פרסי ג'קסון וגנב הברק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרסי ג'קסון וגנב הברק
The Lightning Thief
עטיפת הספר בעברית. עיצוב: אמרי זרטל
עטיפת הספר בעברית. עיצוב: אמרי זרטל
מידע כללי
מאת ריק ריירדן
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה, הרפתקאות, נוער
הוצאה
הוצאה Hyperion Books, Puffin Books ובעברית גרף לפני גרף הוציאה מרגנית
הוצאה בשפת המקור 1 ביולי 2005
תאריך הוצאה 1 ביולי 2005
2008
מספר עמודים 383 (כריכה קשה)
400 (כריכה רכה)
383 (גרף)
הוצאה בעברית
תרגום יעל אכמון
מהדורות נוספות
מספר כרכים 6
סדרה
סדרת ספרים פרסי ג'קסון והאולימפיים
הספר הבא פרסי ג'קסון וים המפלצות
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 0786856297
הספרייה הלאומית 002613805

פֶּרְסִי ג'קסון וגנב הברקאנגלית: The Lightning Thief) הוא ספר פנטזיה-הרפתקאות מאת ריק ריירדן. הספר יצא לאור בשנת 2005. הספר הוא הרומן הראשון בסדרת פרסי ג'קסון והאולימפיים המבוססת על המיתולוגיה היוונית, שמספרת את עלילותיו הבדיוניות של האל למחצהפרסי ג'קסון. פרסי הוא בנו של אל הים המיתולוגי פוסידון. הוא וחבריו, גרובר אנדרווד הסאטיר ואנבת' צ'ייס (בת אתנה) יוצאים למסע כדי למנוע מלחמה בין שלושת האחים המיתולוגיים: זאוס, האדס ופוסידון.

כתב היד פרסי ג'קסון וגנב הברק נמכר במכירה פומבית ל-Miramax Books לפני שיצא לאור ב-28 ביולי 2005. לאחר כ-4 שנים מכר הספר יותר מ-1.2 מיליון עותקים. הספר זכה במספר רב של פרסים הן על תוכנו והן על מכירותיו. ב-12 בפברואר 2010 יצא סרט הקולנוע פרסי ג'קסון וגנב הברק. ספר ההמשך בסדרה הוא פרסי ג'קסון וים המפלצות. הספר יצא בעברית בהוצאת גרף צעיר, בתרגומה של יעל אכמון.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני המחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי ג'קסון הוא ילד בן שתים עשרה בכיתה ו' בעל דיסלקסיה והפרעת קשב. פרסי לומד בפנימיית יאנסי, בית ספר פרטי לילדים בעייתיים בצפון ניו יורק. אמו היא סאלי ג'קסון. היא נשואה לאביו החורג, גייב אגליאנו, המכור לפוקר ולבירה. הם גרים במנהטן, ופרסי חוזר אליהם במהלך חופשות הקיץ.

בטיול בית הספר למוזיאון מטרופולין לאומנות, פרסי מגלה שהמורה שלו למתמטיקה, גברת דודס, היא אריניה שנשלחה על ידי אל ותוקפת אותו במהלך הטיול. מר ברונר, המלווה והמורה ללטינית, נותן לו חרב קסומה בצורת עט. פרסי מנצח את האריניה ומחזיר למר ברונר את העט. לאחר מכן, פרסי, מר ברונר וגרובר - חברו הטוב של פרסי - מתנהגים כאילו לא קרה דבר.

פרסי חוזר לביתו לחופשת הקיץ. הוא ואימו נוסעים לחופשה ביחד במונטוק, אבל זמן קצר לאחר שהם מגיעים, גרובר מופיע ומזהיר אותם. פרסי מגלה שגרובר הוא סאטיר (חצי תיש וחצי אדם). הם נמלטים במכונית ומגיעים לגבעה אליה גרובר מכוון אותם באומרו שזה מקום בטוח בשבילו. לפני שהם מספיקים להגיע לגבעה מתקיף את המכונית מינוטאורוס. המפלצת נשלחה על ידי האדס כדי להרוג את פרסי. אמו של פרסי מסבירה לו שאם יעבור את עץ האורן שעל ראש הגבעה, המינוטאור לא יוכל לפגוע בו, אך היא עצמה אינה מסוגלת לעבור את קו הגבול בשל היותה בת תמותה. כשהמינוטאור מגיע אמו של פרסי מתפוגגת בידיו במטר של אור זהוב. פרסי בתגובה תוקף את המינוטאור, מחסל אותו ולוקח כשלל את קרנו.

