובר בדרכו בתוך שכונות המגורים של טירת כרמל ובחלקו המערבי בתחום העיר עתיד לקום פארק עירוני בשתי גדות הנחל. בהמשך נשפך לים התיכון מדרום לכפר גלים. חלקו העליון המזרחי של הנחל נקרא בערבית "אלוַאסְט" (התיכון), חלקו המערבי נקרא "אלעין" על שם עין קדם.

מעל נקודת החיבור של נחל נדר לנחל גלים מתנשא מצוק גיר באורך 200 מטר ובגובה 10–15 מטר. במצוק מספר מערות, הגדולה שבהם היא "מערת אורנית" שאורכה 42 מטר והיא חוצה את המצוק. למערה שני פתחים והיא כוללת מספר אולמות. במערה נמצאו ממצאים ארכאולוגים מהתרבות המוסטרית והתקופה הכלקוליתית. המערה היא מקלט לעטלפי חרקים.

אגן הניקוז של נחל גלים הוא כ-11 קמ"ר. אגן הנחל ויובליו הוכרזו כשמורת טבע והם חלק מפארק הכרמל. שטח של כ-6,500 דונם בתוך השמורה גודר בשנות השבעים לצורך יצירת החי בר בכרמל המשמש לרביית בעלי חיים שנכחדו מהכרמל.

אזור שמורת נחל גלים נפגע בשרפה בכרמל שהתרחשה בשנת 1989. השיקום של השמורה נעשה כמעט ללא התערבות אדם.

הצמחייה בנחל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצמחייה האופיינית בנחל הוא חורש ים תיכוני. על אדמת הרנדזינה צומחים אורן ירושלים, אלה ארצישראלית, ליבנה רפואי, בר זית בינוני, קטלב מצוי ועוד. ניתן לראות בנחל לוטם שעיר ולוטם מרווני. במפנה הצפוני של הנחל ובאזורים הלחים יותר צומחים כליל החורש, ער אציל ומורן החורש.

ממצאים ארכאולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודשים נובמבר 2000 - ינואר 2001 נערכה חפירת הצלה בגדה הצפונית של נחל גלים במרחק של כ-300 מטר ממזרח לטירת כרמל. במקום נמצאו שלוש אמות מים שהובילו מים מעין קדם שבנחל נדר אל הכפר טירה. האמה הקדומה ממנה נחפרו כ-30 מטר עשויה מאבני גוויל ומטויחת בטיח לבן. מעליה נמצאה אמה נוספת שנבנתה על מסד של אבני גזית ועליהם חוליות אבן. האמה השלישית נחפרה לאורך 115 מטר. היא בנויה בשיפולי המדרון. אמה זו נבנתה משתי שורות של אבני גיר כשביניהן נבנה צינור חרס. ממצא כלי החרס היה קטן ולא איפשר תיארוך של האמות. השערת החופרים היא שהאמות היו בשימוש מהתקופה הביזנטית ועד המאה ה-20, כאשר האמה השנייה הונחה מעל הראשונה, וכשאמה זו יצאה מכלל שימוש נבנתה אמה שלישית באותו תוואי. אמות אלה נסקרו על ידי אברהרד פון-מולינן שסקר את הכרמל ותיעד את ממצאיו בין השנים 1908-1907. במקום נמצאו גם מחצבה, מערות קבורה ובריכת מים.[1]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נחל גלים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ טירת כרמל ב' אורית סגל, חדשות ארכאולוגיות גיליון 118, 19 בנובמבר 2006