שאול אלתר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שאול אלתר
שאול אלתר.jpg
לידה 6 ביולי 1957 (בן 62)
ז' בתמוז תשי"ז
ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל
השתייכות יהדות עריכת הנתון בוויקינתונים
תחומי עיסוק חינוך, הוראה
תפקידים נוספים מנהיג, ראש ישיבה
חיבוריו
  • ילקוט שיעורים
  • עברא דדשא
  • לצדדין קתני
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב שאול אלתר (נולד בז' בתמוז תשי"ז, 6 ביולי 1957) הוא מנהיג של קבוצה מחסידי גור. שימש כראש ישיבת שפת אמת בירושלים עד לסגירתה בשנת תשע"ו - 2016.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בירושלים לציפורה, בתו של הרב אברהם מרדכי אלתר (בנו של הרב משה בצלאל אלתר, אחיו של האדמו"ר האמרי אמת מגור) ולרב פינחס מנחם אלתר, ראש ישיבת שפת אמת ולימים האדמו"ר מגור. נקרא על שם סבה של אמו, הרב שאול משה זילברמן. למד בישיבת אמרי אמת בבני ברק ואצל אביו בישיבת שפת אמת. בעודו בחור סיים מספר פעמים את הש"ס[1].

בסיוון תשל"ז נישא לנעמי, בת הרב חיים דב רובינשטיין מחיפה. לאחר נישואיו התגורר מספר שנים בחיפה, שם כיהן כר"מ בישיבת אור שמחה. במקביל העביר שיעורים עיוניים בישיבת "בית ישראל" באשדוד. לאחר פטירת דודו, האדמו"ר רבי שמחה בונים אלתר, עבר להתגורר בירושלים בהוראת אביו. בתמוז תשנ"ג מינה אותו אביו לעמוד בראש ישיבת שפת אמת. עד שנת תשס"ג העביר שיעורים יומיים ושיעורים כלליים בישיבה. דרך לימודו היא באופן חלקי בדרכו של החזון איש. בשנת תשע"ו נסגרה הישיבה שבראשה עמד[2], אך הוא ממשיך להיות מכונה "ראש ישיבת 'שפת אמת'".

תלמידיו הוציאו סדרת ספרים בשם "ילקוט שיעורים", המבוססת על שיעוריו על הש"ס. בשבט תשע"ג הוציאו תלמידיו ספר דרשות שלו, "עברא דדשא" (מנעול הדלת, ארמית). בשנת תשע"ה, לכבוד חתונת בתו הצעירה, הוציאו תלמידיו ספר ליקוט הערות וחידושים מכתביו על ספרים שונים, בשם "לצדדין קתני", וכן "עברא דדשא" חלק ב'.

הרב אלתר חבר נשיאות בוועד הישיבות ובמפעל הש"ס.

לרב אלתר שני בנים ושתי בנות. בתו רותי קפלר היא סופרת. בנו יהודה אריה לייב הוא חתנו של הרב יחזקאל מאירזון, ראש ישיבת שערי תורה.

מעמדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מחסידי גור רואים ברב אלתר את רבם, ויש המתייחסים אליו כסמכות קודמת אף לאדמו"ר. תומכיו מכונים בחסידות בכינויי גנאי. הממסד מצר את צעדיהם ובמקרים אחדים נדחו ילדיהם מלימודים במוסדות החסידות.

ביולי 2019 תמך הרב אלתר במכתב בזכותו של חסיד גור אמריקאי לתבוע בדין תורה עניין שבמחלוקת בינו לבין החסידות[3]. מכתב זה נתפס בקרב חלק מאנשי הזרם המרכזי בחסידות כחתירה נגד סמכות האדמו"ר והדבר הוביל להחרפת המתיחות. בהמשך לא הוזמן הרב אלתר לחתונת נכדו של האדמו"ר מגור, מה שסומן ככוונה לדחוק אותו לעזוב את החצר.

בסוכות תש"פ (אוקטובר 2019), לאחר ניסיון פיוס שכשל בינו ובין האדמו"ר מגור[4], הודיעו אנשי הרב אלתר על קיום תפילות נפרדות בחג, ובבתי הכנסת של גור הוכרז כי מי שישתתף בפעילות אנשיו מנתק את עצמו מכל מוסדות החסידות. במהלך החג השתתפו מאות מחסידי גור בתפילות ובהקפות הנפרדות[5]. כחודשיים לאחר מכן הכריזו בבתי המדרש של חסידות גור על איסור להשתתף בשמחות של תלמידי הרב שאול מלבד קרובי משפחה בדרגה ראשונה, וכן על איסור להזמינם לשמחות ולאירועים משפחתיים[6].

חסידי הרב אלתר הקימו מוסדות, בהם בתי כנסת, ישיבה קטנה וישיבה גדולה הלומדות בשיטת העיון על פי שיטתו ותלמוד תורה "פני מנחם". בראשות הישיבה הגדולה הועמד הרב מנחם מנדל שפרן ורב הקהילה הוא הרב בצלאל ווקסלשטיין, בעבר רב קהילת גור בקריית גת.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קובץ מראה מקומות וציונים. הכרכים: בבא מציעא וקידושין (תשנ"ב); בבא קמא ושבועות (תשנ"א); בבא מציעא (תשנ"ו); כתובות (תשנ"ו); כתובות, גיטין, קידושין, בבא קמא, בבא מציעא, בבא בתרא, שבועות (תש"ס, מהדורה שנייה תשע"ה)
  • ילקוט שיעורים. הכרכים: קידושין - פרק האשה נקנית (תשנ"ג); בבא קמא - פרק ארבעה אבות (תשנ"ו); סוגיות (תשע"ח)
  • עברא דדשא: דרשות, שני כרכים
  • לצדדין קתני: הערות והארות מגיליונות ספריו, ירושלים תשע"ה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]