במחנה החצויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי שוכב מעולף במשך שלושה ימים במחנה. לאחר שהוא מתעורר הוא פוגש את אנבת' צ'ייס, נערה בת גילו. הוא מגלה שמר ברונר, ששמו האמיתי הוא כירון, הוא קנטאור (חצי סוס וחצי אדם). הוא מגלה כי המקום שהוא נמצא בו נקרא מחנה החצויים, וכל שוכני המחנה הם צאצאים של אל אולימפי מצד אחד, ובן תמותה מהצד השני.

במחנה קיימים שנים עשר ביתנים – אחד לכל אל אולימפי, וצאצאיו של אותו אל גרים בביתן שלו. חצויים שההורה האלוהי שלהם לא ידוע, או שלא נחשב לאחד מאלי האולימפוס משוכנים בביתן הרמס. לעת ערב יוצא פרסי להתאמן בגרסה המיוחדת של המחנה למשחק "תפוס את הדגל", וכאשר נפצע והמים מרפאים אותו, מופיע מעל ראשו קלשון, סמלו של פוסידון, וכך מתגלה כי פרסי הוא בנו של פוסידון. פוסידון הוא אחד משלושת האלים הגדולים יחד עם אחיו זאוס והאדס, שנשבעו שלא להוליד ילדים חצויים, מפני שילדיהם חזקים מדי ועלולים להרוס את העולם כולו. פרסי מגלה שהברק הראשון של זאוס – שהוא סמל כוחו ושלטונו – נגנב. לפי זאוס מנסים לחתור תחת שלטונו. זאוס משוכנע שהגנב והחותר תחתיו הוא פוסידון, אחיו, הרוצה להפוך למלך האלים בעצמו. מאחר שהאלים לא יכולים לגנוב באופן ישיר זה את סמל שלטונו של זה, פרסי מואשם בגניבת הברק.

הנבואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי נאלץ לצאת למסע חיפושים עם גרובר ואנבת' כדי למצוא את הברק. לשם כך מקבל מהאורקל נבואה:

מערבה תפנה, להתייצב מול האל הבוגד

את אשר נגנב תמצא ותשיבו במועד

החברות תכזיב, זוממת היא למעול

סופך שלא תצליח להציל את החשוב מכל

מתוך הספר

השורה הראשונה מתייחסת לזה שהוא הלך ללוס אנג'לס, לכניסה לשאול, והתייצב מול ארס, האל הבוגד.

השורה השנייה מתייחסת לזה שהוא החזיר את הברק לזאוס בזמן.

השורה השלישית מתייחסת לזה שלוק, המדריך של ביתן הרמס, העמיד פני חבר, אבל בסוף זימן עקרב שעקץ את פרסי וברח.

השורה הרביעית מתייחסת לזה שבסוף הוא לא הציל את אמו, אלא פשוט נתן להאדס שחרר אותה.

מסע החיפושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי המידע אשר ניתן להם, השלושה צריכים למצוא את הברק של זאוס ולהחזירו לאולימפוס עד יום אמצע הקיץ ב-21 ביוני, בעשרה ימים. זהו התאריך שקבע זאוס כתאריך אחרון לפוסידון להחזיר את הברק, ואותו תאריך שפוסידון קבע כתאריך אחרון לזאוס לחזור בו מהאשמותיו ולהתנצל. כשהם יוצאים למסע בא לוק להיפרד ומעניק לפרסי זוג נעליים מעופפות שקיבל מאביו, הרמס. פרסי מעביר אותן לגרובר מאחר שהוא עצמו לא יכול לעוף באוויר מפאת החשש להיכנס לממלכתו של זאוס - האוויר. פרסי גם מקבל מכירון חרב המוסווית בתור עט (אותה חרב שמר ברונר נתן לו כדי שיילחם בגברת דודס) - כשהמכסה סגור היא עט, אך כשמסירים את המכסה העט מתחילה לצמוח ולהפוך לחרב עשויה מארד שמימי (חומר שיכול להרוג מפלצות ולפגוע בחצויים), כירון מוסר לו שזו ניתנה לו למשמרת של ידי אביו פוסידון. התאוריה שנראית המבטיחה ביותר היא שהברק נמצא אצל האדס בשאול. מכיוון שהעולם שינה את מיקום הבסיס שלו, כך גם האלים מתמקמים במרכז המעצמה החזקה בעולם באותה תקופה, ארצות הברית. הכניסה לשאול נמצאת בלוס אנג'לס, והאולימפוס נמצא בקומה השש מאות של בניין האמפייר סטייט. בדרך הם עוברים מפלצות שונות, המוכרות מהמיתולוגיה היוונית, ביניהן מדוזה, אכידנה (אם כל המפלצות) ואחת הכימרות שלה.

