הגיבור האבוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הגיבור האבוד
The Lost Hero
הגיבור האבוד - כריכת הספר.png
מידע כללי
מאת ריק ריירדן
איורים ג'ון רוקו עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה
הוצאה
הוצאה Hyperion Books ובעברית גרף
שנת הוצאה 2010
שנת הוצאה בעברית 2011
תרגום לעברית יעל אכמון
מספר עמודים 555
סדרת ספרים גיבורי האולימפוס
ספר קודם פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס עריכת הנתון בוויקינתונים
ספר הבא בן נפטון
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-2-226-22002-8, 978-1-4231-1339-3
הספרייה הלאומית 003372268
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הגיבור האבוד הוא ספר-פנטזיה שיצא לאור בשנת 2010. הספר מבוסס על המיתולוגיה הרומית והמיתולוגיה היוונית. הספר הוא הספר הראשון בסדרת גיבורי האולימפוס, שהיא סדרת ההמשך לפרסי ג'קסון והאולימפיים שנכתבה על ידי ריק ריירדן. הספר מספר את האירועים שקרו במחנה החצויים לאחר אירועי 'פרסי ג'קסון והאולימפיים'. הספר קיבל ביקורות חיוביות והפך לרב מכר.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרב נגד הונטוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון, אחד מגיבורי הספר, מתעורר באוטובוס כשהוא מחזיק בידה של נערה יפה שהוא לא מכיר, כשהוא לא זוכר דבר מעברו. הוא מבין שהוא בטיול של בית ספר לילדים בעייתים. הוא אינו זוכר מה הוא עושה שם, ולמעשה, כלל אינו זוכר את עצמו. ג'יסון מגלה שלנערה שהחזיק את ידה קוראים פייפר, ולנער שיושב מלפניו קוראים ליאו, ושניהם טוענים שהם מכירים אותו כבר כמה חודשים. הם מגיעים לגרנד קניון ומותקפים על ידי שלושה אנמוי תולאי, הנקראים גם ונטוסים, שהם רוחות סערה. כשהם מותקפים על ידי הונטוסים, מתגלה שהמאמן הדג', המורה המלווה לטיול, הוא למעשה סאטיר. אך מעט לפני התקפת הונטוסים, ג'יסון מגלה שבכיסו יש מטבע מזהב. שמתחיל הקרב נגד הונטוסים, ג'יסון נותן לאינסטינקטים שלו להנחותו, ומשליך את מטבע הזהב באוויר, ושהוא תופס אתו, יש בידו חרב מוזהבת. לפני שהוא מספיק לתקוף, הונטוסים מחשמלים אותו, והוא נהדף אחורנית ונעלו השמאלית מושלכת מרגלו. הונטוסים, שהופתעו מכך שג'יסון לא מת, לא מספיקים להתאושש וג'יסון מספיק לאייד שניים מהם. במהלך הקרב ליאו נפל לעבר הגרנד קניון, והדג' קפץ להצילו. שהם חזרו, גבירתו של הונטוס דילן אשר נותר מזמנת אותו חזרה לאחר שנכשל בחטיפת ג'ייסון וליאו. בינתיים, פייפר מועפת ונופלת לעבר התהום. הדג' אומר לג'ייסון שיציל אותה, אך ג'יסון אינו מבין כיצד. לבסוף, האינסטינקטים שלו משתלטים עליו, והוא קופץ מעבר למעקה. הוא תופס את פייפר ונאחז בה, ואז מגלה כי ביכולתו לעוף. הם עולים בחזרה לגשר, ומתאוששים. בינתיים הונטוסים נעלמים עם המאמן הדג'. אחרי כמה דקות, מגיעים למקום שני בני נוער במרכבה: נערה אחת בלונדינית עם עיניים אפורות, ונער שרירי עם קעקוע של קשת בענן. מתברר שהם באו לאחר חיזיון שקיבלה הנערה הבלונדינית, אנבת', שמחפשת את החבר שלה, פרסי ג'קסון. לאנבת' נמסר שבחור שחסרה לו הנעל השמאלית שלו, הוא התשובה לבעייתה. הם עולים על המרכבה, וטסים למחנה החצויים.

מחנה החצויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון, פייפר וליאו משוחחים עם אנבת' ובוץ שהוא בן איריס והיא מספרת להם את הסיפור. אנבת' מספרת להם על פרסי ג'קסון, חצוי שנעלם לפני מספר ימים ובמקרה הוא גם החבר של אנבת' וגם הגיבור הגדול ביותר בקרב על האולימפוס. אנבת' ובוץ' מביאים את ליאו, ג'ייסון ופייפר למחנה החצויים. ליאו מגלה שאביו הוא הפייסטוס, אל הנפחים ואש, פייפר מגלה שאימה היא אפרודיטה, אלת האהבה, וג'ייסון מגלה שאביו הוא זאוס, אל השמים.

אנבת' לא יודעת למה ג'ייסון קורא לאלים בשמותיהם הרומים (לדוגמה: לזאוס הוא קורא יופיטר). פייפר מתרגזת על ראש הביתן שלה דרו, שמתנהגת ברודנות. שלושה ימים לפני, פייפר מגלה שאביה, שחקן מפורסם, נחטף על ידי ענק יורק אש בשם אנקלדוס. אנקלדוס מאיים להרוג את אביה, אם פייפר לא תביא אליו את ג'ייסון ואת ליאו, כדי שיהרוג אותם. היא נזכרת בעברה, ומבינה כי הסיבה שאנשים נענו לבקשותיה בניגוד לרצונם, היא שיש לה כוח הקסמה.

