לדלג לתוכן

עוזי כהן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עוזי כהן
עוזי כהן
עוזי כהן
עוזי כהן
לידה 1 במאי 1952
טל שחר, ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 18 בינואר 2008 (בגיל 55)
כפר סבא, ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראלישראל ישראל
מקום קבורה רעננה עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה תיכונית
עיסוק חבר מועצת פועלים, חבר מועצה דתית
מפלגה מפלגה הליברלית, הליכוד
ראש עירייה בפועל של עיריית רעננה
2005
סגן ראש עירייה
19902008
(כ־18 שנים)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
סטיקר בחירות, 2003

עוזי (עוזיאל) כהן (1 במאי 195218 בינואר 2008) היה פוליטיקאי ישראלי שכיהן כסגן ראש עיריית רעננה מטעם "הליכוד" בשנים 1990–2008. לאחר פרישת זאב בילסקי מראשות העירייה בשנת 2005 שימש כהן במשך חודשים ספורים כראש העירייה בפועל מתוקף היותו ממלא מקום ראש העירייה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוזי כהן נולד ב-1 במאי 1952 בטל שחר למשפחה מרובת ילדים בת 14 ילדים. הוריו, נסים ומלכה כהן, עברו לרעננה כשהיה בן שנה וניהלו מכולת שכונתית. אביו שימש גם כחזן בית הכנסת, וכהן למד בבית הספר הממלכתי-דתי "יבנה", ומאוחר יותר בישיבת פורת יוסף בירושלים.

הוא שיחק כדורגל בקבוצת הנוער של בית"ר ירושלים. בשירותו הצבאי היה לוחם חי"ר. לאחר מות אביו בתאונה, בגיל 21, שב כהן לחבוש כיפה. מתקופה זו ואילך נטל כהן חלק בעול המשפחה וסייע לאמו בניהול המכולת ובטיפול באחיו ואחיותיו.

פעילות מפלגתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1967 החל לפעול במסגרת ועד השכונות, ובשנת 1970 נבחר ליו"ר ועד שכונת מגוריו, שכונת רסקו ברעננה. במהלך תקופה זו, בגיל 16, הצטרף לשורות המפלגה הליברלית, שהייתה חלק מגח"ל.

בשנת 1973 עמד בראש רשימת גח"ל למועצת פועלי רעננה, וזכה בהתמודדות. לאחר זכייתו שימש בתפקיד זה במשך שתי כהונות רצופות, במקביל להן מונה לשתי כהונות כחבר המועצה הדתית העירונית.

לאחר עליית "הליכוד" לשלטון היה כהן עוזרו של השר שמחה ארליך ולאחריו עוזר השר משה ניסים ומתומכיו הבולטים של נסים במפלגה.[1]

כהן היה פעיל בולט במפלגת "הליכוד", וזכה לפרסום ציבורי בשל עסקנותו הנמרצת במרכז המפלגה. הוא הרבה להתבטא בתקשורת בזכות עליית כוחו של מרכז "הליכוד" ותיאר את השפעתו על מינויים. בפרט נהג להתגאות ב"סידור ג'ובים" לחברי מרכז ומקורבים. כוחו במרכז המפלגה ניכר בתקופת תכנונה ויישומה של תוכנית ההתנתקות, במהלכה היה כהן קול בולט בקרב המתנגדים לתוכנית. עם זאת, על אף מעמדו במפלגה, כהן סירב להתמודד ולשמש כחבר הכנסת והעדיף להוות גורם רב-השפעה במרכז. לדבריו, הוא העדיף "להשפיע על כל 40 חברי הכנסת (של המפלגה)" (נכון לכהונת הכנסת ה-16).

חזון שאפתני ושנוי במחלוקת שיזם נגע להקמת מדינה פלסטינית בצפון-מזרח ירדן, סמוך לגבול עם סוריה, תוך העברת אוכלוסין לחבל ארץ זה. רעיון זה עורר דאגה בקרב הירדנים, ואלה דרשו את הסברו של שר החוץ דאז סילבן שלום למלך עבדאללה כי אין מדובר בהצעה רצינית.[2]

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1982 נכנס לראשונה למועצת העיר רעננה. במשך שש שנים שימש כראש האופוזיציה לראש העירייה בנימין וולפוביץ' ופעל לקידום איכות הסביבה ופיתוח תשתיות. בתקופה זו זכה לסיקור תקשורתי מקומי עקב פעילות המחאה שהוביל נגד הנהלת העירייה, בהן הופעתו לישיבת המועצה מלווה בחמור ועליו שלט: "אם כולם חמורים פה, אז גם החמור הזה יכול להיות חבר מועצה".

בבחירות בשנת 1989 פינה את מקומו בראש רשימת המפלגה למועצת העיר לזאב בילסקי, תחתיו החל לכהן משנת 1990 כסגן וממלא מקום ראש העיר.

לאורך 26 שנות כהונתו במועצת העיר כיהן כהן במגוון תפקידים, בהם סגן ראש העיר במשך שמונה עשרה שנה. בתפקידו זה היה חבר הנהלת העירייה ותחת אחריותו הופקד מינהל חזות פני העיר ואיכות הסביבה. בסמכות המינהל היה כהן ממונה על רישוי עסקים, ניקיון וחזות העיר, הפיקוח העירוני, ממונה על תחום השילוט ופרסום חוצות, ממונה על התברואה וראש רשות החנייה. כמו כן שימש כיו"ר אגודת תרבות הדיור, יו"ר ועדת בטיחות בדרכים ויו"ר ועדת שכונות. בתקופת כהונתו זכתה רעננה 14 פעמים ברציפות בפרסי המועצה לישראל יפה.

