סיינטולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סיינטולוגיה (לפעמים נכתב גם סינטולוגיה; נהגה סַיֶנְטוֹלוֹגְיָה; באנגלית: Scientology) היא פילוסופיה רוחנית עיונית ומעשית, אשר נוסדה ופותחה על ידי ל. רון האברד. השם "כנסיית הסיינטולוגיה" משמש גם שם כללי לרשת בינלאומית של ארגונים שהקים האברד כדי להפיץ את התורה, שהגדיר כדת. סביב תורת הסיינטולוגיה והתנועה יש מחלוקות ופולמוסים רבים בכל רחבי העולם בשל פעילויותיו של הגוף הנקרא "כנסיית הסיינטולוגיה".

הסיינטולוגיה מציעה שיטות טיפול שונות, המכוונות לשפר את היכולות של האדם כישות רוחנית. בכך, לפי טענתה, היא מעלה גם את יכולתו לטפל בגופו בהתמודדות עם מחלות פסיכוסומטיות ולהגיע לרמה תודעתית גבוהה יותר. לטענות אלו אין גיבוי מחקרי. תחקירים ופרסומים בכלי תקשורת‏[1] ובירורים שנערכו על ידי ועדות חקירה במדינות שונות, ובהן אוסטרליה,‏[2] ישראל[3] וצרפת,‏[4] דחו את הטענה ליסוד מדעי לסיינטולוגיה, והגדירו אותה ככת. ועדות החקירה והתחקירים אף הצביעו על שימוש בשיטות של מניפולציה פסיכולוגית בסיינטולוגיה. בגרמניה הסיינטולוגיה הוכרזה כ"ארגון טוטליטרי" ומתנהלת נגדה מערכה ציבורית ענפה. הסיינטולוגיה הוכרה באופן רשמי כמוסד דתי או כמוסד ללא כוונת רווח על ידי ממשלות ובתי משפט במדינות רבות ובהן ארצות הברית, גרמניה, רוסיה, איטליה, ספרד, פורטוגל, הונגריה, שבדיה, הודו, דרום אפריקה, אוסטרליה ובריטניה.‏[5][6]. דו"ח תעסה-גלזר בישראל הגדיר את הסיינטולוגיה ככת.‏[7]

תוכן עניינים

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ל. רון האברד, 1950

מקור הנוסח העברי של המילה "סיינטולוגיה" הוא במקור האנגלי – Scientology. המילה היא שילוב של המילה הלטינית scio, יֶדע (לפי הניסוח בפרסומים הרשמיים של הכנסייה - "לדעת במלוא מובן המילה"), והמילה היוונית לוגיה (λογία) שפירושה "תורה".

המילה "סיינטולוגיה" שימשה בכמה הקשרים לפני שאומצה על ידי האברד כשם לתורתו. ההוגה האנרכיסטי האמריקאי סטיבן פרל אנדרוס (Stephen Pearl Andrews) הזכיר אותה בספרו "התקציר הראשון של אוניברסולוגיה ואלוואטו" בשנת 1871‏‏‏[8] כשם של "מדע חדש... אשר חוקר את המחלקה השנייה של הקיום...". לפי ספרו של הסיינטולוג לשעבר ג'ון אטאק "פיסת שמיים כחולים" (A Piece of Blue Sky), הפילולוג אלן אפוורד (Alan Upward) השתמש בשנת 1907 במילה "סיינטולוגיה" כמילה נרדפת לפסבדו-מדע.‏[9] היא שימשה פעם נוספת, בהקשר חיובי, בספרו של אנסטסיוס נורדנהולץ (Anastasius Nordenholz), מדען גרמני וחסיד של תורת שיפור הגזע[9] "סיינטולוגיה – המדע של איכות וכושר המחשבה" (Scientologie - Wissenschaft von der Beschaffenheit und Tauglichkeit des Denkens) שיצא לאור בשנת 1934. קבוצת סיינטולוגים שפרשה מהארגון המרכזי מנהלת מאבק משפטי על הזכות להשתמש בשם סיינטולוגיה בכתיב הגרמני Scientologie.‏[10]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיאנטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב־9 במאי בשנת 1950 פרסם האברד את ספרו הראשון בנושא השכל והנפש: "דיאנטיקה – המדע המודרני של בריאות הנפש" (באנגלית "Dianetics - the Modern Science of Mental Health"); יום פרסום הספר הפך מאוחר יותר לאחד החגים של הסיינטולוגיה. מקור השם דיאנטיקה במילים היווניות dia "דרך" ו־nous "נפש".

עקרון היסוד בספר הוא שהאדם הוא ישות רוחנית שטבעה טוב ושהדחף לשרוד מניע את קיומה. עם זאת, השכל של האדם ("מַיינד" בפרסומים סיינטולוגיים בעברית) מפריע לו לשרוד ולפעול נכון, משום שיש בו הצטברויות של "אנגרמות" – יחידות של זיכרונות לא נעימים. המיינד, לפי האברד, נחלק ל"מיינד אנליטי" (מנתח), האחראי על חשיבה וקבלת החלטות הגיוניות, ו"מיינד ראקטיבי" (תגובתי), הגורם לאדם לבצע מעשים לא הגיוניים בגלל האנגרמות שמצטברות כאשר האדם חווה כאב פיזי בעודו חסר הכרה. האברד טען שאנגרמות נאגרות בשל לחץ פיזי על העובר טרם לידתו, בעקבות מריבות בין הוריו או ניסיונות הפלה מלאכותית. האברד הציע שיטה לריפוי המיינד על ידי ניקויו מהאנגרמות והפיכת האדם ל"קליר" (מאנגלית clear, "נקי") – אישיות שאינה מושפעת לרעה מאנגרמות, חסינה בפני מחלות פסיכוסומטיות ומסוגלת לקבל החלטה נכונה בכל מצב, ללא שיקולים זרים ומוטעים.

