הגיבור האבוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הגיבור האבוד
הגיבור האבוד - כריכת הספר.png
מאת ריק ריירדן
שם בשפת המקור
The Lost Hero
שפת המקור אנגלית
הוצאה Hyperion Books ובעברית גרף
שנת הוצאה 2010
סוגה פנטזיה
תרגום לעברית גילי בר-הלל
מספר עמודים 553 (בגרסה המקורית)
OCLC [1]
סדרת ספרים גיבורי האולימפוס
הספר הבא בן נפטון

הגיבור האבוד הוא רומן-פנטזיה שיצא לאור בשנת 2010. הספר מבוסס על המיתולוגיה הרומית והמיתולוגיה היוונית. הספר הוא הספר הראשון בסדרת גיבורי האולימפוס, שהיא סדרת ההמשך לפרסי ג'קסון והאולימפיים שנכתבה על ידי ריק ריירדן. הספר מספר את האירועים שקרו במחנה החצויים לאחר אירועי 'פרסי ג'קסון והאולימפיים'. הספר קיבל ביקורות חיוביות והפך לרב מכר.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון, אחד מגיבורי הספר, מתעורר באוטובוס ומחזיק בידה של נערה כלשהי, כשהוא לא זוכר דבר מעברו. הוא מבין שהוא בטיול של בית ספר לילדים בעייתים ואינו מבין איך יכול להיות ששאר הנערים והנערות שהיו באוטובוס יכולים להיות עבריינים צעירים. אך יתרה מזאת, הוא אינו זוכר מה הוא עושה שם, ולמעשה, כלל אינו זוכר את עצמו. ג'יסון מגלה שלנערה שהחזיק את ידה קוראים פייפר, ולנער שיושב מלפניו קוראים ליאו, ושנהם טוענים שהם מכירים אותו כבר כמה חודשים. הם מגיעים לגרנד קניון ומותקפים על ידי שלושה אנמוי תולאי, הנקראים גם ונטוסים, שהם רוחות סערה. בנוסף, שהם מותקפים על ידי הונטוסים, מתגלה שהמאמן הדג', המורה המלווה לטיול, הוא למעשה סאטיר.אך מעט לפני התקפת הונטוסים, ג'יסון מגלה שבכיסו יש מטבע מזהב. שמתחיל הקרב נגד הונטוסים, ג'יסון נותן לאינסטינקטים שלו להנחותו, ומשליך את מטבע הזהב באוויר, ושהוא תופס אתו, יש בידו חרב מוזהבת. לפני שהוא מספיק לתקוף, הונטוסים מחשמלים אותו, והוא נהדף אחורנית ונעלו השמאלית מושלכת מרגלו. הונטוסים, שהופתעו מכך שג'יסון לא מת, לא מספיקים להתאושש וג'יסון מספיק לאייד שניים מהם. אך ליאו נפל לעבר הגרנד קניון, והדג' קפץ להצילו. שהם חזרו, גבירתו של הונטוס שנותר מזמנת אותו, והוא מנסה לקחת את ג'ייסון, אך נכשל, ולאחר מכן הוא מנסה לקחת את ליאו, ונכשל שנית מכיוון שהדג' זינק להצילו. בינתיים, פייפר מועפת ונופלת לעבר התהום. הדג' מוסר לג'יסון שיציל אותה, אך ג'יסון אינו מבין כיצד. לבסוף, האינסטינקטים שלו משטלטים עליו, והוא קופץ מעבר למעקה. הוא תופס את פייפר ונאחז בה, ומקווה בכל מאודו שלא יפגעו איכשהו בקרקעית. לבסוף הם נעצרים כמה מטרים מעל לקרקעית, ומבינים שג'יסון מסוגל לשלוט באוויר. הם עולים בחזרה לגשר, ומתאוששים. ליאו, ששכב על הרצפה, קטע את הדיון שהתמשך שהבחין בפגסוסים ומרכבה. שהם נחתו, התברר שבתוך המרכבה שוכנים שני בני נוער: נערה אחת בלונדינית עם עיניים אפורות, ונער שרירי עם קעקוע של קשת בענן. מתברר שהם באו לאחר חיזיון שקיבלה הנערה הבלונדינית, אנבת', שמחפשת את החבר שלה, פרסי ג'קסון. לאנבת' נמסר שבחור שחסרה לו הנעל השמאלית שלו, הוא התשובה לבעייתה. הם עולים על המרכבה, וטסים למחנה החצויים.

ההגעה למחנה החצויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהדג' מקריב את עצמו כדי להציל את ליאו, הוא נלכד על ידי הונטוסים (יש לציין שהיו שלושה ונטוסים אבל במקרה ובדרך לגמרי לא ברורה מצליח ג'ייסון לאדות את הרגליים של הונטוס, דילן, זימנה הגבירה הלא במוכרת שלקח את המאמן הדג' איתו למרות שרצה לקחת חצוי), וג'ייסון, פייפר וליאו ניצלים ופוגשים את החצויה אנבת' צ'ייס, בתה של אתנה. אנבת' מגיעה יחד עם בוץ', בנה של איריס אלת הקשת. אנבת' מספרת להם על פרסי ג'קסון, חצוי שנעלם לפני מספר ימים ובמקרה הוא גם החבר של אנבת' וגם הגיבור הגדול ביותר שידע מחנה החצויים אחרי הקרב על האולימפוס. אנבת' ובוץ' מביאים את ליאו, ג'ייסון ופייפר למחנה החצויים. ליאו מגלה שאביו הוא הפייסטוס, אל הנפחים ואש, פייפר מגלה שאימה היא אפרודיטה, אלת האהבה, וג'ייסון מגלה שאביו הוא זאוס,אל השמים

