המחאות בנוגע לזכויות להט"ב ברוסיה בעקבות משחקי החורף 2014

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בעקבות ההכנות לאולימפיאדת החורף 2014 שהתקיימה בסוצ'י שברוסיה, עלו מחאות וקמפיינים סביב הנושא של זכויות להט"ב ברוסיה (אנ').

הדאגות לספורטאים ולתומכי הלהט"ב במהלך המשחקים החלו כבר במרץ 2012, כששופט רוסי חסם את הקמת בית הגאווה בסוצ'י, וקבע כי "תעמולה של יחסים מיניים לא-מסורתיים [יכולה] לערער את ביטחונה של החברה הרוסית" וכי הדבר התנגש עם המוסר הציבורי (אנ') ומדיניות המדינה "בתחום האמהות המשפחתית וההגנה על הילדות".[1] מרבית ההפגנות היו ביוני 2013 והן התרכזו בחקיקת החוק שאסר על הפצת "תעמולה של יחסים מיניים לא מסורתיים" בקרב קטינים. חוק התעמולה התאפיין בתקשורת המערבית ובמבקרים אחרים כאיסור על "תעמולה הומוסקסואלית", בטענה שהתעמולה מספיק רחבה כדי לאסור על כל הצגה ציבורית של סמלים להט"בים ולדכא את תרבות הלהט"ב. החוק עצמו נחשב גם כגורם לעלייה באלימות נגד להט"ב (אנ'), ולגידול במעצרם של מפגינים פרו-להט"בים.[2][3][4][5][6]

ההשלכות של חוק התעמולה על אולימפיאדת החורף הקרובה היו חשש גדול בקרב הספורטאים והתקשורת ההמערבית, שכן האמנה האולימפית מכילה האוסרת במפורש את כל צורות האפליה. לחץ בינלאומי מוקדם הופעל כדי לחייב את הוועד האולימפי הבינלאומי להעביר את האולימפיאדה למדינה אחרת, כמו כן לחץ על נותני החסות האולימפיים שינקטו עמדה לשוויון להט"בי. בד בבד, קריאות להחרים את האולימפיאדה ולמחאה לפני, במהלך ואחרי המשחקים יצאו גם מארגונים וקבוצות שונות, ומספר ספורטאים אולימפיים יצאו מהארון כמחאה סמלית על החוק. לפני שהופעל לחף דומה על המשחקים, הופעל גם על נותני החסות האולימפיים הגדולים, וכמה לא-ספונסרים שהצהירו בציבור שהם תומכים בזכויות הלהט"ב. כמה פוליטיקאים לאומיים סירבו להשתתף במשחקים בגלל חקיקת חוק התעמולה, בעוד שאחרים הצהירו כי מעט מאוד מנהיגים משתתפים בדרך כלל במשחקי החורף מאחר שזה לא אירוע ש"חובה להשתתף".

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Judge bans Sochi 2014 gay Pride House claiming it would offend "public morality"". Inside the Games. בדיקה אחרונה ב-12 בפברואר 2014. 
  2. ^ Herszenhorn, David M. (11 באוגוסט 2013). "Gays in Russia Find No Haven, Despite Support From the West". The New York Times. בדיקה אחרונה ב-10 בפברואר 2014. 
  3. ^ Johnson, Ted (24 ביולי 2013). "Russia's Anti-Gay Laws Present Challenge for NBC's Olympics Coverage". Variety. בדיקה אחרונה ב-25 ביולי 2013. 
  4. ^ Fierstein, Harvey (21 ביולי 2013). "Russia's Anti-Gay Crackdown". The New York Times. בדיקה אחרונה ב-25 ביולי 2013. 
  5. ^ Luhn, Alec (1 בספטמבר 2013). "Russian anti-gay law prompts rise in homophobic violence". The Guardian. 
  6. ^ Weaver, Courtney (16 באוגוסט 2013). "Russia gay propaganda law fuels homophobic attacks". Financial Times.