האברד הציג את תורתו כחלופה זולה ובטוחה יותר לטיפול פסיכיאטרי, שמחירו היה גבוה ושהיה כרוך לעתים בשימוש בתרופות שנויות במחלוקת ובנזע חשמלי, שהיה מקובל באותה תקופה. האברד הביע התנגדות תקיפה לטיפול פיזי במחלות נפש, וגרס כי הטיפול צריך להתבצע באופן בלעדי באמצעות שיחה בין המטפל (אודיטור, "מאזין", auditor) והמטופל (פרקליר, "קדם־נקי", preclear). תאוריה זו לא עמדה במבחנים מדעיים שנערכו מאוחר יותר בשיתוף עם ארגון הדיאנטיקה.‏[11]

ישנה זיקה מסוימת בין הדיאנטיקה של האברד לבין השיטה הפסיכואנליטית של זיגמונד פרויד ובהקדמה ל"דיאנטיקה" האברד ציין שפרויד אכן השפיע עליו. ההבדל העיקרי בין התפישות, לטענתו, היה שבדיאנטיקה עוזר האודיטור למטופל להבין את בעיותיו בעצמו, בעוד שבפסיכואנליזה המטפל מגיע למסקנה מהן הבעיות במקום המטופל.

ספרו של האברד לא קיבל תגובות אוהדות בעולם המדעי ותויג מיד כפסבדו-מדע, למשל על ידי מרטין גרדנר בספרו "Fads and Fallacies in the Name of Science" מ־1952. הוא גם ספג ביקורת חריפה מאת פסיכולוגים ופסיכיאטרים, למשל רולו מיי. עם זאת, הוא זכה להצלחה והיה ברשימת רבי המכר במשך יותר מ־100 שבועות.[12] אנשים רבים ניסו ליישם על עצמם ועל קרוביהם את השיטות המתוארות בספר. בעקבות זאת הוקמו קבוצות רבות של מטפלים בדיאנטיקה של האברד. האברד עצמו הקים בעיר אליזבת בניו ג'רזי את "המוסד למחקר דיאנטיקה של האברד" (Hubbard Dianetic Research Foundation). הרשויות בארצות הברית חקרו את הארגון באשמת עיסוק ברפואה ללא רישיון והארגון נקלע עקב כך לקשיים.[דרוש מקור]

הקמת כנסיית הסיינטולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות הקשיים השונים, האברד המשיך להפיץ את תורתו ולפתח את שיטות האודיטינג. הוא הרצה על כך במקומות רבים ופרסם עוד מספר ספרים, בהם "מדע ההישרדות" ו"אנליזה עצמית". בהרצאה במרץ 1952 האברד אמר שהוא מפתח תורה חדשה שתהיה הרחבה של דיאנטיקה, בשם "סיינטולוגיה". באותה ההרצאה הוא הגדיר את "סיינטולוגיה" בתור "חקר המדע, או חקר הידע" וש"דיאנטיקה היא רק חלק קטן של התראפיה".‏[13] בסוף שנת 1953 הקים האברד ארגון דתי בשם "כנסיית ההנדסה הרוחנית" (Church of spiritual Engineering)‏[14] וב־1954 הקים את "כנסיית הסיינטולוגיה" (The Church of Scientology) בלוס אנג'לס.‏[15]

ההגדרה של סיינטולוגיה בתור דת שנויה במחלוקת. הארגון עצמו טוען שיש לו כל המאפיינים של דת, ומנהל על כך מאבקים משפטיים רבים. יותר מעשרים מדינות בעולם, בהן ארצות הברית‏‏,‏[16] קנדה‏‏‏[17] ודרום אפריקה‏‏,‏[18] העניקו לסיינטולוגיה סוגים שונים של הכרה בתור ארגון דתי לצורך עריכת טקסי נישואין, פטור ממס, וכיוצא באלה. מדינות אחרות, בהן צרפת[16]‏ ויוון‏‏‏[19] לא מכירות בסיינטולוגיה כדת וארגוני הסיינטולוגיה המקומיים מנהלים על כך מאבקים משפטיים ארוכים.

האברד המשיך להשתמש בשם "דיאנטיקה" ביחס לטיפול הראשוני וה"מדעי" יותר בבריאות הנפש, כשהשם "סיינטולוגיה" משמש למכלול התאוריות של האברד ביחס לאדם כישות רוחנית.

התנועה הסיינטולוגית הכריזה כבר בראשית דרכה כי יסוד רעיונותיה הוא בכתביו של האברד, וכי כתבים אלו, כלשונם וללא שינוי, הם המקור היחיד לתורה הסיינטולוגית. עם זאת, חוקרים כמיכאל רת'סטיין ודורתה רפסלונג כריסטיאנסן מפקפקים אם האברד עצמו כתב את כל הכתבים המיוחסים לו בימי חייו. רת'סטיין אף מצביע על שינויים משמעותיים שבוצעו בכתביו במהדורות מאוחרות יותר, ומניח כי "כל עוד האברד ימשיך להיחשב ה'מקור' היחידי של התורה הסיינטולוגית, הוא ימשיך להיות כותב פורה גם אחרי מותו."‏[20]

מצב הסיינטולוגיה כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנות השמונים הגיע המתח הפנימי בכנסיית הסיינטולוגיה לשיאו, כאשר קבוצות שונות בהנהלה הבכירה החלו להיאבק על הירושה של האברד - לארגון היו כבר סניפים במדינות רבות והוא גלגל מיליוני דולרים ממכירת ספרים, טיפולים וקורסים להכשרת אודיטורים. בעקבות המאבקים עזבו סיינטולוגים בכירים אחדים את הארגון והקימו ארגונים משלהם שחלקם ממשיכים להתקיים עד היום ולהציע טיפולים סיינטולוגיים, בעוד שהארגון המקורי מנסה להיאבק בהם על הפרות זכויות יוצרים.

האברד נפטר משבץ בשנת 1986 (לפי המינוח של הכנסייה הוא "עזב את גופו"). בבדיקת גופתו לאחר המוות, הנדרשת על פי החוק בארצות הברית לפני שריפת גוויה, נמצאו בדמו שרידים של ויסטריל,‏[21] תרופה אנטי-היסטמינית שמשמשת גם בתרופת הרגעה, וזאת למרות ההתנגדות לשימוש בתרופות אלה שהאברד מביע בספריו.

בראש הכנסייה עומד דייוויד מיסקאוויג' (David Miscavige), הנושא בתואר "יושב־ראש המרכז לטכנולוגיה דתית". למעשה, "המרכז לטכנולוגיה דתית" (RTC, Religious Technology Center) הוא חברה המחזיקה בזכויות היוצרים לכל תורת הסיינטולוגיה ובסימני המסחר שלה. לכנסיית הסיינטולוגיה יש גם נשיא (president), הבר ג'נטש (Heber Jentzsch), אך תפקידו טקסי בעיקר.