חטיפת אביה של פייפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנבת' לא יודעת למה ג'ייסון קורא לאלים בשמותיהם הרומים (לדוגמה: לזאוס הוא קורא יופיטר). פייפר מתרגזת על ראש הביתן שלה דרו, שמתנהגת ברודנות. שלושה ימים לפני, פייפר מגלה שאביה, שחקן מפורסם, נחטף על ידי ענק יורק אש בשם אנקלדוס. אנקלדוס מאיים להרוג את אביה, אם פייפר לא תביא אליו את ג'ייסון ואת ליאו, כדי שיהרוג אותם. היא נזכרת שבעבר היא השתמשה בכוח שנותן לה לגרום לאנשים לעשות כל מה שהיא אומרת להם

סכנת ביתן הפייסטוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליאו מגלה שדרקון מכני מאיים על המחנה, ושקללה שוררת על ביתן הפייסטוס. ליאו נזכר בשריפה שבה אמו מתה, וחושב שאולי הוא ביער אותה בעידוד זקנה מכוסה באדמה (יותר מאוחר מתגלה שזו גאיה). כירון, מאמן החצויים, אומר לג'ייסון שהוא אומר להיות מת, ובנוסף הוא מגלה שיש לו אחות בשם תאליה גרייס.

ההכנות למסע החיפושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון, ליאו ופייפר מתבקשים להציל את הרה, מלכת האלים שנחטפה. הם צריכים להציל אותה לפני יום אמצע החורף. לפני המסע ליאו משתמש בדרקון המכני שמאיים על המחנה ככלי התחבורה שלו ושל ג'ייסון ופייפר. ליאו מגלה שהוא חסין מאש. ליאו מכנה את הדרקון 'מאושר' ('פסטוס' בלטינית), והוא והדרקון מגלים בונקר סודי. ליאו משפץ את הדרקון ובונה לו כנפיים, כדי שיוכל לעוף. אנבת', בוץ', ורוב גיבורי מחנה החצויים יוצאים לחפש את פרסי ג'קסון.

הנבואה והתגשמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שהם יוצאים למסע החיפושים, ליאו, ג'ייסון ופייפר שומעים את הנבואה הבאה:

בן הברק, מהאדמה הישמר- ג'ייסון שהוא בן יופיטר, אל הברק, צריך להיזהר מהאדמה כי האדמה זו גאיה- האויבת שלהם.

נקמת הענקים מהשבעה תתעורר- שבעת החצויים מהנבואה הגדולה גורמים לענקים לכעוס.

הכבשן והיונה את הכלוב ישברו- הרה מוחזקת בכלוב ורק ליאו שהוא בן הפייסטוס שהסמל שלו זה כבשן ופייפר שהיא בת אפרודיטה והסמל שלה שה יונה יצליחו לפתוח את הכלוב

ובזעמה של הרה את המוות יעוררו- אחרי שהרה משתחררת היא מתגלה בדמותה האמיתית, וג'ייסון שלא מספיק להסב מבט מת מהאנרגיה שהקרינה. אחר כך פייפר מחזירה אותו לחיים.

התעוררות גאיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון, ליאו ופייפר מגלים שגאיה, אלת האדמה שישנה שנים רבות, כלאה את הרה, ושיחררה את בניה הענקים מטרטרוס. גאיה לכדה את הרה כדי לשאוב ממנה כוחות, שיכולים להקים לתחייה את מלך הענקים פורפיריון. הענקים רוצים להשמיד את האלים, ולשלוט במקומם באולימפוס. כל ענק יועד בשביל להרוג אל אחר.

מסע החיפושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון, ליאו ופייפר נלחמים נגד מפלצות רבות במסע החיפושים שלהם. פייפר מספרת להם על חטיפת אביה בידי אנקלדוס. ג'ייסון, ליאו ופייפר מגיעים למדיאה, אשתו של יאסון, שמלכה בקולכיס. הם מצילים את גליסון הדג' מידיה, וממשיכים אתו במסע. הם מגיעים לביתו של המלך מידאס, שקולל במגע הזהב, וניצלים מפניו.שם פסטוס נשבר סופית

הקרב עם אנקלדוס ופורפיריון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלך הזאבים ליקאון תוקף את ג'ייסון, ליאו ופייפר, ותאליה, אחותו של ג'ייסון מצילה אותם. תאליה וציידותיה מגלות לג'ייסון שכשהיה תינוק הרה לקחה אותה, והביאה אותו ללופה, זאבה מדברת וחכמה. ג'ייסון, פייפר וליאו מביסים את אנקלדוס ומצילים את אביה של פייפר. הם מצליחים להציל את הרה, אך פורפיריון קם לחיים. ג'ייסון נזכר בחלק מעברו - הוא נלחם במלחמת הטיטאנים והביס את הטיטאן קריוס.

מחנה החצויים הרומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרה מחזירה לג'ייסון חלק מזכרונו, והוא נזכר שהוא חלק ממחנה חצויים רומי, שנמצא ליד סן פרנסיסקו (המקום שאליו הם לא אמורים ללכת) ובנוסף הוא נזכר בשמות מעברו ובשם אחד שגורם לו לפקפק באהבתו כלפי פייפר למרות שפייפר מאוד מצאה חן בעיניו והיה ברור שהיא מאוהבת בו. הוא מבין שהרה החליפה אותו בפרסי ג'קסון, ושפרסי נמצא במחנה החצויים הרומי. כירון מספר לחצויים שבכל פעם שהמחנה הרומי והמחנה היווני נפגשים הם נלחמים אחד בשני, והם צריכים לאחד כוחות ולנצח את הענקים ביוון.