שאול אלתר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב שאול אלתר
הרב שאול אלתר.png
לידה 6 ביולי 1957 (בן 63)
ז' בתמוז תשי"ז
ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל
השתייכות חסידות גור
תחומי עיסוק חינוך, הוראה
תפקידים נוספים מנהיג, ראש ישיבה
חיבוריו
 • ילקוט שיעורים
 • עברא דדשא
 • לצדדין קתני
צאצאים רותי קפלר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב שאול אלתר (נולד בז' בתמוז תשי"ז, 6 ביולי 1957) הוא מנהיגה של קהילה מחסידי גור שפרשה מחצרו של בן דודו האדמו"ר מגור, שימש כראש ישיבת שפת אמת בירושלים עד לסגירתה בשנת תשע"ו (2016).

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בירושלים לרב פינחס מנחם אלתר, ראש ישיבת שפת אמת ולימים האדמו"ר מגור, ולציפורה בתו של הרב אברהם מרדכי אלתר (בנו של הרב משה בצלאל אלתר, אחיו של האדמו"ר האמרי אמת מגור). נקרא על שם סבה של אמו, הרב שאול משה זילברמן. למד בישיבת אמרי אמת בבני ברק ובישיבת שפת אמת, אצל אביו. בעודו בחור סיים מספר פעמים את הש"ס[1].

בסיוון תשל"ז (1977) נישא לנעמי, בת הרב חיים דב רובינשטיין מחיפה. לאחר נישואיו התגורר מספר שנים בחיפה, שם כיהן כר"מ בישיבת אור שמחה. במקביל העביר שיעורים עיוניים בישיבת "בית ישראל" באשדוד. לאחר פטירת דודו, האדמו"ר רבי שמחה בונים אלתר, עבר להתגורר בירושלים בהוראת אביו, שהפך לאדמו"ר מגור. בתמוז תשנ"ג מינה אותו אביו לעמוד בראש ישיבת שפת אמת. עד שנת תשס"ג העביר שיעורים יומיים ושיעורים כלליים בישיבה. דרך לימודו היא באופן חלקי בדרכו של החזון איש. השיעורים הופסקו עם שינוי שיטת הלימוד בישיבות גור ללימוד בבקיאות. בשנת תשע"ו נסגרה הישיבה שבראשה עמד[2].

תלמידיו הוציאו סדרת ספרים בשם "ילקוט שיעורים", המבוססת על שיעוריו על הש"ס. בשבט תשע"ג הוציאו תלמידיו ספר דרשות שלו, "עברא דדשא" (מנעול הדלת, ארמית). בשנת תשע"ה, לכבוד חתונת בתו הצעירה, הוציאו תלמידיו ספר ליקוט הערות וחידושים מכתביו על ספרים שונים, בשם "לצדדין קתני", וכן "עברא דדשא" חלק ב'.

הרב אלתר חבר נשיאות בוועד הישיבות ובמפעל הש"ס.

לרב אלתר שני בנים ושתי בנות. בתו רותי קפלר היא סופרת. בנו הרב אברהם מרדכי מכהן כר"מ בישיבה גדולה "פני מנחם", בנו הרב יהודה אריה לייב הוא חתנו של הרב יחזקאל מאירזון, ראש ישיבת שערי תורה.

הפילוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מחסידי גור רואים ברב אלתר את רבם, וחלקם מתייחסים אליו כסמכות קודמת אף לאדמו"ר. עובדה זו גרמה למתחים בינו לבין האדמו"ר, המכהן מאז פטירת אביו בשנת תשנ"ו (1996).

ביולי 2019 תמך הרב אלתר, עם הרב מנדל שפרן, במכתב בזכותו של חסיד גור אמריקאי לתבוע בדין תורה עניין שבמחלוקת בינו לבין החסידות[3] ומחה נגד האלימות והחרם שהופעלו נגד אותו עסקן[4]. מכתב זה נתפס בקרב אנשי הזרם המרכזי בחסידות כחתירה נגד סמכות האדמו"ר והדבר הוביל להחרפת המתיחות. בהמשך לא הוזמן הרב אלתר לחתונת נכדו של האדמו"ר מגור, מה שסומן ככוונה לדחוק אותו לעזוב את החצר.

