פרסי ג'קסון וגנב הברק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרסי ג'קסון וגנב הברק
פרסי ג'קסון והאלומפיים.jpg
העטיפה העברית לספר
מחבר ריק ריירדן
שם בשפת המקור The Lightning Thief
שפת המקור אנגלית
הוצאה Hyperion Books, Puffin Books ובעברית גרף
שנת הוצאה

1 ביולי 2005 1 באפריל 2006

2008 (בעברית)
סוגה פנטזיה
תרגום לעברית יעל אכמון
מספר עמודים

383 (hardcover(2 400 (paperback (1

383 (גרף)
מסת"ב 0786856297
OCLC 60786141
סדרת ספרים פרסי ג'קסון והאולימפיים (1)
הספר הבא פרסי ג'קסון וים המפלצות

פֶּרְסִי ג'קסון וגנב הברק הוא ספר פנטזיה-הרפתקאות מאת ריק ריירדן. הספר יצא בשנת 2005 כאשר הוא מבוסס על המיתולוגיה היוונית. הספר הוא הרומן הראשון בסדרת פרסי ג'קסון והאולימפיים שמספרת את עלילותיו של האל למחצה פרסי ג'קסון. פרסי הוא בנו של אל הים המיתולוגי פוסידון. פרסי וחבריו, גרובר אנדרווד הסאטיר ואנבת' צ'ייס (בת אתנה) יוצאים למסע כדי למנוע מלחמה בין שלושת האחים המיתולוגיים זאוס, האדס ופוסידון.

פרסי ג'קסון וגנב הברק נמכר במכירה פומבית לMiramax Books לפני ששוחרר ב-28 ביולי 2005. לאחר כ-4 שנים מכר הספר יותר מכ-1.2 מיליון עותקים. הספר זוכה במספר רב של פרסים הן על תוכנו והן על מספר המכירות הרב שצבר. על הספר בוסס הסרט פרסי ג'קסון וגנב הברק שיצא בארצות הברית ב-12 בפברואר 2010. ספר ההמשך בסדרה הוא פרסי ג'קסון וים המפלצות. בעברית הספר יצא בהוצאת גרף צעיר, בתרגומה של יעל אכמון.וגם על ספר זה יצא סרט בשנת 2013

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנבואה בספר זה:

מערבה תפנה, להתייצב מול האל הבוגד,

את אשר נגנב תמצא ותשיבו במועד.

החברות תכזיב, זוממת היא למעול,

סופך שלא תצליח להציל את החשוב מכל.

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי מתואר כילד בן שתים עשרה בכיתה ו' בעל דיסלקסיה והפרעות קשב, לומד פנימיית "יאנסי", וגר בניו-יורק עם אימו, סאלי ג'קסון, ואביו החורג, גבריאל "גייב" אגליאנו, המכור לפוקר ולבירה. בטיול למוזיאון היסטוריה, פרסי מגלה שהמורה שלו גברת דודס היא אריניה שנשלחה מטעם אל השאול ותוקפת אותו במהלך טיול. מר ברונר, המלווה, וגרובר (חברו של פרסי והשומר שלו) מתנהגים כאילו לא קרה דבר וכך גם כל הילדים שבאמת לא יודעים דבר.

פרסי ואימו נוסעים לחופשה ביחד במונטוק. אבל זמן קצר אחרי שהגיעו, גרובר מופיע ומזהיר אותם. פרסי מגלה שגרובר הוא סאטיר (חצי תיש וחצי אדם). הם נמלטים במכונית ומגיעים לגבעה, כשהם מותקפים על ידי מינוטאור שמוחץ את המכונית. אמו של פרסי מסבירה לו שאם יעבור את עץ האורן שעל הגבעה המינוטאור לא יוכל לפגוע בו, אך היא עצמה אינה מסוגלת לעבור את קו הגבול. כשהמינוטאור מגיע אמו של פרסי מתפוגגת בידיו במטר של אור זהוב. פרסי בתגובה מחסל את המינוטאור ולוקח כשלל את קרן המינוטאור .

