קרל השישה עשר גוסטב, מלך שבדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרל השישה עשר גוסטב
(30 באפריל 1946; ארמון האגה, שבדיה) (בן 69)
King Carl XVI Gustaf at National Day 2009 Cropped.png
קרל השישה עשר גוסטב, מלך שבדיה, 2009
שם בשפת המקור Carl XVI Gustaf
שם מלא קרל גוסטב פולקה הוברטוס ברנדוט
מדינה Flag of Sweden.svg  שבדיה
בת-זוג
שושלת ברנדוט
תואר מלך שבדיה
אב הנסיך גוסטב אדולף, דוכס וסטרבוטן
אם הנסיכה סיבילה, דוכסית וסטרבוטן
צאצאים
מלך שבדיה
תקופת כהונה 15 בספטמבר 1973 - מולך (42 שנים)
הקודם בתפקיד גוסטב השישי אדולף
הנסיך קרל גוסטב בגיל 15, מביט על הספינה ואסה שנמשתה

קרל השישה עשר גוסטב (שם מלא: Carl Gustaf Folke Hubertus, בשבדית: Carl XVI Gustaf; ‏ נולד ב: 30 באפריל 1946 הוא מלך שבדיה הנוכחי. ב-15 בספטמבר 1973 הוא ירש את סבו, גוסטב השישי אדולף. הוא בנם היחיד של הנסיך גוסטב אדולף ושל הנסיכה סיביליה מסקסה-קובורג-גותה.

יורשת העצר של המלך, על פי חוק העדפת הילד הבכור שחוקק ב-1 בינואר 1980 (החוק הראשון מסוג זה שחוקק בהיסטוריה של אירופה), היא ויקטוריה, נסיכת שבדיה, ילדתם הבכורה של המלך ושל אשתו, סילביה, מלכת שבדיה.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרל גוסטב נולד בארמון האגה, סולנה, מחוז סטוקהולם. הוא הוטבל בקפלה המלכותית ב-7 ביוני 1946 על ידי הארכיבישוף של אופסלה. סנדקיו היו נסיך ונסיכת הכתר של דנמרק (לימים, פרדריק התשיעי, מלך דנמרק ואשתו אינגריד, דודו ודודתו מצד אביו), נסיך הכתר של נורבגיה (לימים, אולף החמישי, מלך נורבגיה), יוליאנה, נסיכת הולנד (לימים, יוליאנה, מלכת הולנד), גוסטב החמישי, מלך שבדיה (סבא-רבא שלו מצד אביו), פרידריך, נסיך סקסה-קובורג-גותה (דודו מצד אמו), נסיך ונסיכת הכתר של שבדיה (לימים, גוסטב השישי אדולף, מלך שבדיה ואשתו, לואיז, סבו מצד אביו וסבתו החורגת), הרוזן פולקה ברנדוט והרוזנת מריה ברנדוט.

עם הטבלתו הוענק לנסיך קארל גוסטב התואר דוכס יאמטלאנד.

ב-26 בינואר 1947, נהרג אביו של הנסיך בתאונת מטוס בנמל התעופה קופנהגן.

נעוריו וחינוכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך קרל גוסטב היה הצעיר מבין חמשת ילדיהם ובנם היחיד של הנסיך גוסטב אדולף ושל הנסיכה סיביליה. מותו של אביו הותיר את הנסיך בן תשעת החודשים לשני בסדר הירושה לכתר השבדי לאחר סבו, נסיך הכתר, גוסטב אדולף. ב-1950, בהיותו בן 4, כאשר מת סבא-רבא שלו, גוסטב החמישי, הוא הפך להיות יורש העצר.

רק בהיותו בן שבע, סופר לנסיך קרל גוסטב על מותו של אביו. בנאום שנשא בשנת 2005 הוא ביטא את תחושותיו על כך שגדל מבלי להכיר את אביו.

לאחר שסיים את לימודיו בבית ספר תיכון, השלים הנסיך שנתיים וחצי של לימודים בצבא השבדי, בצי השבדי ובחיל האוויר השבדי. ב-1968 הוא קיבל דרגת קצין בכל אחת משלוש הזרועות ובסופו של דבר הוענקה לו דרגת קפטן בצבא ובחיל האוויר ודרגת לוטננט בצי, לפני שהוא עלה לכס המלוכה. כמו כן הוא השלים לימודים אקדמאים בהיסטוריה, סוציולוגיה, מדע המדינה, דיני מסים וכלכלה באוניברסיטת אופסלה ובאוניברסיטת סטוקהולם.

