היום הבינלאומי נגד הומופוביה, טרנספוביה וביפוביה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
היום הבינלאומי נגד הומופוביה, טרנספוביה וביפוביה
International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia
Logo International Day Against Homophobia.jpg
סמל היום הבינ"ל נגד הומופוביה
שמות נוספים IDAHO
מועד החג
תאריך 17 במאי

היום הבינלאומי נגד הומופוביה, טרנספוביה וביפוביה - הבנ"ה (International Day Against Homophobia, Transphobia & Biphobia - DAHOT | IDAHO) הוא אירוע אשר מאז 2005 מתקיים מדי שנה ב-17 במאי, ותכליתו להפחית את ההומופוביה ברחבי העולם. את אירועי היום מובילה ועדת הבנ"ה (IDAHO Committee) הממוקמת בצרפת, ושנוסדה ומנוהלת על ידי לואי-ז'ורז' טן, אקדמאי ופעיל זכויות אדם צרפתי. התאריך 17 במאי נקבע כיום הבינלאומי נגד הומופוביה כציון למועד שבו הוסרה ההומוסקסואליות מרשימת ההפרעות הנפשיות על ידי ארגון הבריאות העולמי, בשנת 1990.

המטרה העיקרית של היום הבינלאומי היא להעלות את מודעות לתופעות האלימות, האפליה והדיכוי של קהילות הלהט"ב ברחבי העולם ולייצר דיאלוג עם התקשורת, קובעי מדיניות, דעת קהל והחברה האזרחית.

שם האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד שנת 2009 השם הרשמי היה: היום הבינלאומי נגד הומופוביה. החל משנת 2009 טרנספוביה נוספה, בשל ההכרה באפליה, האתגרים והבעיות איתם מתמודדים טרנג'נדרים וטרנסקסואלים. מאז 2015, גם הביפוביה נוספו לשם הרשמי מתוך הכרה שגם ההתמודדות של קבוצה זו שונה מקבוצות אחרות בקרב קהילות הלהט"ב. בישראל ובמדינות אחרות בעולם, שם האירוע כולל גם התייחסות ללסבופוביה.

בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לואי-ז'ורז' טן, מייסד IDAHO

מאז שנת 2005 מצוין היום נגד הומופוביה. ב-2014 היום צוין ביותר מ-130 מדינות בעולם, ומוכר באופן רשמי על ידי האיחוד האירופי, ממשלות בלגיה, בריטניה, צרפת, לוקסמבורג, הולנד, מקסיקו, קוסטה ריקה ואחרות. היום מצוין גם במדינות שחל בהן עונש מוות על קיום יחסים הומוסקסואליים. באיראן, למשל, צוין היום במסרים של דוא"ל בתוך קהילת הלהט"ב ובין פעילי זכויות האדם.

בעוד שמטרת אירועי הגאווה, היא לעורר את רגש הכבוד כלפי ביטויים מגוונים של מיניות, ולבטל את רגש הבושה העצמית הנקשר אליהם לפעמים, מטרת הבנ"ה היא להביא לדה-לגיטימציה של עמדות הומופוביות, ולמאבק של החברה כולה בביטויה. ברחבי העולם מצוין יום ההבנ"ה בצורות שונות, אין קמפיין מרכזי שנקבע על ידי הארגון הבינלאומי, זאת מתוך הבנה כי הקונטקסט החברתי, דתי, פוליטי ותרבותי בהם פועלות קהילות הלהט"ב מקומות שונים בעולם משפיע על הפעילויות שהקהילות המקומיות יובילו.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל צוין היום לראשונה ב-17 במאי 2006, תחת הכותרת "הבנ"ה". היום צוין ב-25 פעילויות שונות ברחבי הארץ, בהן השתתפו אישי ציבור, ובהם השרה יולי תמיר, וחברי הכנסת יוסי ביילין, זהבה גלאון ודב חנין. נשיא מדינת ישראל משה קצב, פרסם הודעת תמיכה רשמית במטרות היום ובגנות ההומופוביה בקוראו לציבור לגלות סובלנות ולעקור כל ביטוי שנאה ועוינות. שרת החינוך, יולי תמיר, הודיעה מעל בימת הכנסת כי תוסיף את המאבק בהומופוביה לתוכנית הלימודים במערכת החינוך.

ב-2011 השיקו נינו אבסדזה מקדימה וניצן הורוביץ את השדולה הגאה של הכנסת במסגרת אירועי היום הבינלאומי נגד הומופוביה שנערכו בתל אביב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]