לפני מותו פורסמה הכרזה מטעם האברד על חתימת "הטכנולוגיה הסטנדרטית". לכאורה פירוש הדבר היה שכל מה שניתן היה לחקור בסיינטולוגיה נחקר ולא ניתן לשפר אותה עוד. ואמנם הארגון מתייחס אליה כך – שיטות הטיפול אינן משתנות באופן משמעותי מאז והארגון מנוהל לפי ספרי האברד. (במהדורות החדשות של הספרים נעשו שינויים אחדים.)

סיינטולוגיה התפרסמה בין היתר במספר ידוענים שחברו לשורותיה, ובהם השחקנים ההוליוודיים טום קרוז, קירסטי אלי, ג'נה אלפמן, פריסילה פרסלי וג'ון טרבולטה והמוזיקאים אייזיק הייז וצ'יק קוריאה. גרושותיו של טום קרוז, ניקול קידמן וקייטי הולמס עזבו את הסיינטולוגיה לאחר שהתגרשו ממנו.

ב־2007 כנסיית הסיינטולוגיה הוציאה לאור מחדש את ספרי הדיאנטיקה והסיינטולוגיה של האברד וההרצאות הנלוות אליהם במהדורות מחודשות בסדרת "היסודות" (The Basics). ב־2011 יצאו מחדש גם שאר ההרצאות של האברד בסדרת "עידן הזהב של הידע". כל הספרים וחלק גדול מההרצאות מתורגמים לפחות לשבע עשרה שפות, בהן עברית, ותשעה ספרים מתורגמים לחמישים שפות.

הסיינטולוגים העצמאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סיינטולוגים עצמאיים

לאחר מותו של האברד, עלה להנהגת הכנסייה דיוויד מיסקביג׳. יש הטוענים כי מיסקביג' החל להכין את הקרקע להשתלטות על הכנסייה עוד בשנותיו האחרונות של האברד תוך שהוא מבצע "טיהור" של הארגון מבעלי עמדה ותיקים אשר עלולים להוות לו למכשול בדרכו מעלה. הרבה סיינטולוגים באותה התקופה סולקו או עזבו את הארגון, תופעה שמתרחבת שוב בשנים האחרונות. רבים מהסיינטולוגים אשר עוזבים, מאמינים בטכנולוגיה ובתורה הסיינטולוגית ולכן ממשיכים לפעול בדרך עצמאית. הסיינטולוגים העצמאיים טוענים כי מיסקביג' מנהל את הכנסייה בצורה מזיקה, פועל בניגוד לתורתו של האברד ומעוות אותה, והוא זה שאחראי לשם הרע שיצא לסיינטולוגיה. כתוצאה מהפילוג, קיימים כיום שני ארגונים אשר מעבירים את התורה. שני ארגונים אלה הם:

-כנסיית הסיינטולוגיה (Church of Scientology)

-הסיינטולוגים העצמאיים (Independent Scientologists)

לקבוצה העצמאית ארגונים רבים ברחבי העולם, וגם בישראל ("מרכז דרור" בחיפה). היא מעבירה את שירותי הסיינטולוגיה ואינה פועלת בחסותה של שום כנסייה.

מושגים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמונה הדינמיקות של החיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על־פי הדיאנטיקה, ישנן ארבע "דינמיקות" שהחיים מתנהלים לפיהן ולפי הסיינטולוגיה, ישנן ארבע דינמיקות נוספות, בסך הכול שמונה:‏[22]

 1. הדחף לשרוד כאדם, כפרט
 2. הדחף לשרוד דרך התרבות וצאצאים
 3. הדחף לשרוד כקבוצה (ארגון, מקום עבודה, מדינה)
 4. הדחף להישרדות האנושות כולה
 5. הדחף לשרוד כצורת חיים
 6. הדחף להישרדות כחלק מהעולם החומרי
 7. הדחף לשרוד כישות רוחנית או הדחף להישרדותם של החיים עצמם
 8. הדחף לעבר התקיימות כאינסוף (הדינמיקה השמינית מסמלת בסיינטולוגיה גם את האלוהים)‏[23]

אי־מיטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האברד המשיך לפתח את שיטת הטיפול הסיינטולוגית באמצעות הוספת מכשיר "אי־מיטר" (E-Meter), מעין פוליגרף המשקף את המתח שבו שרוי המטופל. המכשיר נמכר תחילה על ידי ממציא המכשיר מתיסון והאברד כ"מודד בחינה" שמטרתו שעשוע במסיבות.‏[24] האברד טען מאוחר יותר כי באמצעות מדידת הזרם החשמלי המכשיר מוודא את עוצמת תגובתו של המטופל לגירוי האנגרמות שהאודיטור מנסה למחוק. לטענות אלו אין יסוד מדעי.‏[25]

תטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

האברד טען כי האדם הוא "תטן" (Thetan), ישות רוחנית אלמותית המתגלגלת מגוף לגוף והמשתמשת בגוף ובשכל (מיינד) כדי ליצור מציאוּת.‏[26] מושג ה"תטן" דומה למושג הנפש במערכות דתיות ופילוסופיות אחרות, אולם בסיינטולוגיה נמנעים משימוש במושג הזה, כי הוא רכש משמעויות רבות ושונות. לטענת כנסיית הסיינטולוגיה, טיפול דיאנטי מאפשר לאדם להיזכר בחיים קודמים שלו (ר' גלגול נשמות על אמונות דומות בדתות אחרות). אדם גם יכול, נטען, להתעלות מעבר לרמת ה"קליר" עד לרמת "תטן פועל" (Operating Thetan‏, OT); פרסומי הכנסייה מתארים שמונה דרגות של "תטן פועל", ויש כביכול שבע נוספות.‏[27] ככל שהדרגה גבוהה יותר, כך משתפרת יכולתו של אדם להתמודד עם החיים ולהשיג את מטרותיו. הטיפול כרוך בתשלום, שהוא מקור הכנסתה העיקרי של הכנסייה, וגובה התשלום עולה בהתאם לדרגה שהמטופל מעוניין להגיע אליה.