לצורך הכנתו לשמש בתפקיד ראש המדינה, השלים הנסיך תוכנית רחבה של לימודים על מערכת המשפט, ארגונים ומוסדות חברתיים, איגודים מקצועיים, ואיגודי מעסיקים. בנוסף, הוא למד לימוד מעמיק על היחסים שבין הפרלמנט השבדי, ממשלת שבדיה ומשרד החוץ. נסיך הכתר בילה זמן בעבודה במסגרת משלחת שבדיה לאו"ם ובמסגרת הסוכנות השבדית לשיתוף פעולה ופיתוח בינלאומי (SIDA). הוא עבד בבנק בלונדון, בשגרירות שבדיה בלונדון, בלשכת המסחר השבדית בצרפת ובמפעל של החברה התעשייתית "אלפא לאבל" בצרפת.

עלייתו למלוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 בספטמבר 1973, עם מות סבו, גוסטב השישי אדולף, עלה קרל גוסטב לכס המלוכה. הוא הוכרז כמלך באולם המדינה בארמון המלכותי בסטוקהולם ב-19 בספטמבר. גוסטב השישי אדולף היה האחרון שעשה שימוש בתואר "בחסד האל, מלך השבדים, הגותים והונדים" (בשבדית: "med Guds Nåde Sveriges, Götes och Wendes Konung"). תואר זה היה בשימוש על ידי מלכי שבדיה מאז 1544. תחת זאת בחר קרל השישה עשר גוסטב להשתמש בתואר הפשוט "מלך שבדיה" (בשבדית: Sveriges Konung) ולפיכך סיים מסורת של מאות שנים. חידוש מעין זה ואחרים משתקפים במוטו האישי שלו: "למען שבדיה – עם הזמן" (För Sverige – i tiden).

במאה ה-16 יצר הארכיבישוף הקתולי האחרון של סטוקהולם, יוהנס מגנוס, אילן יוחסין מיתולוגי שמטרתו הייתה לבסס את שורשיו העתיקים של הכתר השבדי. בהתבסס על אילן יוחסין זה, אימץ המלך קרל התשיעי (מלך בשנים 1611-1604) מספר סידורי שלא מבוסס על מקורות היסטוריים מדויקים. כל המלכים ששמם היה קרל ומלכו אחריו, מוספרו בסדר עולה ממנו והלאה וכל אלה שמלכו לפניו (אף על פי שהיו רק שניים כאלה), מוספרו בסדר יורד. לפיכך, קרל השישה עשר גוסטב הוא למעשה המלך העשירי בתולדות שבדיה ששמו קרל.

תפקידיו הרשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך קרל השישה עשר גוסטב והמלכה סילביה בביקור מלכותי ברוסיה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין ורעייתו

תפקידיו של המלך, על פי חוקת שבדיה משנת 1974, הוא בעל אופי ייצוגי וטקסי בלבד. החוקה נטלה מהמלך את רוב הסמכויות הפוליטיות הרשמיות שלו ובמקביל הותירה אותו כראש המדינה והסדירה נוהגים שיושמו מאז הנהגתה של הממשלה הפרלמנטרית ב-1917. קודם לכן היה המלך זה שמינה את ראש ממשלת שבדיה, אף על פי שזה האחרון היה תמיד מנהיג מפלגת הרוב או מי שעמד בראש קואליציה של מפלגות בפרלמנט. מאז שינוי החוקה, תפקיד זה עבר לידיו של יושב ראש הפרלמנט. בנוסף, אין צורך בחתימתו של המלך על חוקים שהועברו על ידי הפרלמנט כדי שהם יקבלו תוקף.

המלך מייצג את המדינה בחו"ל ומקבל את פניהם של מנהיגים זרים המגיעים לביקורים ממלכתיים בשבדיה. הוא פותח את המושב השנתי של הפרלמנט, יושב בראש ועדה מיוחדת שפועלת בעת חילופי ממשלות, מקבל מידע מראש הממשלה ומשריו, יושב בראש הישיבות של מועצת יחסי החוץ ומקבל כתבי האמנה של שגרירים זרים המכהנים בשבדיה וחותם על אלה של שגרירי שבדיה ברחבי העולם. המלך נמנע באופן וולונטרי מלהצביע בבחירות.

המלך מחזיק באופן טקסי בדרגה הגבוהה ביותר בכל שלוש הזרועות של הכוחות המזוינים של שבדיה. דרגות אלה של גנרל ואדמירל הוענקו לו מתוקף היותו המפקד העליון של הזרועות על פי החוקה של 1809 שהייתה בתוקף בעת עלייתו לכס המלוכה. על פי החוקה של 1974 המלך לא משמש עוד כמפקד העליון והוא מחזיק בדרגות באופן טקסי בלבד. סמכות הפיקוד היחידה שלו היא על הסגל הצבאי שבחצר מלכותו.

