אות אתנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אות אתנה
The Mark of Athena
The Mark of Athena.jpg
מאת ריק ריירדן
איורים ג'ון רוקו עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית
הוצאה Hyperion Books ובעברית גרף
שנת הוצאה 2012
סוגה פנטזיה
תרגום לעברית גילי בר-הלל
מספר עמודים 574 (בגרסה המקורית)
מסת"ב 978-1-4231-4060-3
OCLC 785897707
סדרת ספרים גיבורי האולימפוס
ספר קודם בן נפטון
ספר הבא בית האדס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אות אתנהאנגלית: The Mark of Athena) הוא רומן-פנטזיה משנת 2012, שנכתב על ידי ריק ריירדן. הספר הוא השלישי בסדרת גיבורי האולימפוס. הספר מתמקד באנבת',פרסי,ליאו ופייפר. הספר זכה לביקורות חיובות והיה לרב מכר, כמו הספרים האחרים בסדרה וספרי פרסי ג'קסון.

הנבואה והתגשמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנבואה היא:

בדד מתהלכת בת החוכמה,
ברומא בוער אות אתנה הרמה,
תאומים מחניקים נשימת המלאך,
אשר הסוד למוות-עד בידיו מונח.
זהוב וחיוור ניצב אסון הענקים,
שיחולץ בכאב מתוך כלא החוטים.

משמעות הנבואה כפי שמתבאר בספר, היא: "בדד מתהלכת בת החכמה" - אנבת' שהיא בת אתנה, אלת החוכמה צריכה לצאת למסע לבד, ללא עזרה או חפצים קסומים.

"ברומא בוער אות אתנה הרמה" - המסע של אנבת' הוא בעקבות אות אתנה, אשר נמצא ברומא.

"תאומים מחניקים נשימת המלאך" - שני ענקים תאומים: אפיאלטס ואוטוס, כולאים את ניקו די אנג'לו (פירוש המילה אנג'לו באיטלקית הוא מלאך) בתוך כד ארד בלי אוויר.

"אשר הסוד למוות-עד בידו מונח" - ניקו די אנג'לו הוא היחיד שיודע איפה נמצאים שערי המוות שכל עוד הם פתוחים כל אחד יכול לחזור לחיים.

"זהוב וחיוור ניצב אסון הענקים" - אסון הענקים: אם שני המחנות ( היווני והרומי ) יתאחדו, וזה יקרה בזכות פסל "אתנה פרתנוס" שעשוי מזהב ומשנהב- הם יוכלו לנצח את הענקים.

"אשר יחולץ בכאב מתוך כלא החוטים" - כדי שאנבת' תצליח לחלץ את הפסל, היא צריכה להערים על ארכנה - מפלצת מיתולוגית המתוארת כעכבישת ענק שנוטרת טינה לכל ילדי אתנה בגלל אמם, שקיללה אותה עוד בימי יוון העתיקה. אנבת' משכנעת אותה להכין מלכודת סינית גדולה ולהיכנס לתוכה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגעה למחנה יופיטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתחיל בכך שרואים את חברי הספינה ארגו 2 (ספינת מלחמה מאיימת) מגיעים למחנה הרומי. האל טרמינוס - אחראי הגבול הרומי מופיע בספינה ולא מאפשר להם לנחות במחנה. אנבת' מציעה שהספינה תרחף מעל המחנה ולא תנחת בתוכו. החצויים יורדים למחנה הרומי מהספינה המרחפת והרומאים וצוות ארגו התחילו לספר על הרפתקאותיהם בבית הזאבים, ועל מסעם לחילוץ יונו.

חלומו של פרסי ומשימתה של אנבת'[עריכת קוד מקור | עריכה]

אידולון, ישות שיכולה להשתלט על גופים של בני אדם, גורם לליאו להפציץ את המחנה, מה שמאלץ את שבעת החצויים לסגת. פרסי חולם שניקו כלוא בתוך כד והם נוסעים לרומא להציל אותו. בינתיים אנבת' מקבלת מאתנה משימה. עליה למצוא את הפסל 'אתנה פרתנוס'. אנבת' חייבת לעשות את זה לבד, כי רק כך אות אתנה מופיע (ינשוף בוער). בדרך לרומא אידולונים משתלטים על פרסי וג'ייסון שנלחמים אחד מול השני עד שפייפר מפסיקה את הקרב ומבריחה את כל האידולונים.