ספרי האברד שבהם פיתח את רעיונותיו על הנפש, הרצאותיו המוקלטות וספרי ההדרכה הטיפולית של הסיינטולוגיה פורסמו בפומבי, תורגמו לשפות רבות, והם נמכרים בחנויות ספרים. ספרים אחרים, טכניים ומתקדמים יותר, מופצים בעיקר בתוך ארגוני סיינטולוגיה – אלה הם "עלוני משרד התקשורות של האברד" (HCO Bulletins‏, HCOB, עלוני מהש"ה), שכן מקורם במכתבים שהפיץ האברד לסניפי הארגון עם הוראות לביצוע שיטות טיפול שהמציא. רובם זמינים לעיון בארגוני סיינטולוגיה, אולם החלקים העוסקים בדרגות של "תטן פועל" חסויים והגישה אליהם ניתנת רק לסיינטולוגים שהגיעו לדרגה הדרושה.

ההיסטוריה הקוסמית לפי הסיינטולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 1963 האברד התחיל לפרסם סדרת מכתבים בהם טען כי לפני 75 מיליון שנה הגיע לכדור הארץ מהחלל חייזר עריץ בשם זנו[28]. הוא שתל בהרי געש נשמות של חייזרים ואחר־כך הפציץ הרי געש אלו בפצצות מימן. אחרי חורבן החיים על־פני האדמה נותרו רוחות החייזרים שנהרגו בהפצצה, ואלו נצמדו ונצמדות עד היום לבני אדם ומתנהגות כטפילים נפשיים. הם מכונים "תטאנים גופניים" (Body Thetans) והשלבים המתקדמים ביותר בטיפולים סיינטולוגיים עוסקים בסילוקם.

שיטות טיפול נגד "תטאנים גופניים" הביאו להעלאת טענות כנגד מכונים סיינטולוגיים בדבר התעללות. במקרה מוכר אחד, תבעה משפחתה של ליסה מקפירסון, שמתה בעת טיפול סיינטולוגי, את הכנסייה. המשפט נמשך תשע שנים והסתיים בפשרה עם המשפחה, שפרטיה לא פורסמו.‏[29]

תוכנם הסודי של הלימודים המתקדמים בסיינטולוגיה כולל בעיקרו סיפור שכתב האברד‏[30] בסוף שנות השישים:

"ראש הפדרציה הגלקטית (76 כוכבים סביב כוכבים גדולים יותר שבהם ניתן להבחין מכאן) שנוסדה לפני 95 מיליון שנה (בערך 250 מיליארד תושבים בכל כוכב – 178 בממוצע) באמצעות השתלה המונית. הוא גרם לכך שהאנשים יובאו לטיגיאק (Teegeeack, כדור הארץ) ומיקם פצצות מימן בהרי הגעש העיקריים (מקרה 2) ואז אלו באוקיינוס השקט נלקחו בתיבות להוואי ואלו באוקיינוס האטלנטי ללס פלמס ואז 'נארזו'. שמו היה זינו. הוא השתמש במורדים. מידע מטעה מסוגים שונים באמצעות מעגלים, וכו' מוקם בשתלים. כאשר בגלל פשעו קצינים נאמנים (לעם) לכדו אותו אחרי שש שנים של מאבק ושמו אותו במלכודת הר אלקטרונית שבה הוא עדיין נמצא. 'הם' נעלמו. המקום (קונפד') הפך מאז למדבר."

לפי מסמך זה, הסיפור כונה על ידי האברד עצמו "אופרת חלל".

למרות אדרת הסודיות האופפת את תורת הנסתר הזו של האברד, עותקים של הטקסטים מופצים באתרי אינטרנט רבים. למרות המערכות המשפטיות הרבות שארגוני הסיינטולוגיה מנהלים על הפרת זכויות יוצרים, ההפצה לא פסקה. הדוברים הרשמיים של הארגון נמנעים בתוקף מכל התייחסות לתוכנה של "אופרת החלל", אך אינם מכחישים את קיומה לחלוטין. רוב תלמידי הסיינטולוגיה ברמות הנמוכות אינם מכירים את הסיפור על פרטיו. עם זאת, אזכורים לחיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ קיימים בסיינטולוגיה; למשל, "המילון הרשמי של סיינטולוגיה ודיאנטיקה" סיפק הגדרה למושג "אופרת החלל".‏[31]

הסיינטולוגים העצמאיים, אשר אינם כפופים לכנסייה המאיימת, מסבירים שזהו סיפור, אמיתי או לא אמיתי, אך שכאשר מקבלים אודיטינג (טיפול נפשי אישי) על המאפיינים שלו, משיגים תוצאות נפלאות עם מטופלים. הם אינם כופים או אומרים לאף אחד להאמין בסיפור הזה.[דרוש מקור].

הטכנולוגיה המנהלית של האברד[עריכת קוד מקור | עריכה]

האברד גייס לכנסייה אנשים מהשורה שהיו מעוניינים יותר ברוחניות מאשר בניהול, והוא חיבר גם תורת ניהול משלו. תורה זו מורכבת משמונה כרכים של מכתבים עם הוראות ניהול שהופצו על ידי האברד וקובצו תחת השם "מכתבי מדיניות של משרד התקשורות של האברד" (HCO Policy Letters, HCOPL, בעברית: מ"מ מהש"ה).‏[32] תורת הניהול נוצרה במקור עבור הניהול הפנימי של הכנסייה, אך בהמשך שווקה גם למי שרצה לרכוש השכלה במנהל עסקים על ידי מכללה בשם Hubbard College of Administration שהייתה חברת בת של הארגון.

לפי הטכנולוגיה המנהלית של האברד, בכל ארגון חייבים להיות מוגדרים תפקידים חיוניים המכונים "כובעים" (Hat), שחייבים להיות ממולאים בכל זמן נתון על ידי אנשים מוכשרים - "כובע המנהל", "כובע מבקר האיכות", "כובע האחראי לתקשורת ויחסי ציבור" וכו'. לכל סוג של "כובע" יש קורס הכשרה מוגדר שמועבר על ידי הארגון ומכונה "כיבוע" (Hatting). גם התלמיד בארגון סיינטולוגי הוא סוג של כובע, וצריך לעבור "כיבוע", כלומר הכשרה בסיסית ב"איך להיות תלמיד" על־פי טכנולוגיית הלמידה. התורה מגדירה גם שיטה לנהל את מסמכי הארגון, כך שבאופן עקרוני, כאשר תורת הניהול מיושמת באופן מושלם, תחלופת האנשים בתפקידים והחפיפה ביניהם אמורה להתבצע בצורה חלקה לחלוטין.

