פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס
percy jackson and The Last Olympian
פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס - כריכת הספר.png
מידע כללי
מאת ריק ריירדן
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה
הוצאה
הוצאה Hyperion Books ובעברית גרף
תאריך הוצאה 2009
מספר עמודים 381 (בגרסה המקורית)
הוצאה בעברית
תרגום יעל אכמון
סדרה
סדרת ספרים פרסי ג'קסון
ספר קודם פרסי ג'קסון והקרב על המבוך
הספר הבא הגיבור האבוד עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-1-4231-0147-5
הספרייה הלאומית 002703480
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

פֶּרְסִי ג'קסון ותקוות האולימפוסאנגלית: percy jackson and The Last Olympian) הוא רומן פנטזיה המבוסס על המיתולוגיה היוונית. הספר הוא החמישי והאחרון בסדרת פרסי ג'קסון והאולימפיים שכתב ריק ריירדן. בספר, מנסים האל למחצה הבדיוני פרסי ג'קסון ואלי האולימפוס לעצור את קרונוס מלהשמיד את האולימפוס. הספר יצא לאור ב-2009, קיבל ביקורות חיוביות, והיה רב-מכר לנוער.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשימה ב'נסיכה אנדרומדה'[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתחיל בפגישה של פרסי עם ריצ'ל אליזבת דר-בת תמותה שפרסי פגש בספר השלישי שמסוגלת לראות דרך הערפול. הפגישה נקטעת כאשר צ'ארלס בקנדורף חצוי מביתן הפייסטוס קורא לפרסי למשימה על ספינתו של צבא קרונוס, 'הנסיכה אנדרומדה'. על הספינה הם מגלים שלוק ידע כבר שהם באים מכיוון שיש לו מרגל במחנה החצויים. בקנדורף מקריב את עצמו על מנת לפוצץ את הספינה ופרסי מצליח להימלט ומאבד את הכרתו. פרסי מתעורר בממלכתו התת-ימית של פוסידון ומגלה שהוא נמצא תחת מצור של הטיטאן אוקיינוס. הוא מגלה שם את אחיו, הקיקלופ טייסון. פוסידון שולח אותו חזרה ליבשה. פרסי חוזר למחנה ומספר על מות בקנדורף. בת זוגו של בקנדורף, סילנה בוריגרד, ביתה של אפרודיטה, מוצאת את נחמותיה דווקא לצד חברתה מביתן ארס, קלאריס לה-רו.

הנבואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במחנה החצויים, לקראת המלחמה, מתכנסים כירון וראשי הביתנים: פרסי, אנבת', קלאריס, סילנה, ג'ייק מייסון (מחליפו של בקנדורף), האחים שוד, פולוקס מביתן דיוניסוס, קייטי גרנדר מביתן דמטר ומייקל יו מביתן אפולו. פרסי מספר להם מה קרה על 'הנסיכה אנדרומדה' ועל הבוגד ואז קורא את הנבואה הגדולה לאחר שלקחה מן האורקל של דלפי:

שש עשרה שנים ימלאו חרף כל המכשולים

לצאצאם החצוי של האלים הגדולים,

סביבו ישקע עולם בשינה שאין לה סוף,

להב מקולל את נפש הגיבור יקטוף,

בחירה גורלית את חייו תקפד,

את משכן האלים לקומם או לאבד

הטבילה בנהר הסטיקס וההכנה למלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי משוטט ביער ופוגש את ניקו בן האדס, דפנה נימפת היער ואת הסאטיר לנאוס שלא מבינים לאן גרובר הסאטיר נעלם. ניקו ופרסי יוצאים לשאול כדי שפרסי ייטבל בנהר הסטיקס ויהפוך לבלתי מנוצח, כדי שיוכל לנצח את לוק/קרונוס שעשה את אותו דבר. בדרך לשאול פרסי וניקו עוצרים אצל אמו המשוגעת של לוק, שמספרת להם שלוק ביקש את ברכתה. פרסי וניקו עוצרים גם אצל אמו של פרסי והיא מברכת אותו. פרסי וניקו נכנסים לשאול דרך שער אורפאוס ואז ניקו לוקח אותו לאביו האדס בלי לספר לפרסי, כי אביו הבטיח לספר לו על המשפחה שלו. האדס כולא את פרסי בניגוד לעסקה שהוא עשה עם ניקו אולם ניקו מחלץ אותו. הם עוברים את האדס, ופרסי טובל בסטיקס. פרסי חושב על אנבת' בתור משהו שייקשר בינו לבין עולם בני האנוש. פרסי נשאר פגיע רק בנקודה קטנה בגבו התחתון. פרסי יוצא מהשאול, בעוד ניקו נשאר שם. פרסי אוסף חצויים להילחם בקרונוס והציידות באות לעזרתם אך ביתן ארס נשאר במחנה בגלל סכסוך בינם לבין בית אפולו.

התעצמות צבא קרונוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרונוס מתכנן להשתלט על תרבות המערב ומעיר את טיפון המפלץ בסנט הלנה. האל הזוטר מורפיאוס מרדים בפקודת קרונוס את כל בני התמותה. האדס נשאר בשאול ולא יוצא למלחמה, דמטר ופרספונה נשארות איתו, ופוסידון לא מצטרף בגלל המצור של אוקיינוס. ביתן ארס מחליטים לא להילחם בגלל סכסוך עם ביתן אפולו. קרונוס מצליח להשיג את כל המידע ממחנה החצויים בעזרת מרגל.