פרסי שוכב מעולף יומיים במחנה החדש. לאחר שהוא מתעורר הוא פוגש את הנערה אנבת' צ׳ייס. הוא מגלה שמר ברונר, ששמו האמיתי הוא כירון, הוא קנטאור (חצי סוס חצי בן אדם). הוא מגלה כי המחנה נקרא מחנה החצויים, וכל אחד ששוכן במחנה הוא בן של אל אולימפי מצד אחד, ובן תמותה מהצד השני.

במחנה קיימים שנים עשר ביתנים - אחד לכל אל אולימפי וילדיו של אותו אל גרים באותו ביתן. חצויים שההורה האלוהי שלהם לא ידוע הוא לא נחשב לאחד משנים עשר הגדולים (לא כולל האדס כי אין ביתן על שמו) משוכנים בביתן הרמס, אל הנוודים. המדריך הראשי בביתן הרמס הוא נער בן 19 ואמן בחרב בשם לוק. לוק הוא בנו של הרמס וברור מאוד שיש לו אכזבות מאביו. הוא ופרסי מתחברים כמעט מיד. עוד הוא מגלה כי כירון וגרובר הטילו "עירפול", ערפל אשר גורם לבני האדם לראות רק דברים שהמוח שלהם יכול להבין.

לעת ערב יוצא פרסי להתאמן בגרסה המיוחדת של המחנה למשחק "תפוס את הדגל", וכאשר נפצע והמים מרפאים אותו, מופיע מעל ראשו קילשון סימלו של פוסידון, אל הים, וכך מתגלה כי פרסי הוא בנו של פוסידון. פוסידון הוא אחד משלושת האלים "הגדולים" יחד עם אחיו זאוס והאדס, שנשבעו שלא להוליד ילדים, בגלל נבואה הקשורה בנושא. פרסי גם מגלה שהברק הראשון של זאוס - שהוא סמל כוחו ושלטונו - נגנב. גנבתו מחלישה את מעמדו של זאוס, ולכן זאוס מפרש זאת כחתירה תחת שלטונו. זאוס משוכנע שהגנב הוא פוסידון, אחיו, הרוצה להפוך למלך האלים בעצמו. מאחר שהאלים לא יכולים לגנוב באופן ישיר זה את סמל שלטונו של זה, מואשם פרסי בגניבת הברק ומכאן שם הספר - פרסי ג'קסון וגנב הברק.

פרסי נאלץ לצאת למסע חיפושים עם גרובר ואנבת בת אתנה - אלת החכמה. הם צריכים למצוא את הברק של זאוס ולהחזירו לאולימפוס עד יום אמצע הקיץ ב-21 ביוני, תוך עשרה ימים. זהו התאריך שקבע זאוס כתאריך אחרון לפוסידון להחזיר את הברק, ואותו תאריך שפוסידון קבע כתאריך אחרון לזאוס לחזור בו מהאשמותיו. כשהם יוצאים למסע בא לוק להיפרד ומעניק לפרסי זוג נעליים מעופפות שקיבל מאביו הרמס. פרסי מעביר אותן לגרובר מאחר שהוא עצמו לא יכול לעוף באוויר מפאת החשש להיכנס לממלכתו של זאוס. פרסי מקבל גם חרב המוסווית בתור עט - כשהמכסה סגור היא עט, אך כשמסירים את המכסה העט מתחיל לצמוח ולהפוך לחרב עשויה מארד שמיימי (חומר שיכול להרוג רק מפלצות). התאוריה שנראית המבטיחה ביותר היא שהברק נמצא אצל האדס בשאול. מכיוון שהעולם המטפיסי היווני משנה מיקום, ותמיד מתמקם במרכז המעצמה החזקה העולם באותה תקופה, הכניסה לשאול נמצאת בלוס אנג'לס, והאולימפוס נמצא בקומה השש מאות של בניין האמפייר סטייט. בדרך הם עוברים מפלצות שונות, המוכרות מהמיתולוגיה היוונית, ביניהן מדוזה, אכידנה (אם כל המפלצות) ואחת הכימרות שלה. הם גם נתקלים בארס, שמבקש מהם "טובה" שמכניסה אותם למלכודת של הפייסטוס. בתמורה לטובה, ארס נותן להם תיק עם נשקים וחפצים קסומים כסף אנושי ואולימפי, נקטר, ואמברוסיה.