הקרב עם כריסאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הם עוברים את הרקולס ששומר על הכניסה למערה, ונלחמים בשבילו באכלויוס, אל הנהר. הם לוקחים מאכלויוס את קרן השפע, ולאחר מכן הרקולס התגלה כחלאה במהלך העלילה, ולכן הכריח אותם להילחם באכלויוס, כדי לגרום לאחרון סבל עקב שנאתו של הרקולס אל אל הנהר המסכן, שנאה שהחלה בימי יוון העתיקה. הם בורחים, והייזל עוברת חזיון עם ליאו שמסביר את הקשר בינו לסמי (הוא היה סבא רבא של ליאו). מאוחר יותר ליאו, הייזל ופרנק מגלים מחנה אימונים ימי של יצורי מים בגלל קרב עם מפלצת. הם נלחמים בהמשך מול כריסאור (הבן של מדוזה) ומנצחים הודות לאימת דיוניסוס על צבאו של כריסאור.

הכניסה למערה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאומים הענקים אוטוס ואפיאלטס נמצאים ברומא. ברומא פרסי מלווה את אנבת' לאל נהר הטיבר-טיברינוס שמביא אותה לתחילת המסע ומזהירה לא לשגות בטעויות אחיה. היא נכנסת למערה דרך חור ומגיעה למקום של רוחות הסוגדים למיתרס, אותם מפתיעה בידיעותיה וניצלת. היא נופלת מהחדר הזה לאחר הנמצא נמוך יותר ושוברת את הקרסול. היא חובשת את רגלה בנייר פצפצים ומכינה קב מאולתר. היא עוברת עכבישים, אורגת נול ונזכרת ששכחה את הקב המאולתר שהכינה מעבר לגשר הנול לאחר שנשרף. בסוף היא מגיעה לפסל שעשוי לאחד את רומא ויוון, מכיוון והוא היה סיבה גדולה למריבה אחרי שהרומאים גנבו אותו בעבר מהפרתנון ביוון. היא מגיעה אל ארכנה.

שחרור ניקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינתיים ליאו, הייזל ופרנק שהלכו לחפש את ניקו נכנסים לבית מלאכה שמלא בדברים של ארכימדס. הם מגלים שאידולונים עקבו אחריהם והשתלטו על רובוטים של ארכימדס. ליאו מנצח את האידולונים ניצחון מוחץ שמשמיד אותם. גאיה כולאת אותם בבית המלאכה וליאו משחרר אותם בעזרת בורג הידראולי. פייפר, ג'ייסון ופרסי גורמים לנימפות מרושעות לחזור לעצמם, מוצאים את ניקו בתוך כד בהיפוגאום של אוטוס ואפיאלטס ומשחררים אותו.

הלחימה בענקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הם נלחמים בצמד הענקים ולבסוף בכחוס מגיע, מעלה היפודרום לקולוסיאום. בקולוסיאום פרסי, ג'ייסון ובכחוס מנצחים את הענקים ונפגשים בשלושה ענקים אחרים. ניקו מספר להם שצריך להגיע לשערי המוות מטרטרוס וגם למקום ביוון המכונה 'בית האדס'. צריך לסגור את שערי המוות משני הצדדים (חייבים שמישהו יישאר בטרטרוס גם אחרי הנעילה שביל זה. הם ממהרים לעזרת אנבת' שגורמת לארכנה לארוג מלכודת אצבעות סינית בה היא נכלאת. פרנק וג'ייסון מעלים את אתנה פרתנוס אל הספינה ולא שמים לב שקורי העכביש של העכביש ששלחה ארכנה כרוכים סביב רגלה של אנבת' מה שגורר אותה לטרטרוס הנמצאת מתחת בעוד המקום מתפרק. פרסי נחלץ לעזרתה והספר מסתיים כשהוא משחרר את אחיזתו בזיז בתהום בו תפס בעודו אומר שהוא ואנבת' ילכו לשערי המוות מהצד של טרטרוס.

הכניסה לטרטרוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר נגמר כשפרסי מחליט שעדיף להישאר עם אנבת' וליפול איתה לטרטרוס, מאשר לעזוב אותה עוד פעם. והוא משחרר את אחיזתו ונופל איתה, אך רק לאחר שהוא מכריח את ניקו (אשר רוצה שפרסי לא ישחרר את האחיזה שלו, בשביל שלא יחווה את הזוועות שהוא עבר בטרטרוס) להבטיח לו שהם יגיעו לצד השני של שערי המוות (יוון המקורית) בשביל לסגור אותם(צריך להיות בשני הצדדים של שערי המוות בשביל לסגור אותם, אנבת' ופרסי יחפשו בטרטרוס וניקו ושאר חברי הנבואה יחפשו ביוון.). לשם סגירת השערים, נחוצים אנשים שיסגרו אותו מבחוץ ומבפנים,ומכוון שברגע שהשערים ייסגרו, מי שישאר בפנים לא יוכל לצאת, השאלה של:' מי יסגור את השערים מבפנים?' נשארת פתוחה.