חברות המתמחות בייעוץ עסקי על־פי שיטת הניהול של האברד, פועלות במסגרת "המכון העולמי למיזמי סיינטולוגיה" (WISE - World Institute of Scientology Enterprises). לטענת המכון, עקרונות הניהול הסיינטולוגיים הופצו ליותר מ־140,000 בתי־עסק ב־75 מדינות,‏[33] אך אין נתונים על מספר בתי־העסק שאכן מיישמים את הטכנולוגיה.

טכנולוגיית הלמידה של האברד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתוך כנסיית הסיינטולוגיה התעורר עד מהרה הצורך בהקמת קורסי הכשרה למנהלי ארגונים ואודיטורים. מכיוון שספרי האברד היו מלאים במינוחים חדשים שהוא המציא, היה צורך דחוף בשיטת לימוד סדורה, והאברד ניסח "טכנולוגיית למידה". הטכנולוגיה מגדירה שלושה מכשולים ללימוד נכון: קצב לימודים גבוה מדי, מחסור בחפץ מוחשי אשר עוזר להבין את חומר הלימוד ומילים שלא הובנו כראוי. הדגש הרב ביותר מושם על המכשול השלישי – התלמידים נקראים באופן תמידי לדאוג שיבינו כל מילה בספר שהם קוראים ולבדוק במילון את פירושה המלא של כל מילה שקיים ספק שלא הבינו כראוי, אפילו מילים בסיסיות ביותר כגון ה"א הידיעה. כל מי שנרשם לסיינטולוגיה עובר קורס "ללמוד כיצד ללמוד", המסביר את עקרונות טכנולוגיית הלמידה.

הארגון מנסה לקדם את טכנולוגיית הלמידה גם מחוץ למסגרות הרגילות של הסיינטולוגיה ולשם כך הקים את ארגון "אפלייד סכולסטיקס" (Applied Scholastics), אשר טוען כי הוא מקדם את הטכנולוגיה בבתי ספר שונים ברחבי העולם ומכשיר מורים למקצועות כלליים בשיטות של האברד. הארגון טוען, בין היתר, להצלחות בשיפור אחוזי יודעי קרוא וכתוב בדרום אפריקה. עם זאת רוב המוסדות של אפלייד סכולסטיקס מלמדים בעיקר סיינטולוגיה ואינם מוכרים על ידי רשויות החינוך.

יעילות טכנולוגיית הלמידה של דיאנטיקה למול טכנולוגיות למידה מקובלות אחרות הועמדה בספק על ידי מומחים רבים.‏[34]

מספר המאמינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 טען נציג רשמי של הכנסייה כי יש לה 3.5 מיליון חברים בארצות הברית[35], אך בסקר שערכה אוניברסיטת ניו יורק בשנת 2001 מצא רק כ-55.000 בני אדם שהגדירו עצמם כסיינטולוגים. מסקר בלתי תלוי נוסף שנערך בשנת 2008 עלה כי מספר הסיינטולוגים אמריקניים ירד ל-25,000.‏[36] לפי אומדים שונים, מספר המאמינים ברחבי העולם כולו נע בין 100,000 ל-200,000.‏[37]

הסמלים של ארגוני הסיינטולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיינטולוגיה משתמשת במספר סמלים לארגוניה.

סמל הסיינטולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמל של הסיינטולוגיה

הסמל הוא האות הלטינית S מהמילה Scientology ושני משולשים:

 • "משולש שי"א" – שליטה־ידע־אחריות (KRC - Knowledge-Responsibility-Control): משולש המסמל את הרעיון שלפיו שליטה, ידע ואחריות הם שלושה מרכיבים שמתקיימים ביניהם יחסי גומלין.
 • "משולש אמ"ת" – אהדה־ממשות־תקשורת (באנגלית ARC - Affinity-Reality-Communication): משולש שמסמל את הרעיון שלפיו אהדה, ממשות ותקשורת הם שלושה גורמים שפועלים יחדיו כדי להביא לידי הבנה.

סמל זה מופיע ברוב הארגונים והפרסומים של הסיינטולוגיה.‏[38]

הסמל של דיאנטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמל של דיאנטיקה

הסמל של דיאנטיקה הוא משולש, שנראה כמו האות היוונית הגדולה דלתא (Δ) שבתחילת המילה דיאנטיקה. הצבע הירוק מסמל צמיחה והצהוב מסמל חיים. החלוקה של המשולש לארבעה פסים מסמלת את ארבע הדינמיקות הראשונות של החיים שהטיפול הדיאנטי אמור לטפל בהן.

סמל המשולש של דיאנטיקה מופיע בפרסומים שקשורים ישירות לדיאנטיקה, כגון ספרי דיאנטיקה בסיסיים ואתרי אינטרנט שמשווקים את דיאנטיקה כטיפול נפשי ולא כדת.

הצלב של הסיינטולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצלב של סיינטולוגיה

בנוסף לסמל ה־S של סיינטולוגיה, נמצא בשימוש סמל נוסף - "הצלב של סיינטולוגיה" (The Scientology Cross). זהו צלב בן שמונה קדקודים המייצג את שמונה הדינמיקות של החיים, שסיינטולוגיה עוסקת בכולן.‏[39]

אף על פי שהצלב דומה בצורתו לצלב של הנצרות, הסיינטולוגיה אינה מבוססת על נצרות.