לאחר שלל ההרפתקאות הם מגיעים לשאול ומנסים להגיע להאדס. הם עוברים את כארון, ואת קרברוס, כשבאמצע הדרך מתחילות הנעליים המעופפות של גרובר למשוך אותו לתוך מנהרה ובתוכה תהום (טרטרוס). הוא ניצל בקושי מנפילה פנימה. כשהם מתחילים לצאת מהמנהרה הזמן כאילו מאט סביבם ומושך אותם לאחור אל התהום, אך הם מצליחים לצאת בקושי, ומגיעים בסוף להאדס ומבקשים ממנו את הברק. האדס אומר שאין הברק בבעלותו, וטוען שפרסי גנב את קסדת האופל שלו שהיא סמל כוחו ושלטונו והיא מאפשרת לו להפוך לצללים ולהיעלם בהם. האדס מצווה על פרסי לתת לו את הברק. הוא גם מוסיף שהוא יכול לשחרר את אימו. פרסי מגלה שהברק אכן אצלו, בתיק שארס נתן לו. מתברר שלוק ניסה להפליל את פוסידון בגניבת הברק אחרי שתפס את הגנב האמיתי. כשהם בורחים מהשאול הם נתקלים בארס, שהסביר את התרמית. פרסי נלחם בו עד שהצליח לפגוע בו. באותו הרגע ארס נעלם, ופרסי זוכה בברק של זאוס ובקסדת האופל של האדס.

כאשר האיריניה (משרתת האדס) חוזרת לתקוף את פרסי ולהחזירו לשאול, פרסי מעניק לה את קסדת האופל. הוא טס (למרות שזה מסוכן בשבילו, בגלל החשש להיכנס לממלכתו של זאוס) ומגיע לניו-יורק. שם, בלי אנבת' וגרובר, הוא עולה לאולימפוס ומחזיר את הברק לזאוס ובכך מציל את העולם ממלחמת אלים שתגרום חורבן מוחלט. לאחר מכן חוזר למחנה ובסוף הקיץ, לוק קסטלאן, מנהיג ביתן הרמס שהעמיד פני חבר, בגד בפרסי ותקף אותו. הוא עוזב את המחנה ועובר לטובת הטיטאן קרונוס (שהוא הטיטאן שהיה בתהום וגם הטיטאן שרצה את המלחמה בין האלים). לאחר שחוזר לביתו, פרסי מגלה שאביו החורג התאבן על ידי ראשה של מדוזה (שבה נתקלו במסע) ואמו חזרה אליו בתמורה לקסדת האופל.

בסוף הספר, פרסי עוזב את מחנה החצויים למשך השנה ועובר ללמוד בבית ספר במנהטן.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הוא ספר לנוער על כל מאפייניו השונים. הגיבורים הם בגיל 11 או 12. הם מתמודדים עם קשיים כמו קושי בהשתלבות, הם נחשבים לילדים בעייתיים. למרות זאת הם "גיבורים". הספר משתמש בסיפורים רבים מהמיתולוגיה, בתפזורת. הוא אינו עוקב אחרי סיפור אחד, אלא שלל סיפורים הנארגים יחדיו. כל סיפור זוכה לעיבוד מודרני. פרסי מספר את הסיפור בגוף ראשון, תוך כדי שימוש בסלנג ומנעד לשוני תואם לגילו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]