חלוקת הביתנים לגשרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החצויים נלחמים בצבא קרונוס. צבא קרונוס פוגע ברבים מצבא החצויים, והורג חלק מהם. פרסי אינו פגיע מכיוון שטבל בנהר הסטיקס. בפקודתו של פרסי, כל אחד מהביתנים שומר על גשר או מנהרה אחר שמוביל למנהטן, וציידות ארטמיס מצטרפות אליהם:

אנבת' ופרסי הפעילו את תוכנית 23 - התעוררות לחיים של פסלי העיר, שנלחמים איתם.

הקרב על גשר ויליאמסבורג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלי נהרות ההדסון והאיסט עושים עסקה עם פרסי: הטבעת מפלצות העוברות מדרכם תמורת ניקוי נהרותיהם. הוא מגיע לגשר ויליאמסבורג על מנת לעזור למייקל יו פרסי מביס בשנית את המינוטאור. אית'ן נקמורה, בן נמסיס הלוחם לצד צבאו של קרונוס, מנסה לפגוע בפרסי, ופוגע במקום זה פגיעה קשה באנבת'. פרסי מציל אותה ונלחם לראשונה בקרונוס. הוא שובר את גשר ויליאמסבורג ובורח מהמקום. פרסי מנצח בקרב, אבל מייקל נופל.

במלון פלאזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי והחצויים מתבצרים במלון פלאזה. אנבת' מספרת לפרסי שלוק פגש אתה בעצמו לפני עלילת הספר הקודם. גרובר מגיע למלון ומספר לפרסי שגייס את מרבית רוחות הטבע בעיר, ועל קרבות שונים שראה, בהם איבד כמעט 40 חברים בצבאו. הוא מספר על טיטאן נוסף שנכנס לעיר - היפריון. בחלומו רואה פרסי את ניקו מנסה לזמן את רוחה של אימו, ואביו מראה לו חיזיון בו נראים האדס, ניקו, אחותו ביאנקה ואימם מריה. זאוס מפוצץ את המקום והאדס מספיק להציל את ילדיו, אך לא את אשתו. התמונה מתחלפת ופרסי רואה את רייצ'ל אליזבת' דר, חברתו בת התמותה שרואה בערפול, מסכימה ללכת לבית ספר קלריון השנוא עליה, ובתמורה אביה לוקח אותה למנהטן, שם היא עוזרת לחבריה.

חזרתו של ביתן ארס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת סוף המלחמה, ביתן ארס מחליט להצטרף למלחמה, אולם מי שמנהיגה אותם היא למעשה סילנה בתחפושת של קלאריס. היא מנסה לעמוד מול הדרקון הלידי, אך הוא הורג אותה. קלאריס מגיעה למקום והורגת את הדרקון, אך לא מספיקה להציל את חברתה. סילנה מודה שהיא המרגלת, כי לוק הבטיח לה שאם היא תעשה את זה הוא לא יהרוג את בקנדורף.

קרבות אחרונים במלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי מביס את היפריון. כירון מארגן צבא קנטאורים שמבריח את המפלצות. קרונוס כמעט מגיע לאולימפוס, אבל האדס מופיע עם דמטר, פרספונה, ניקו, וצבא המתים שלו, להילחם בצבאו של קרונוס.

הקרב הסופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי מספר לאנבת' שלוק, שקרונוס שולט בגופו, מנסה להיאבק בקרונוס, ובאולימפוס אנבת' נותנת לו סכין להביא ללוק. פרסי מביא בחשש את הסכין ללוק, והוא תוקע אותו בנקודת התורפה שלו, ובכך מתאבד יחד עם קרונוס. כאשר הוא גוסס הוא מבקש מפרסי שידאג לחצויים הלא רצוים. בסכין הזאת הבטיח לוק לאנבת' שיגן עליה לפני שנים רבות, כאשר היו חברים, וכשבגד בה, הסכין הפכה מקוללת.

לאחר הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלי האולימפוס מצליחים להביס את המפלץ טיפון בעזרת פוסידון, ומצליחים להציל את האולימפוס. אלות הגורל באות לשאת את התכריכים של לוק, וזאוס נותן לתאליה עזרה בגיוס ציידות חדשות, ובקבורת הציידות שמתו במלחמה (האדס הבטיח שהן יגיעו לאליסיום). הוא נותן לטייסון נבוט חדש, ואת משרת גנרל צבאות האולימפוס. גרובר מקבל מדיוניסוס את משרת אדון הפרא, יורשו של האל פאן שמת, ומשרה במועצת זקני הפרסות. אנבת' מקבלת מאתנה את משרת אדריכלית האולימפוס, ומשקמת אותו לאחר שנהרס. פרסי מקבל מפוסידון ומזאוס את ההזדמנות להפוך לאל בן אלמוות אך דוחה את ההצעה. הוא מבקש שילדי האלים הזוטרים יקבלו כבוד כמו ילדי אלי האולימפוס, ושכל החצויים יוכרו על ידי האלים, והופך להיות בן הזוג של אנבת'. רייצ'ל, ידידתו של פרסי הופכת להיות האורקל החדשה. נבואתה הראשונה הייתה הנבואה הגדולה השנייה:

שבעה חצויים יענו לאתגר.

עולם ומלואו יסער או יבער.

נדרים לקיים עד כלות הנשימה,

בשערי המוות תגעש מלחמה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]