ביקורת נגד הסיינטולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסיית הסיינטולוגיה הינה ארגון השנוי במחלוקת. הארגון תואר כעוין כלפי מבקריו,‏[40] ונוקט במדיניות של הפחדה, איומים והטרדות כלפי עיתונאים, חברי הארגון ועוזבי הארגון.‏[41] בישראל הוגדרה הסיינטולוגיה ככת מסוכנת על ידי ועדה מטעם הכנסת, בראשות מרים גלזר-תעסה, שחקרה את הנושא.‏[42]בשנת 1965 דו"ח של ועדה פרלמנטרית אוסטרליה בראשות המשפטן קווין אנדרסון קבע כי הסיינטולוגיה היא "מרקם של כזב, הונאה ופנטזיה". הדו"ח שימש להכנת חקיקה שניסתה לאסור את הפעילות של סיינטולוגיה באוסטרליה, אך החקיקה לא יצאה לפועל, ב־1983 סיינטולוגיה קיבלה הכרה בתור דת באוסטרליה‏[5] ובשנת 1987 ניסיון החקיקה בוטל סופית.[דרוש מקור]

ממסמכים פנימיים עולה כי התנועה הקימה בשנת 1966 סוכנות ביון ומבצעים מיוחדים הקרויה Guardian Office, שתפקידה "להפחיד ולהתיש את התוקפים עד התקפלותם הסופית; לאסוף עליהם חומר סנסציוני ואינפורמציה מפלילה, לטמון להם מלכודות, להריץ נגדם תביעות משפטיות רבות ככל האפשר, להשמיצם ולהכפישם בכלי התקשורת ובכל פורום אפשרי אחר."‏[43] ה־Guardian Office היה מעורב בגנבה של אלפי מסמכים סודיים ממשלתיים, בשימוש במכשירי האזנה, בפריצות ועוד (ר' מבצע פריקאוט). אחד עשר מבכירי מנהיגי הארגון, כולל מרי סו האברד, אשתו של האברד, הורשעו בשנת 1979 באשמת גנבה וקשירת קשר.[דרוש מקור] בעקבות הפרשה הכנסייה פירקה את ה־Guardian Office.‏[44]

בהחלטה של בית משפט מחוזי בקליפורניה בתביעה שהגיש RTC, המוסד שמנהל את זכויות היוצרים של כתבי סיינטולוגיה, נגד רובין סקוט, נאמר ש־RTC ניצל באותו התיק באופן חמור את בית המשפט להטרדה של הנתבעים ולא לשם תביעה הגונה.‏[45] ב־2009 הרשיע בית משפט בצרפת את בכירי הכנסייה הסיינטלוגית בצרפת בהונאה. בית המשפט קבע, כי אין מדובר בדת לגיטימית, כי אם במכשיר לא לגיטימי להוצאת כספים במרמה מחסידי הסיינטולוגיה.‏[46][47]. הארגון נקנס במיליון דולר.‏[48]

לימים, בנו של האברד רון דה וולף יצא אל התקשורת וסיפר את דעתו על הארגון, שכינה "ארגון פשע", ועל אביו, שהגדיר כ"נוכל ורודף בצע".‏[49] הוא גם הוצג בתור אחד השותפים לכתיבת הספר Messiah Or Madman, שהופיעו בו טענות דומות, אבל חזר בו מטענות אלה וקרא לספר "שקרי ובלתי מדויק".‏[50] במהדורה מאוחרת יותר של אותו הספר המחבר בנט קורידון כתב שנציגים של כנסיית הסיינטולוגיה אילצו את דה וולף לחתום על התצהיר הזה תוך כדי ניצול המצב הבריאותי והכספי הקשה שלו.

ביקורת בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרק "לכוד בארון" של סדרת האנימציה סאות'פארק הציג ניסיון של אנשי הסיינטולוגיה לגייס לשורותיהם את הילד סטן מארש; תחילה נאמר לו כי הוא שרוי בדיכאון ורק אם ישלם לארגון ויצטרף אליו אז ניתן יהיה לרפאו. סטן עובר בדיקת אי־מיטר ומקבל תוצאה גבוהה מן הממוצע, נאמר לו כי הוא גלגול נשמתו של ל. רון האברד ומסופרת לו "ההיסטוריה החללית". עוד נאמר לו כי עליו להמשיך את הסיפור שהאברד התחיל. ראש הכת מגלה לסטן כי מדובר בתרמית שמטרתה העיקרית להרוויח כסף, סטן מספר לכולם על התרמית, והסיינטולוגים תובעים אותו. בפרק הוצגה "ההיסטוריה החללית" כפי שהיא מתוארת במקורות המתנגדים לסיינטולוגיה, מה שעורר מחאות מצד סיינטולוגים, ואף הוביל לפרישה מהסדרה של אייזק הייז, שדיבב את דמותו של שף.

המחזמר "חגיגת הסיינטולוגיה הלא־מורשית השמחה מאוד לילדים" ("A Very Merry Unauthorized Children's Scientology Pageant") הועלתה בתיאטרון באוף ברודוויי. במחזמר שחקנים ילדים מציגים את חיי ל. רון הבארד ואת ההיסטוריה של הסיינטולוגיה, עם התייחסות ל"היסטוריה החללית" באופן מגחך וביקורתי. המחזמר זכה להצלחה קופתית, הועלה גם מחוץ לניו־יורק וזכה בפרסי אובי (Obie) וגרלאנד (Garland).

"הדרך אל האושר"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לספרי עלילה וספרי סיינטולוגיה, האברד כתב ספר קצר בשם "הדרך אל האושר" (The Way to Happiness). הספר מציע עשרים ואחד כללים לשיפור החיים - שמירה על הבריאות, נאמנות ביחסים, הימנעות מרצח, כיבוד הורים ועוד. הספר אינו מזכיר את סיינטולוגיה ומגדיר את עצמו "לא דתי". עם זאת, יש בו מאפיינים מסוימים של ספרים סיינטולוגיים, כגון עיסוק במושג ההישרדות ושימוש בהערות שוליים להסבר של מילים שונות. הספר תורגם ליותר מ־70 שפות ומחזיק בשיא גינס לשנת 2010 לספר המתורגם ביותר של מחבר אחד ידוע.

ארגון בעל אותו שם מפיץ את הספר בעולם. הארגון נפרד מסיינטולוגיה אך רבים מפעיליו הם סיינטולוגים וספרים ואתרי אינטרנט של סיינטולוגיה מזכירים את הספר ואת הארגון באור חיובי.