ליאו מגלה שדרקון מכני מאיים על המחנה, ושקללה שוררת על ביתן הפייסטוס. ליאו נזכר בשריפה שבה אמו מתה, וחושב שאולי הוא גרם לה בעידוד זקנה מכוסה באדמה (יותר מאוחר מתגלה שזו גאיה). כירון, מאמן החצויים, אומר לג'ייסון שהוא אומר להיות מת, ובנוסף הוא מגלה שיש לו אחות בשם תאליה גרייס.

ההכנות למסע החיפושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון, ליאו ופייפר מתבקשים להציל את הרה, מלכת האלים שנחטפה. הם צריכים להציל אותה לפני יום אמצע החורף. לפני המסע ליאו משתמש בדרקון המכני שמאיים על המחנה ככלי התחבורה שלו ושל ג'ייסון ופייפר. ליאו מגלה שהוא חסין מאש. ליאו מכנה את הדרקון 'מאושר' ('פסטוס' בלטינית), והוא והדרקון מגלים בונקר סודי. ליאו משפץ את הדרקון ובונה לו כנפיים, כדי שיוכל לעוף. אנבת', בוץ', ורוב גיבורי מחנה החצויים יוצאים לחפש את פרסי ג'קסון.

הנבואה והתגשמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שהם יוצאים למסע החיפושים, ליאו, ג'ייסון ופייפר שומעים את הנבואה הבאה:

בן הברק, מהאדמה הישמר- ג'ייסון שהוא בן יופיטר, אל הברק, צריך להיזהר מהאדמה כי האדמה זו גאיה- האויבת שלהם.

נקמת הענקים מהשבעה תתעורר- שבעת החצויים מהנבואה הגדולה גורמים לענקים לכעוס.

הכבשן והיונה את הכלוב ישברו- הרה מוחזקת בכלוב ורק ליאו שהוא בן הפייסטוס שהסמל שלו זה כבשן ופייפר שהיא בת אפרודיטה והסמל שלה יונה יצליחו לפתוח את הכלוב בשיתוף פעולה.

ובזעמה של הרה את המוות יעוררו- אחרי שהרה משתחררת היא מתגלה בדמותה האמיתית, וג'ייסון שלא מספיק להסב מבט מהאנרגיה שהקרינה מת. אחר כך פייפר מחזירה אותו לחיים.

התעוררות גאיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון, ליאו ופייפר מגלים שגאיה, אלת האדמה שישנה שנים רבות, כלאה את הרה, ושיחררה את בניה הענקים מטרטרוס. גאיה לכדה את הרה כדי לשאוב ממנה כוחות, שיכולים להקים לתחייה את מלך הענקים פורפיריון. הענקים רוצים להשמיד את האלים, ולשלוט במקומם באולימפוס. כל ענק יועד בשביל להרוג אל אחר כמו הטיטאנים.

מסע החיפושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון, ליאו ופייפר נלחמים נגד מפלצות רבות במסע החיפושים שלהם. פייפר מספרת להם על חטיפת אביה בידי אנקלדוס. ג'ייסון, ליאו ופייפר מגיעים למדיאה, אשתו של יאסון, שמלכה בקולכיס. הם מצילים את גליסון הדג' מידיה, וממשיכים אתו במסע. הם מגיעים לביתו של המלך מידאס, שקולל במגע הזהב, וניצלים מפניו.שם פסטוס נשבר סופית.

הקרב עם אנקלדוס ופורפיריון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלך הזאבים ליקאון תוקף את ג'ייסון, ליאו ופייפר, ותאליה, אחותו של ג'ייסון מצילה אותם. תאליה וציידותיה מגלות לג'ייסון, שכשהיה תינוק, הרה לקחה והביאה אותו ללופה, זאבה מדברת וחכמה. ג'ייסון, פייפר וליאו מביסים את אנקלדוס ומצילים את אביה של פייפר. הם מצליחים להציל את הרה, אך פורפיריון קם לחיים. ג'ייסון נזכר בחלק מעברו - הוא נלחם במלחמת הטיטאנים והביס את הטיטאן קריוס.

מחנה החצויים הרומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרה מחזירה לג'ייסון חלק מזכרונו, והוא נזכר שהוא חלק ממחנה חצויים רומי, שנמצא ליד סן פרנסיסקו (המקום שאליו הם לא אמורים ללכת) ובנוסף הוא נזכר בשמות מעברו ובשם אחד שגורם לו לפקפק באהבתו כלפי פייפר למרות שפייפר מאוד מצאה חן בעיניו והיה ברור שהיא מאוהבת בו. הוא מבין שהרה החליפה אותו בפרסי ג'קסון, ושפרסי נמצא במחנה החצויים הרומי. כירון מספר לחצויים שבכל פעם שהמחנה הרומי והמחנה היווני נפגשים הם נלחמים אחד בשני, והם צריכים לאחד כוחות כי רק ככה הם ינצחו את גאיה.

הסדרה החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הוא הראשון בסדרת ספרים חדשה. בסדרה זו בניגוד לקודמת, הסדרה לא מתרכזת בגיבור אחד שמספר את הסיפור מנקודת מבטו, אלא כל קבוצת פרקים מתמקדת בגיבור אחר. הסיפור מסופר בגוף שלישי.קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]