ברמה העולמית ידוע קרל השישה עשר גוסטב כמי שמעניק מדי שנה את פרסי נובל. המלך הוא גם זה שמעניק מדי שנה את פרס פולר למוזיקה. המלך מחזיק תוארי דוקטור לשם כבוד של האוניברסיטה השבדית למדעי החקלאות, של המכון המלכותי לטכנולוגיה, של בית הספר לכלכלה של סטוקהולם ושל האוניברסיטה האקדמית של אובו בפינלנד.

תחומי עניין[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך מגלה עניין רב בתחומי הסביבה, הטכנולוגיה, החקלאות, הסחר והתעשייה. כמו רבים מחברי משפחת המלוכה השבדית, יש למלך עניין רב במכוניות. בבעלותו כמה מכוניות פורשה 911, דגם שנחשב לחביב עליו, בנוסף למכוניות מהדגמים וולוו PV444 ופרארי 456M GT, AC קוברה ומכוניות נוספות. התמונה הראשונה של המלך ושל מי שהייתה אז אשתו לעתיד צולמה כשהם יישובים במכונת פורשה 911. בקיץ 2005 היה המלך מעורב בתאונת דרכים בנורשפינג, שבה לא נגרמו פציעות רציניות, אך היא גרמה לכותרות ראשיות בעיתונות השבדית.

תנועת הצופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך קרל השישה עשר גוסטב הוא יושב ראש הכבוד של תנועת הצופים העולמית ונשיא הכבוד של קרן הצופים העולמית. לעתים קרובות הוא משתתף בפעילות של תנועת הצופים בשבדיה ומחוצה לה ומבקר באופן קבוע בכינוסי הג'מבורי העולמיים.

נישואין ומשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך קרל השישה עשר גוסטב והמלכה סילביה

קרל השישה עשר גוסטב נשא לאישה את סילביה סומרלאט שאביה היה גרמני ואמה ברזילאית, ושגדלה בשתי הארצות הללו. השניים נפגשו באולימפיאדת מינכן ב-1972, שם שמשה סילביה כמתורגמנית וכמארחת. החתונה התקיימה ב-19 ביוני 1976 בקתדרלה של סטוקהולם. ערב קודם לכן התקיימה הופעה שבה ביצעה להקת אבבא לראשונה את השיר Dancing Queen, כמחווה למלכה החדשה. ב-1980 עברו המלך ומשפחתו להתגורר בארמון דרוטנינגהולם שממערב לסטוקהולם. את ענייניהם הרשמיים מנהלים המלך והמלכה בארמון סטוקהולם.

למלך קרל השישה עשר גוסטב למלכה סילביה שלושה ילדים ושלושה נכדים:

עם לידתו, היה הנסיך קרל פיליפ ליורש העצר. עם זאת, רפורמה חוקתית, שנכנסה לתוקף לאחר לידתו, הפכה את אחותו הבכורה, הנסיכה ויקטוריה, ליורשת העצר ולנסיכת הכתר החל מ-1 בינואר 1980. המלך התנגד לא לשינוי, אלא להחלתו הרטרואקטיבית, שבעקבותיה איבד בנו את תוארו כיורש העצר שאותו החזיק מאז לידתו.

תאריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט האצולה של הנסיך קרל גוסטב, דוכס יאמטלאנד
שלט האצולה של קרל השישה עשר גוסטב, מלך שבדיה
  • 30 באפריל 1946 – 7 ביוני 1946 - "הוד מעלתו המלכותית, הנסיך קרל גוסטב משבדיה"
  • 7 ביוני 1946 – 29 באוקטובר 1950 – "הוד מעלתו המלכותית, דוכס יאמטלאנד"
  • 29 באוקטובר 1950 – 15 בספטמבר 1973 – "הוד מעלתו המלכותית, נסיך הכתר של שבדיה"
  • 15 בספטמבר 1973 – היום – "הוד מלכותו, מלך שבדיה"

אילן יוחסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרל השישה עשר גוסטב, מלך שבדיה הנסיך גוסטב אדולף, דוכס וסטרבוטן גוסטב השישי אדולף, מלך שבדיה גוסטב החמישי, מלך שבדיה
הנסיכה ויקטוריה מבאדן
מרגרט, נסיכת קונוט הנסיך ארתור, דוכס קונוט וסטראת'רן
לואיזה מרגרטה, נסיכת פרוסיה
הנסיכה סיביליה מסקסה-קובורג-גותה הנסיך קארל אדוארד, דוכס סקסה-קובורג-גותה לאופולד, דוכס אולבני
הלנה, נסיכת וולדק ופירמונט
ויקטוריה אדלייד, נסיכת שלזוויג-הולשטיין פרידריך פרדיננד, דוכס שלזוויג-הולשטיין
קרולינה מטילדה, נסיכת שלזוויג-הולשטיין-זונדרבורג-אוגוסטנבורג

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
גוסטב השישי אדולף
מלכי שבדיה הבא:
-