סיינטולוגיה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין קולנוע אלהמברה המחודש ביפו - שנת 2011

ארגון הסיינטולוגיה בישראל ממעט להשתמש בסמל הצלב ובמונח "כנסייה" ובדרך כלל קורא לעצמו "ארגון". המרכז הגדול לסיינטולוגיה פעל באזור התעשייה הישן בתל אביב ועבר לבניין קולנוע אלהמברה ביפו ב־2011, הבניין נחנך בסוף אוגוסט 2012. במרכז מעריכים כי בישראל ישנם כ־1000 סיינטולוגים פעילים ועוד מספר אלפים אשר לקחו חלק בקורסים השונים של הארגון.‏[51] הערכות אחרות[דרוש מקור] מדברות על כ־300-400 סיינטולוגים פעילים, הקשורים למרכז ביפו. ארגונים קטנים יותר ("מיסיונים") פועלים בתל אביב ("דימור"), בכרמיאל ובזיתן. בנוסף לכך, ישנם אודיטורים הפועלים עצמאית. המרכז ביפו מנוהל באופן ישיר על ידי הארגון העולמי, בעוד המיסיונים אשר פועלים תחת הכנסייה, נדרשים לשלם לה "דמי זיכיון" בגובה 10% מהכנסותיהם.‏[52]

קבוצה השייכת ל"סיינטולוגים העצמאיים" פועלת בחיפה ("מכללת דרור"). בעקבות ביקורת של המרכז בחיפה על ההנהגה הנוכחית של הארגון, הם הוכרזו "אנשים מדכאים", ונאסר על סיינטולוגים המשתייכים לכנסייה ליצור עימם קשר. כתוצאה מהפילוג, המרכז בחיפה הפך למרכז עצמאי ללא קשר עם הכנסייה העולמית או עם המרכז ביפו, וכיום הוא מעביר את שירותי הסיינטולוגיה במלואם באופן עצמאי.

כמו כן פועלות בארץ מספר חברות ל"ייעוץ עסקי", שמפיצות את הטכנולוגיה המנהלית ומצניעות את זיקתן לסיינטולוגיה, בכינוי הרשמי WISE או תחת שמות אחרים, בהם "מכון האברד לעסקים", "ריטה זוהר", "ג'י. אי. טי ייעוץ והדרכה למנהלים", "Horizons", "סול יוזמות והכשרה", "אומנות הניהול", "Enterprise" ו"קומליין".

בדו"ח הוועדה לפעילות כתות שבראשה עמדה חברת הכנסת מרים גלזר-תעסה מובא מידע מפורט על השיטות שבהן נוקט הארגון כדי לפגוע במי שהגדיר כאויביו. על פי המרכז לנפגעי כתות, אחוז התלונות הגבוה ביותר בארץ מתייחס לכנסיית הסיינטולוגיה והמתלוננים מדווחים בעיקר על פגיעות כספיות ונפשיות.

"העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון", בראשות דני וידיסלבסקי, עוסקת בהפצת חוברת "הדרך אל האושר" בישראל, בעברית, ערבית ורוסית. החוברת הופצה, בין היתר, במספר בתי ספר בישראל; ההפצה אושרה על ידי שרת החינוך לימור לבנת. הורים שהתנגדו לכך שחומרים של סיינטולוגיה יופצו לילדיהם, התלוננו והנושא נדון בוועדה ציבורית במשרד החינוך. העמותה מודה שרוב פעיליה סיינטולוגיה, אך טוענת שהיא פועלת בנפרד מסיינטולוגיה ושאינה מפיצה את הדת הסיינטולוגית, אלא רק את החוברת‏[53].

"עמותת מגן לזכויות אנוש" היא הנציגה הישראלית של ארגון CCHR שנוסד על ידי האברד ומזוהה עם הסיינטולוגיה. מטרת העמותה היא "לחקור ולחשוף הפרות חוק והפרות זכויות אדם, בתחום בריאות הנפש בידי פסיכיאטרים".

הארגון פתח בית ספר יסודי "עתיד" במתחם מקווה ישראל, הפועל לפי טכנולוגיית הלמידה של האברד. משרד החינוך הוציא צו סגירה לבית הספר, ובעקבות זאת עתר הארגון לבג"ץ כנגד המשרד. בית הספר זכה בעתירה, ובית הספר נפתח מחדש כ"מוסד חינוכי מוכר לא רשמי" עם מימון חלקי של משרד החינוך‏[54].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקר מדעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Roy Wallis, The Road to Total Freedom: A Sociological Analysis of Scientology. 1976. ISBN 0435829165

ספרי סיינטולוגיה עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ל. רון האברד, דיאנטיקה - המדע המודרני של בריאות הנפש. 1950
 • ל. רון האברד, דיאנטיקה 55!. 1954
 • ל. רון האברד, סיינטולוגיה – יסודות המחשבה. 1956

ספרים ביקורתיים כלפי סיינטולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרים שתומכים בתורת הסיינטולוגיה, אך מתנגדים לארגון הרשמי (Free Zone)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • L. Kin, Scientology - More Than a Cult?
 • Mark Rathbun - What is wrong with Scientology?