בין תוכניותיו השאפתניות הועלתה הצעה לכריית תעלות מים מרעננה לתל אביב והפיכתה של העיר ל"ונציה של המזרח התיכון", כפתרון לעומסי התנועה בעיר וניסיון להפכה לאתר תיירות. תוכניות אחרות כללו הקמת רכבל ואתר סקי מלאכותי בעיר. תוכניות אלו לא יצאו לפועל.

לאחר מינויו של בילסקי לראשות הסוכנות היהודית, מילא כהן את מקומו עד לבחירות חדשות לראשות העירייה. במערכת בחירות זו התמודד על התפקיד והפסיד, כשהוא שלישי במניין הקולות. כהן זכה לתמיכתם של 12% מהמצביעים. תחת ראש העיר הנבחר, נחום חופרי, המשיך עוזי כהן לכהן כסגן.

לצד תפקידו בעירייה נבחר כהן ליו"ר פורום סגני ראשי הרשויות, הפועל במסגרת מרכז השלטון המקומי.

פרסומו הציבורי-טלוויזיוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1977 השתתף כהן בסרט "מבצע יונתן" בתפקיד שולי, בו גילם לוחם ישראלי שהתחפש לאידי אמין.[3]

בשנת 2003 תפס כהן כותרות ראשיות בעיתונים המרכזיים במדינת ישראל כאשר כחבר מרכז הליכוד וכסגן ראש עיר סיכל חלק גדול מתוכניתו של שר האוצר, בנימין נתניהו, לאיחוד רשויות מקומיות. פעילותו זו מנעה מתקציב המדינה קיצוץ של מיליארד דולר לשנה.

כהן הפך בשנת 2003 לסמל תרבותי בשל החיקוי הסאטירי שהתבסס על דמותו בתוכנית הטלוויזיה "ארץ נהדרת" בערוץ 2. החיקוי לעג למראהו ולסגנון דיבורו (תוצאה של ליקוי שמיעה) והדגיש את יכולתו למצוא משרות שונות ומשונות למקורביו. בחיקוי, אשר זכה גם לביקורת, בלטו הביטויים "אני סגן ראש עיריית רעננה", "אתה חמוד אתה" ו"סדר לי ת'בחור". כהן החליט שלא לצאת נגד החיקויים, ואף ניצל את המומנטום כאשר בשנת 2005 נתן את הסכמתו לייבוא תחפושות לפורים בדמותו.

באותה תקופה נענה בחיוב למספר הצעות יחסי ציבור והיה בעל פינה קבועה בתוכנית "איפה אתה חי?" של ארז טל והופעות אורח רבות בתוכניות שונות. לבקשתו של פעיל "הליכוד" הוקלט אחד משיריו של הפעיל, "הכל עובר ביום", על ידי כהן ואורית פוקס. הצעות להשתתפותו בפרסומות מסחריות נשללו על ידי היועץ המשפטי לעירייה, ובתגובה הגיש חבר הכנסת משה כחלון תיקון לחוק העיריות, שעל פיו יתאפשר לנבחרי ציבור לעסוק בשיווק מסחרי ולתרום את רווחיהם לצדקה.

שנותיו האחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת ינואר 2008, בעקבות חקירת משטרה, הומלץ להעמידו לדין בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים וחריגות בנייה בביתו הפרטי. כהן דחה את ההאשמות וכינה את הפרשה בשם "דרייפוס של רעננה".[4]

כהן נפטר ב-18 בינואר 2008 (י"א בשבט ה'תשס"ח), בגיל 55, מהתקף לב,[5] והובא לקבורה בבית העלמין כפר נחמן ברעננה. הוא הותיר אחריו אישה וחמישה ילדים.

לפני מותו ניסה לקדם בניית שכונה חדשה לזוגות צעירים במערב רעננה. בהמשך נקראה השכונה "נאות עוזי", לזכרו.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חטיפה בדרך לסודאן, מעריב, 21 ביוני 1985
  2. ^ דיאנה בחור-ניר, שלום הרגיע את עבדאללה: "ירדן היא לא פלסטין", באתר ynet, 17 במאי 2004
  3. ^ אלי אשד, "אגדת מבצע אנטבה", באתר e-mago
    "מבצע יונתן", באתר IMDb
  4. ^ ‏אפרת וייס, המשטרה ממליצה להעמיד לדין את עוזי כהן, באתר ynet, 6 בינואר 2008
  5. ^ ‏רענן בן-צור, סגן ראש עיריית רעננה עוזי כהן נפטר מהתקף לב, באתר ynet, 18 בינואר 2008
  6. ^ ‏נמרוד רוסו, רעננה: הקמת השכונה של עוזי כהן יוצאת לדרך, באתר nrg‏, 15 באוקטובר 2010
ראשי עיריית רעננה
כמועצה מקומית ברוך אוסטרובסקי מיכאל פסויג ברוך אוסטרובסקי מיכאל פסויג יצחק שקולניק בנימין וולפוביץ'
1955–1931 1957–1955 1959–1957 1960–1959 1969–1960 1982–1969
כעירייה בנימין וולפוביץ' זאב בילסקי עוזי כהן נחום חופרי זאב בילסקי איתן גינזבורג חיים ברוידא
1989–1982 2005–1989 2005 2013–2005 2018–2013 2018 2018 ואילך