לאחר שלל ההרפתקאות הם מגיעים לשאול ומנסים להגיע להאדס. הם עוברים את כארון, ואת קרברוס, כשבאמצע הדרך מתחילות הנעליים המעופפות של גרובר למשוך אותו לתוך מנהרה ובתוכה תהום (טרטרוס). הוא ניצל בקושי מנפילה פנימה. כשהם מתחילים לצאת מהמנהרה הזמן כאילו מאט סביבם ומושך אותם לאחור אל התהום, אך הם מצליחים לצאת בקושי, ומגיעים בסוף להאדס ומבקשים ממנו את הברק. האדס אומר שהברק איננו בבעלותו, וטוען שפרסי גנב את קסדת האופל שלו שהיא סמל כוחו ושלטונו והיא מאפשרת לו להפוך לצללים ולהיעלם בהם. האדס מצווה על פרסי לתת לו את הברק. הוא גם מוסיף שהוא יכול לשחרר את אימו. פרסי מגלה שהברק אכן אצלו, בתיק שארס נתן לו קודם. מתברר שארס ניסה בפקודת קרונוס להפליל את פוסידון בגנבת הברק אחרי שתפס את הגנב האמיתי, ובכך לעורר מלחמה. פרסי מוותר על הצלת אמו בתמורה לחייהם של חבריו. כשהם בורחים מהשאול הם נתקלים בארס שהסביר את התרמית. פרסי נלחם בו עד שהצליח לפגוע בו. באותו הרגע הזמן נעצר מלכת, וארס נעלם. פרסי זוכה בברק של זאוס ובקסדת האופל של האדס.

לאחר המסע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר האריניה חוזרת להתקיף את פרסי ולנסות להחזירו לשאול, פרסי מעניק לה את קסדת האופל בתמורה לאמו. הוא טס (אף על פי שזה מסוכן בשבילו, בגלל החשש להיכנס לממלכתו של זאוס, שהוא כרגע אויבו של אביו) ומגיע לניו יורק. שם, בלי אנבת' וגרובר שפונים למחנה החצויים בלעדיו, הוא עולה לאולימפוס ומחזיר את הברק לזאוס ובכך מציל את העולם ממלחמת אלים (שתגרום חורבן מוחלט). הוא חוזר לביתו ומודיע לאימו שאם תרצה היא יכולה להיפרד מבעלה לנצח ולהפכו לאבן בעזרת ראשה של מדוזה ששלח לאולימפוס, אך קיבל בחזרה. לבסוף הוא חוזר למחנה. בסוף הקיץ, לוק, שהעמיד פני חבר, מספר לו שהוא אחראי לגניבת הברק הראשון וקסדת האופל, בפקודתו של קרונוס, אבל נתפס על ידי ארס והונה אותו להמשיך את תפקידו. קרונוס נאלץ להשתמש גם בארס וגם בפרסי כדי לחרחר מלחמה בין האלים ולהתחזק. לוק שולח עקרב מחילות שעקיצתו ממיתה כעבור 60 שניות ועוזב את המחנה כדי להמשיך בניסיונותיו להחזיר את קרונוס. לאחר שפרסי חוזר לביתו החדש מגלה שאימו השתמשה במתנתו ואיבנה את גייב, בעלה וחבריו (בעזרת ראשה של מדוזה) ומכרה את פסלם, ובעזרת הכסף הרב שקיבלה עברה לדירה חדשה והתחילה לכתוב את הרומן שתמיד רצתה לכתוב.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פרסי ג'קסון והאולימפיים#דמויות