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרי כנסיית הסיינטולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים ביקורתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים אשר שייכים לארגון העצמאי (Independent Scientology)[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיינטולוגיה בחדשות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיינטולוגיה בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ א. The Thriving Cult of Greed and Power, Richard Behar‏ 6 במאי 1991.
 2. ^ דו"ח אנדרסון, 1965, עבור ממשלת אוסטרליה
 3. ^ דו"ח וועדת החקירה הבינמשרדית בראשות מרים גלזר-תעסה לבדיקת נושא הכתות בישראל, ירושלים, טבת תשמ"ז, ינואר 1987
 4. ^ Commission d'enquête sur les sectes – Assemblée nationale, 22/12/1995
 5. ^ 5.0 5.1 המלצות ועדת החקירה באוסטרליה (דוח אנדרסון, 1965) שהגדירו את הסיינטולוגיה ככת בוטלו מאוחר יותר, והיא קיבלה הכרה מלאה כדת ב-1983 "The applicant has easily discharged the onus of showing that it is religious. The conclusion that it is a religious institution entitled to the tax exemption is irresistible."מתוך פסק הדין "כנסיית האמונה החדשה נגד הממונה על המיסוי" (1983) http://www.uniset.ca/other/cs6/154CLR120.html
 6. ^ רויטרס, העליון בבריטניה: הסיינטולוגיה היא דת, ניתן לקיים במוסדותיה טקסי נישואים, הארץ, 11 בדצמבר 2013
 7. ^ אנשי האקדמיה שלקחו חלק בוועדה סירבו לחתום על הדו"ח: "בפגישתי אתה העלתה רמון שתי סיבות עיקריות [לכך שהדוח היה "נטול שיניים", כהגדרתה של איילת קדם] הראשונה: יש מי שרצו להכליל את החזרה בתשובה בדו"ח על הכתות. הצעה זו נדחתה, אמנם, אחרי דיונים ארוכים, אך האימפקט שלה עשה את שלו. "הסיבה השנייה נבעה מפרישת אנשי האקדמיה, שסירבו לחתום על הדו"ח. בעיקר כי התקשו לתת גושפנקא אקדמית להלך הרוח של הוועדה. בשם חופש האמונה והדעה, סירבו אנשי אקדמיה להכיר בעובדה שכתות אולי פועלות כנגד חופש האמונה ובדעה."איילת קדם, ישראל: גן עדן לכתות, באתר nrg‏, 1710/7/2007
 8. ^ The Primary Synopsis of Universology and Alwato: The New Scientific Universal Language, Stephen Pearl Andrews
 9. ^ 9.0 9.1 Jon Atack, A Piece of Blue Sky, Knowing How to Know
 10. ^ Scientologie Home Page
 11. ^ An Experimental Investigation of Hubbard's Engram Hypothesis (Dianetics)
 12. ^ Gutjahr, Paul C. (2001). "The State of the Discipline. Sacred Texts in the United States". Journal Book History: 351–352.
 13. ^ הרצאות "סיינטולוגיה: אבן הדרך הראשונה", עמ' 1
 14. ^ סריקה של בקשה ליצירת מוסד ללא כוונת רווח שהאברד הגיש לרשויות, באתר lisamcpherson.org
 15. ^ Scientology 101
 16. ^ 16.0 16.1 The Church of Scientology: In Pursuit of Legal Recognition, Derek H. Davis
 17. ^ ‘This Is What Scientologists Actually Believe.', Jade Colbert, 27/11/2007
 18. ^ APPLICATION FOR DESIGNATION OF MARRIAGE OFFICERS, DEPARTMENT OF HOME AFFAIRS‏ באתר cesnur.org
 19. ^ Critics public and private keep pressure on Scientology, Lucy Morgan, 29/03/1999, sptimes.com
 20. ^ Mikhael Ruthstein, "Scientology, scripture, and sacred tradition" in The invention of sacred tradition, ed. James R. Lewis, Olav Hammer. Cambridge: Cambridge UP, 2007. עמ' 18-37.
 21. ^ צילום של דו"ח טוקסיקולוגי באתר של ארנלדו לרמה
 22. ^ תיאורה של הסיינטולוגיה, שמונה הדינמיקות
 23. ^ "מהי סיינטולוגיה?", שאלות נפוצות - האם רעיון האלוהים קיים בסיינטולוגיה
 24. ^ פרסומת - Mathison Quiz Meter
 25. ^ A Study of E-meter Frequency Response - An Electrical Review by Perry Scott, BSEE
 26. ^ What is Scientology: The Parts of Man
 27. ^ What is Scientology: Scientology and Dianetics Auditing - Operating Thetan Levels
 28. ^ אנגלית: Xenu, במקורות אחדים נכתב Xemu.
 29. ^ St. Petersburg Times, 2004-06-15, Scientology settlement
 30. ^ - כתב יד סרוק באתר של דייוויד טורצקי
 31. ^ ההגדרה אינה מופיע כעת במילון המונחים הרשמי באתר סיינטולוגיה, אבל ניתן לראות אותה בThe Official גרסה ישנה של מילון המונחים סיינטולוגיה אשר מאוחסנת באתר web.archive.org
 32. ^ The Story of Hubbard Management Technology - מתוך אתר WISE
 33. ^ The Growth of WISE - מתוך אתר WISE
 34. ^ Can L. Ron Hubbard's "study technology" make kids smarter?
 35. ^ Kevin Collison, Kevin (March 17, 2007). "Scientology center heads downtown," Kansas City Star
 36. ^ Bernstein, Fred (November 9, 2010). "In Pasadena, a Model for Scientology's Growth Plan". The New York Times. Retrieved July 13, 2011. 
 37. ^ Reitman, Janet. "Inside Scientology". Rolling Stone. Rolling Stone. Retrieved August 22, 2011. 
 38. ^ "מהי סיינטולוגיה?", שאלות נפוצות - ממה מייצג סמל הסיינטולוגיה, ה-S והמשולש הכפול?
 39. ^ "מהי סיינטולוגיה?", שאלות נפוצות - מהו הצלב של סיינטולוגיה
 40. ^ דו"ח פוסטר, 1971, עבור ממשלת בריטניה (מתוך אתר מתנגדי הסיינטולוגיה xenu.net)
 41. ^ מגזין "טיים", 6 במאי 1991, כת הבצע והכוח
 42. ^ דו"ח ועדת תעסה גלזר
 43. ^ דו"ח תעסה גלזר בעמוד 43
 44. ^ A Contemporary Ordered Religious Community: The Sea Organization. J. Gordon Melton, Center for Studies on New Religions
 45. ^ RTC v. Robin Scott, U. S. District Court, Central District of California, No. 85-711-JMI (Bx) 85-7197-JMI (Bx), January 20, 1993, Memorandum of Decision, כפי שמצוטט באתר lermanet.com
 46. ^ סוכנויות הידיעות, תקדים: בימ"ש בצרפת קבע שסיינטולוגיה זו הונאה, באתר ynet‏, 27 באוקטובר 2009
 47. ^ La Scientologie, condamnée à des amendes, peut continuer ses activités‏, Le Monde,‏ 28 באוקטובר 2009
 48. ^ "תחקיר: הצצה נדירה לסודות הסיינטולוגיה"
 49. ^ http://www.youtube.com/watch?v=jIoD7iyBnps&feature=related - בנו הבכור של ל. רון הבארד תוקף אותו ואת ארגון הסיינטולוגיה
 50. ^ תצהיר שהגיש רון דה וולף לנוטריון בנבדה
 51. ^ ראה קישור: "סיינטולוגיה - גם בישראל מתלוננים על פגיעה נפשית וכספית"
 52. ^ הבריחה מלפיתת הסיינטולוגיה, באתר הארץ
 53. ^ ורד לוי-ברזילי, סיינטולוגיה לילדים, באתר הארץ, 27 בפברואר 2005
 54. ^ מעריב סופשבוע, ה־19 במאי 2006
 55. ^ איתי רום, מי היה מאמין, גלובס, 19 ביולי 2006