נחל יגור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נחל יגור
אורך 2.0 קילומטרים
מוצא עספיא (32°43′11″N 35°4′18″E) עריכת הנתון בוויקינתונים
יובלים נחל סבך עריכת הנתון בוויקינתונים
שפך נחל קישון (32°44′43″N 35°4′57″E) עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינות באגן הניקוז ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מבט מקיבוץ יגור, מימין ערוץ נחל מעפילים משמאל ערוץ נחל יגור
נוף טבעי באזור שמורת נחל יגור
ערוץ נחל יגור כפי שצולם בין השנים 1950-1940
נחל יגור בזרימה חזקה לאחר גשם באזור הסכר העוצר את כניסת הסחף לתוך הקיבוץ

נַחַל יָגוּר הוא נחל אכזב הזורם במורדות המזרחיים של הר הכרמל בכרמל הגבוה ועובר ב"פארק אשדות יגור" שהוא חלק מפארק הכרמל. נקרא גם ואדי שומריה על שם שיחי השומר הגדלים באזור. תחילתו של הנחל באזור עספיא. הוא זורם דרומית-מזרחית לנחל מעפילים לכיוון עמק זבולון ונשפך לנחל קישון. בדרכו עובר הנחל בקיבוץ יגור. בדומה ליתר נחלי הכרמל הזורמים ממזרח לקו פרשת המים של ההר, הנחל קצר, קניוני ובעל גדות תלולות. אורכו של הנחל כ-2 ק"מ.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלקו העליון של הנחל מתון יחסית, ומקור מימיו במספר יובלים בתחומי עספיא, הגדול שבהם הוא היובל המזרחי המתחיל ב"עין אל בלד" - מעיין בעספיא ומשם הוא יורד ועובר בסלעי קירטון עד הגעתו לדרך נוף כרמל. מנקודה זו מתחיל חלקו התחתון שהוא בעל אופי קניוני. הנחל מתחתר בתוך סלע דולומיט קשה מ"תצורת יגור" ויוצר נקיק עמוק. בדרכו יורד הערוץ 400 מטר בעוברו מרחק של פחות מ-2 ק"מ. באפיק הנחל נוצרו עשרות מדרגות מפל שגובהן מגיע עד ל-7 מטרים. לרגלי המדרגות נוצרו מכתשות האוגרות מי שיטפונות. בדרכו לנחל קישון נשפך אליו היובל נחל סבך. בנקודת המפגש בין נחל סבך לנחל יגור ישנם שני מפלים שגובהם בין 6 ל-7 מטרים.

סביב הנחל ובתוכו מספר שבילים, שמקשרים בין עספיא ליגור. הטיול בנחל מתאים למיטיבי לכת בלבד בשל הירידות התלולות[1].

ממצאים ארכאולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפתח היציאה של הנחל, ליד הגדר של קיבוץ יגור, קרוב מאוד לבתי המגורים ישנה מערת קבורה חצובה בסלע הקירטון הרך, המערה התגלתה בשנת 1979 בעת ביצוע עבודות פיתוח במקום. על פי הממצאים הקרמיים וצורת המערה תוארכה מערת הקבורה לתקופת הברונזה הביניימית בין 2300 לפנה"ס ועד 2000 לפנה"ס.

צמחית הנחל[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמחיית הנחל היא חורש ים תיכוני סבוך היוצר מעין תקרה מעל האפיק. העצים הצומחים בנחל הם אלון מצוי, אלה ארצישראלית, מורן, קטלב, ער אציל, עוזרר, כליל החורש ועוד. בחלקו התחתון של הנחל צומחים עצי חרוב. בנחל צומחים מספר צמחים נדירים כגון בקעצור החורש שהנחל הוא אחד המקומות הבודדים בארץ ישראל בהם הוא צומח, שושן צחור, בוצין אופקי וכלורה חרוזה. על קירות הקניון בנחל צומחים שרכים וטחבים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נחל יגור בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]