נישואי בוסטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נישואי בוסטוןאנגלית: Boston Marriage) הוא מונח מן המאה ה-19 שמטרתו לתאר מערכת יחסים בין נשים לא נשואות שגרו יחד ולא נתמכו על ידי עזרה גברית כלשהי.

בארצות הברית של המאה ה-19, הייתה תופעה זו מוכרת לכל. נשים רבות, במיוחד אלו שהיו ממעמד חברתי בינוני ומעלה ובעלות השכלה אקדמית, חיו במסגרת חיים שכזאת. מסגרת זו, הציעה לנשים אלטרנטיבה שהייתה מקובלת על החברה - אלטרנטיבה למוסד הנישואים המסורתי. נשים אלה חיו בצורה קונבנציונלית ומכובדת.

בסוף המאה ה-19 שלטה התפיסה לפיה נשים אינן מעוניינות בפעילות מינית. מכיוון שהיה ידוע כי מסגרת "נישואי בוסטון" איננה כוללת יחסים מיניים, הנשים שחיו במסגרת שכזאת יכלו להביע את רגשותיהן ואהבתן האחת לשנייה בגלוי.

המונח "לסבית" (lesbian) נטבע מאוחר יותר בשנת 1890 ולכן בין אם היה מדובר בקשר לסבי-מיני או קשר אפלטוני, השתמשו במונח זה לתיאור התופעה.

כיום, משתמשים במונח זה לתיאור של יחסים המבוססים על אינטימיות, אמון ומחויבות בין שתי נשים, ללא קשר מיני ביניהן.

מקור המונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיר בוסטון נוסדה ב-17 בספטמבר 1630 על ידי מתיישבים פוריטנים שהגיעו מאנגליה. מתיישבים אלו זוהו עם אופי קפדני, מוסרי וצנוע. ישנה השערה כי מקור המילה "בוסטון" מתייחס לעניין זה.

ישנם שני מקורות אפשריים נוספים. האחד הוא ספרו של הנרי ג'יימס "הבוסטונים" ("The Bostonians"). בספר זה מתוארת מערכת יחסים שמזכירה את מוסד הנישואים המסורתי, אך בין שתי נשים. המקור האפשרי השני הוא מערכת היחסים בין שתי הסופרות Sarah Orne Jewett ו- Annie Adams Fields שחיו בעיר בוסטון. יש הטוענים כי זוגיות זו שימשה למעשה השראה לדמויותיו של הנרי ג'יימס בספרו.

בתקופה שבה התפרסם הספר, השתמשו במונח "new women" לתיאור של נשים עצמאיות, משכילות, שבחרו לא להתחתן כפי שהיה מקובל בצורה המסורתית. נשים אלו לא נתמכו על ידי גורם כלשהו, וברוב המקרים הן היו בעלות קריירה משלהן.

תכונות אלו אפיינו גם את הנשים שחיו במסגרת "נישואי בוסטון".

נישואי בוסטון כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההנחה של קהילת הלסביות כיום היא, שנשים רבות מאלה שחיו במסגרת "נישואי בוסטון" ניהלו יחסים מיניים האחת עם השנייה.

ישנן מספר דוגמאות בסיפורת הלסבית בהן המחבר הכניס מרכיב מיני בחיי הדמויות הנשיות שחיו יחד: (Patience and Sarah" (Miller, 1969"
ו- (The Ladies" (Grumbach, 1984". יחד עם זאת, דוגמאות אלו אינן מציעות עדות מוכחת לכך שהנשים אכן ניהלו מערכת יחסים מינית בנוסף לחיים המשותפים. במידה וכך היה הדבר, עניין זה היה נשמר בסוד.

בתקופה שבה נעשה שימוש במונח לראשונה, זוגיות א-מינית נחשבה נורמטיבית. כיום, יחסים א-מיניים נתפסים לרוב כחריגים ולוקים בחסר. מחקרים מראים כי לרוב המשתתפים בקשר יסתירו את האופי הא-מיני של יחסיהם.

Rothblum and Brehony (1993), מציעות במחקרן פרשנות אקדמית ליחסים הא-מיניים בין זוגות לסביים כיום. החוקרות משתמשות במונח "נישואי בוסטון" כדי להציע אפשרות למסגרת נשית חדשה של אינטימיות, שבה יחסי מין הם שוליים, ומנסות להגדיר מחדש את המונח תוך שהן מתייחסות לאפיון יחסים לסביים א-מיניים כיום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Lillian Faderman (1981). Surpassing The Love Of Men: Romantic Friendship and Love Between Women from the Renaissance to the Present. Harper Collins publishers.
  • Esther D. Rothblum and Kathleen A. Brehony (1993). Boston Marriages: Romantic But Asexual Relationships Among Contemporary lesbians. Univ of Massachusetts Press.
  • Esther D. Ruthblum (1994). Transforming Lesbian Sexuality. University of Vermont.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]