פרסי ג'קסון וים המפלצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: סגנון כתיבה בעייתי בפרק העלילה, נכתב על ידי אנונימי והתוצאות בהתאם.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פרסי ג'קסון וים המפלצות
פרסי ג'קסון וים המפלצות.jpg

עטיפת הספר בעברית
מאת ריק ריירדן
שם בשפת המקור
The Sea of Monsters
שפת המקור אנגלית
הוצאה Miramax Books, ובעברית גרף
שנת הוצאה

3 במאי 2006

2008, גרף (בעברית)
סוגה רומן פנטזי לילדים
תרגום לעברית גילי בר-הלל
מספר עמודים

279 (באנגלית)

295 (בעברית)
מסת"ב 0786856866
OCLC 64664383
סדרת ספרים פרסי ג'קסון והאולימפיים (2)
ספר קודם פרסי ג'קסון וגנב הברק
הספר הבא פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן

פֶּרְסִי ג'קסון וים המפלצות הוא ספר פנטזיה-הרפתקאות לילדים מאת הסופר האמריקאי ריק ריירדן. הספר מבוסס על מיתוסים המעובדים מן המיתולוגיה היוונית. הספר פורסם ב-2006. הספר הוא הספר השני בסדרת "פרסי ג'קסון והאולימפיים", מקביל לפרסי ג'קסון וגנב הברק. הספר סוקר את מעשיות האל למחצה בן ה-13, פרסי ג'קסון וחברתו אנבת' במסעם לחילוצו של גרובר חברם מאת הקיקלופ פוליפמוס , שברשותו בנוסף גיזת הזהב, שיכולה לרפא את עצה של תאליה במחנה החצויים. ריפוי העץ יוביל לבניית מגן קסום סביב המחנה שירחיק את המפלצות המיתולוגיות הרבות השורצות סביב המחנה במטרה להשמידו.

פרסי ג'קסון וים המפלצות התקבל יפה מאד בקרב מבקרי הספרים והועמד לקבלת פרסים רבים הכוללים את חלוקת הפרסים השנתית לספר הטוב של הקיץ של "Book Sense"[1]. בנוסף היה מועמד לקבלת הפרס "Mark Twain Readers Award"[2]. הספר מכר מעל 100,000 עותקים בכריכה רכה[3]. הספר יצא לאור בגרסת אודיו ב-6 בספטמבר 2006. המשך עלילות הספר נמצאות בספר הבא בסדרה: "פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן".

עיבודו של הספר לסרט יצא ב-16 באוגוסט 2013[4] בארצות הברית, וב-29 באוגוסט בישראל.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טייסון, חברו של פרסי, מתגלה כבנו הקיקלופ של פוסידון, ואח של פרסי. פרסי מגלה זאת במהלך משחק מחניים עם לייסטרוגנים שניסו להרוג אותו ואת חברו ואחיו למחצה. טייסון חסם אותם מבלי להפצע, כיוון שקיקלופים חסינים לאש. פרסי גם חולם על חברו גרובר, שנמצא במסע החיפושים שלו. בינתיים במחנה החצויים, העץ הקסום של תאליה הורעל, והגבול שמגן על המחנה נחלש. מפלצות הצליחו לעבור את הגבול ולתקוף. כירון מודח מן תפקיד מנהל הפעילות במחנה החצויים, כיוון שלא הצליח להגן על תאליה. טנטלוס, העולה מהשאול מקבל עונש והופך למחליפו של כירון. גרובר מצליח לתקשר עם פרסי דרך החלום ומספר לו שנפל במלכודת, ושהוא כלוא בידי פוליפמוס. אנבת' מבינה שהמלכודת היא גיזת הזהב, ומזכירה לפרסי שהגיזה תוכל להציל את העץ המורעל. קלאריס נבחרת על ידי טנטלוס לחפש את גיזת הזהב כדי לרפא את העץ הקסום ולהציל את המחנה. למסעה מנבאת האורקל נבואה:

בספינת ברזל תשוטי, עם שלד-מלח,

תמצאי אשר חיפשת ויהא הוא שלך.

קירות אבן קרים יחסמו את דרכך,

הן בלי רע לא תצליחי, ותשובי לבדך.