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרסאוס "פרסי" ג'קסון – הדמות הראשית, נער בן 12. בנו של פוסידון, אל הים, שלא היה אמור להוולד, בגלל ההסכם של 'שלושת הגדולים', אביו ושני אחיו. הוא לא ידע על היותו חצוי, עד שחברו גרובר, חשף את היותו סאטיר, ומגלה לפרסי את האמת. הוא הופך לאויב של ארס ובתו, קלאריס, ונלחם עם שניהם. זאוס שנא אותו כי חשב שגנב לו את הברק הראשון. יש לו שיער שחור ועיניים ירוקות כים.
 • אנבת' צ'ייס – חברתו של פרסי. נערה בת 12 שאימה היא אתנה, אלת החכמה והאויבת של פוסידון ולכן אנבת' לא אמורה להיות חברה של פרסי. גדלה בבית אביה עד שבגיל שבע ברחה מן הבית בעזרת לוק, בנו של הרמס, ותאליה, ביתו של זאוס, גרובר ניסה לקחת את שלושתם למחנה החצויים אך בדרך תאליה נהרגה. היא מדריכת הביתן שלה. יש לה סכין וכובע היעלמות אותם קיבלה מאמהּ. עתידה להיות בספרים הבאים בת זוגו של פרסי.
 • גרובר אנדרווד – סאטיר וחבר של פרסי ואנבת'.חלומו הוא למצוא את האל האבוד פאן. במהלך הספר הוא מגלה שדודו נכשל בחיפוש אחר פאן מכיוון שמדוזה הפכה אותו לאבן. בסוף הספר הוא מתחיל את חיפושיו אחר פאן. יש לו אובססיה מוזרה ללעוס פחיות שתייה. במהלך הספר מתגלה שהוא בן 28, כי סאטירים גדלים לאט יותר מבני אדם. גרובר לובש בגדים ארוכים במיוחד כדי להסתיר מבני אדם את היותו סאטיר.
 • לוק קסטלאן – בן 19, בנו של הרמס. רוב הזמן, עשה רושם טוב, אך לבסוף התגלה שהוא עובד עם קרונוס, אביהם המרושע של זאוס, פוסידון והאדס. כועס על אביו כיוון שמעולם לא נפגש איתו. כשהיה ילד עזב את אימו וברח עם אנבת' ותאליה. נתן לפרסי את הנעליים המעופפות שגנב מאביו. חרבו יכולה להרוג חצויים, מפלצות ובני תמותה.

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • כירון הקנטאור - אחראי על הפעילויות במחנה. לפי המיתולוגיה נהרג בשוגג על ידי הרקולס תלמידו, אך מתגלה כי ביקש מהאלים להישאר מורה כל עוד זקוקים לו. יש לו קשר טוב עם אנבת'. התחזה למורה של פרסי ואימץ את השם מר ברונר. הוזכר שהוא היה מאמנם של גיבורים רבים. הוא בנו של קרונוס, מה שאומר שהוא דודו של פרסי. הופך לדמות ראשית בספרים הבאים.
 • סאלי ג'קסון – אימו של פרסי ואשתו של גייב. הייתה בת זוגו של פוסידון רק לקיץ אחד. סאלי נחטפה על ידי האדס לשאול. לאחר שפרסי מציל אותה, היא משתמשת בראש המדוזה כדי להפוך את גייב וחבריו לפסלים.
 • קלאריס לה-רו – אויבת של פרסי ובתו של ארס. בת 14. לא מזכירים דבר על אמהּ בספרים, אך גדלה במחנה החצויים. אויבתו של פרסי שניסתה להכניס את ראשו למי אסלה ופרסי העיף אותם עליה. מאוחר יותר מנסה להטיל עליו מום במשחק תפוס ת'דגל אך הוא מצליח לשרוד ומצליח בתפקידו כשומר במשחק
 • גייב אגליאנו – בעלה של סאלי ואביו החורג של פרסי. לאחר שסאלי נחטפה, גייב התפרסם וגרם לפרסי להראות אשם. בסוף הספר סאלי הפכה אותו ואת חבריו לפסלים באמצעות ראשה של מדוזה.
 • מינוטאורוס – המפלצת שלקחה את סאלי. פרסי הורג אותו ולוקח את קרנו.
 • מדוזהגורגונה שיכולה להפוך אנשים לאבן. ניסתה לפתות את פרסי וחבריו להפך לפסליה אך נכשלה וראשה נכרת. פרסי וחבריו שלחו את הראש לפוסידון שהחזיר להם אותו בסוף הספר כדי שסאלי תהפוך את גייב וחבריו לפסלים.
 • אכידנה – מפלצת ואימן של מפלצות רבות אחרות. היא לקחה כימרה כדי להרוג את פרסי אך נכשלה. על פי המיתולוגיה, בת זוגו של טיפון.

אלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דיוניסוס (מיסטר ד') – אל היין ומנהל המחנה. בנו של זאוס. מפני שהטריד נימפה עונשו לעבוד 100 שנה כמנהל המחנה ואסור לו לשתות משקאות חריפים למיניהם.
 • ארס – אל המלחמה. בנם של זאוס והרה. אביה של קלאריס. טכנית, הוא בן דודו של פרסי. נשלט על ידי לוק, הברק ניתן לו על ידיו כדי שיעבוד על פרסי.
 • כארון – אל המוות שמעביר את רוחות המתים לשאול. נתן לפרסי וחבריו לעבור אף שלא היו מתים כיוון שהבטיחו לו שיגידו להאדס לתת לו העלאה בשכר והביאו לו שקית מלאה דרכמות.
 • פוסידון – אל הים, הסוסים ואביו של פרסי. נשבע שלא להוליד עוד ילדים אבל בכל זאת הוליד את פרסי. היה בן זוגה של סאלי למשך קיץ אחד. הסתכסך עם זאוס כיוון שזאוס חשב שביקש מבנו לגנוב ממנו את הברק הראשון שלו.
 • זאוס – אל הברקים וראש האלים. אח של פוסידון והאדס ואביה של תאליה. היה מסוכסך עם פוסידון כיוון שחשב שאחיו ביקש מפרסי לגנוב ממנו את הברק הראשון שלו.
 • האדס – אל המתים. חטף את סאלי והחזיק אותה שבוייה עד שפרסי שחרר אותה. בספרים הבאים מתגלה שהוא אביהם של ביאנקה וניקו די אנג'לו.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגיבורים מתמודדים עם קשיים כמו קושי בהשתלבות, הם נחשבים לילדים בעייתיים. למרות זאת הם "גיבורים". הספר משתמש בסיפורים רבים מהמיתולוגיה היוונית, בתפזורת. הוא אינו עוקב אחרי סיפור אחד, אלא שלל סיפורים הנארגים יחדיו. כל סיפור זוכה לעיבוד מודרני. פרסי מספר את הסיפור בגוף ראשון, תוך כדי שימוש בסלנג ומנעד לשוני תואם לגילו. הספר מציג לקהל היעד הצעיר יותר את המיתולוגיה, כך שרוב מעריצי הסדרה (שהם בעיקר בני-נוער) מפתחים חיבה אליה.

בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פרסי ג'קסון וגנב הברק (סרט)

הספר הופיע כסרט. בשנת 2010 נעשה סרט בעקבות הספר בבימויו של כריס קולומבוס. בסרט מככבים לוגאן לרמן כפרסי ג'קסון, אלכסנדה דדריו כאנבת' צ'ייס וברנדון טי. ג'קסון כגרובר אנדרווד.

למרות הציפיות הסרט קיבל ביקורות לא טובות מרבים מקוראי הסדרה עקב הבדלים גדולים בין הספר לסרט. הסרט סוטה מהעלילה בכמה חלקים מרכזיים בתוכן:

 • בסרט פרסי ג'קסון הולך למחנה החצויים ישר לאחר שהאריניה תקפה אותו. בספר עובר זמן מה עד שפרסי מובל למחנה החצויים.
 • בסרט נמחקת דמותה של קלאריס ואנבת' מחליפה את מקומה
 • בסרט פרסי ג'קסון קיבל את הפנינים במהלך הרפתקאותיו. בספר הוא מקבל אותם רק לפני הכניסה לשאול.
 • בסרט גרובר נשאר בשאול. בספר סאלי נשארת בשאול.
 • בסרט לוק הוא הגנב שנלחם בו. בספר ארס הוא הגנב אשר הופעל על ידי לוק והוא נלחם. למעשה ארס בכלל לא נזכר בסרט.
 • בסרט כלל לא הזכירו את קרונוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]