פרסי, שדאג לגרובר, ורצה לצאת למסע החיפושים בעצמו, בורח מהמחנה עם חברתו אנבת' בת אתנה ועם אחיו למחצה - טייסון הקיקלופ. כדי שההרפיות לא יגלו שברחו ויאכלו אותם, פרסי מתפלל לפוסידון ששולח לו ולחבריו היפוקמפוסים, יצורים מיתולוגיים קדומים, המתוארים כסוסי ים כחולים. מכיוון שפרסי מכיר את שפת הסוסים בהיותו בנו של פוסידון, בורא הסוסים ואל הים, הוא מצליח לתקשר עמם. פרסי מנווט אותם הרחק ממיצר לונג איילנד. החבורה מגיעה לספינת התענוגות הנסיכה אנדרומדה ומגלים שהיא שורצת מפלצות, בהנהגתו של חברם שהתגלה כאויב בקיץ האחרון-לוק. בנוסף לכך הם מגלים שקרונוס רוצה לעלות חזרה לשלטון בעזרת סרקופג מוזהב שניצב בספינה ולכן בורחים ממנה.

צבא המפלצות בהנהגתו של לוק רוצה להגיע לים המפלצות (משולש ברמודה), כדי למצוא את הגיזה המוזהבת, שתזרז את תהליך עלייתו של קרונוס לשלטון. כפי שהוזכר, גם החבורה חושקת בגיזה, מה שיוצר מאבק על הגיזה. קלאריס מוצאת את החבורה כשהיא נכנסת לים המפלצות, בעיצומו של קרב בהידרה. קלאריס מנצחת בשבילם את הקרב ואוספת אותם אל סיפון הספינה, שהתפוצצה במהלך קרב עם סקילה וכריבדיס אחרי התאונה שוחים פרסי ואנבת' לחוף, שם מגלים בית תענוגות בהנהגתה של קירקה, שהופכת אותו לחזיר ים. לאחר שהם בורחים ממנה והופכים את פרסי לאדם, הם מגיעים לאי של פוליפמוס, גם כן קיקלופ, שם הם לוקחים את הגיזה ומגלים שטייסון חי, וחוזרים למיאמי, בחברת גרובר שניצל מן הקיקלופ.

קלאריס טסה למחנה ואילו פרסי ואנבת' וטייסון נתפסים בידי לוק, אך בעזרת הודעת איריס-נט הם מראים לדיוניסוס, אחראי המחנה ואל היין, שלוק הוא האשם בהרעלת העץ של תאליה ושכירון חף מפשע.

דיוניסוס מפטר את טנטלוס והחבורה חוזרת על גבי ההיפוקמפוסים למחנה, שם כבר ריפאה הגיזה את העץ של תאליה. למזלם, כל תשומת הלב מופנת לקלאריס.

טייסון נקרא לעזרה בכבשני הקיקלופים ועוזב את המחנה לעת עתה. ימים ספורים לאחר מכן נפלטת תאליה מהעץ עקב השפעת הגיזה.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר קיבל לעתים קרובות ביקורת חיובית. המבקרים שיבחו את פרי עטו של ריירדן ואת עלילותיו של פרסי ג'קסון[5][6][7]. "ריירדן מנפיק המשך ראוי וחזק לסיפורי הגבורה שיצר" אומר מבקר מ"Publishers Weekly"[8]. מבקרי School Library Journal בחרו לבקר את עלילת הרומן ואת הדמות הראשית, באומרם: "פרסי ג'קסון הוא ילד מושך מבחינה רומנטית. הנבואה המסתורית תהדהד בראשם של הקוראים לעד" אמרו. מגזין הילד כתב כי הרומן ממשיך לסחוף את הקוראים. "ספרות הילדים קרא לספר יוצא דופן, והוסיף כי ה"ספר המקביל לפרסי ג'קסון וגנב הברק הוא שילוב מוצלח של מיתולוגיה יוונית וספרות ילדים קלה". מתת ברמן, שיבח את הספר באומרו: "הסדרה האולימפית מסתמנת ככיף טהור, כאשר המחבר ממשיך לכתוב עלילה שילדים מועטים יגידו עליה שהיא דלה". נורה פריהל שיבחה את הספר ואת סוג הכתיבה שלו.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בחירת הספר הטוב ביותר של הקיץ מאת Book Sense", 2006".
  • פרס הספר הטוב ביותר לשנת 2006 מאת מגזין הילד.
  • ספר הפנטזיה הטוב ביותר לשנת 2006 מאת "Kirkus".
  • הספר הטוב ביותר לילדים ולנוער, 2006, מאת "Barnes & Noble".
  • הספרים הטובים ביותר לחטיבת הביניים של קול הנוערים, 2006.
  • בחירת הילדים הטובה ביותר של "Cooperative" לספרים, 2007.
  • הספר הטוב ביותר לנוער מאת "Young Adult Library Services Association".
  • פרס "Mark Twain Readers Award" לשנת 2009 (פרסי ג'קסון וגנב הברק קיבל את אותו הפרס ב2008).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]