בסוכות תש"פ (אוקטובר 2019), לאחר ניסיון פיוס שכשל בינו ובין האדמו"ר מגור[5], הוכרז בבתי הכנסת של גור כי מי שישתתף בתפילות החג בבית הכנסת של הרב אלתר מנתק את עצמו מכל מוסדות החסידות. במהלך החג השתתפו מאות מחסידי גור בתפילות ובהקפות הנפרדות[6], ולאחריו הוכרז על הקמת קהילה נפרדת מהחסידות המרכזית. אנשי החסידות הגיבו בפיטורים של תומכי הרב שאול ובסילוק ילדיהם ממוסדות[7]. כחודשיים לאחר מכן הכריזו בבתי המדרש של חסידות גור על הוראה לנתק כל קשר עם תלמידי הרב שאול. נאסר להשתתף בשמחותיהם או להזמינם לשמחות, מלבד קרובי משפחה בדרגה ראשונה שאף הם לא הותרו בכך אלא "כשאין מנוס"[8]. תומכי הרב שאול אלתר סבלו גם מאלימות[9][10][11]. בספטמבר 2020 פרסם מנהל מוסדות כלל חסידיים באשדוד כי נציג חסידי גור בעירייה איים עליו שלא יקבל למוסדות את בני הפורשים. בחסידות גור טענו שהנציג פעל על דעת עצמו[12].

בעקבות הפילוג פתחו חסידיו בתי כנסיות וכוללים, ומוסדות חינוך. כרב הקהילה מכהן הרב בצלאל וקסלשטיין.

מוסדות הקהילה כוללים ישיבה גדולה בשכונת גבעת שאול בראשות הרב מנחם מנדל שפרן, ישיבה קטנה בשכונת רוממה בראשות אחיו, הרב דניאל אלתר[13], תלמוד תורה "פני מנחם" בשכונת הר נוף, בית מדרש מרכזי ברחוב יוסף זיו בירושלים[14], בתי כנסת בבני ברק, באשדוד, בחיפה ובלונדון, תלמוד תורה לכיתות הנמוכות ושני בתי כנסיות בבית שמש, וכוללי אברכים בבית שמש, אשדוד, ירושלים ובני ברק[15]. הרב אלתר מוסר שיעורים שבועיים בעיון בישיבה הקטנה ובישיבה הגדולה.

נכון לנובמבר 2020 הקהילה מונה כ-400 משפחות[16].

הרב אלתר מסרב שיכנו אותו אדמו"ר והוא מכונה "הראש ישיבה". הוא עורך סעודה שלישית בשבתות באולם מכון בית יעקב למורות ("סמינר הישן"), המנוהל על ידי תלמידו.

בבחירות 2020 הצביעו חלק מאנשי הקהילה למפלגת ש"ס[17].

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קובץ מראה מקומות וציונים. הכרכים: בבא מציעא וקידושין (תשנ"ב); בבא קמא ושבועות (תשנ"א); בבא מציעא (תשנ"ו); כתובות (תשנ"ו); כתובות, גיטין, קידושין, בבא קמא, בבא מציעא, בבא בתרא, שבועות (תש"ס, מהדורה שנייה תשע"ה)
 • ילקוט שיעורים. הכרכים: קידושין - פרק האשה נקנית (תשנ"ג); בבא קמא - פרק ארבעה אבות (תשנ"ו); סוגיות (תשע"ח)
 • עברא דדשא: דרשות, שני כרכים
 • לצדדין קתני: הערות והארות מגיליונות ספריו, ירושלים תשע"ה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מכתב אביו לרבי מלובביץ', "מעיינותיך", תמוז תשע"ד, עמוד 30.
 2. ^ יוסף גרינבוים, הגר"ש אלתר נפרד בשיחה מיוחדת מתלמידי ישיבת שפת אמת • האזינו, באתר חרדים10, 25 בפברואר 2016
 3. ^ קובי רוזן, ‏הגר"ש אלתר מגבה את העסקן שהוחרם ו'מוחה על הטרור', באתר כיכר השבת, 11 ביולי 2019
 4. ^ ככה ייעשה לחסיד גור המרדן? (בעברית), בדיקה אחרונה ב-9 ביולי 2020 בדף הפייסבוק של כאן 11
 5. ^ שאול כהנא, ‏פגישה ומגעים בין חסידות גור לגר"ש אלתר, באתר כיכר השבת, 17.10.2019
 6. ^ שימי שפר, ‏הכרזה בגור: כל הממורמרים - יסולקו מהחסידות, באתר כיכר השבת, 18 באוקטובר 2019
 7. ^ ‘יש עכשיו מרידה’: נאום ‘הטיפול’ בפורשים מגור והתלונה במשטרה, חרדים10, ‏2019-11-03
 8. ^ יוסף גרינבוים, התשובה המוחצת של הגר"ש אלתר על 'תקנון האיסורים' של גור, באתר חרדים10, כ"ז כסלו התש"פ
 9. ^ שאול כהנא, ‏האברכים העיפו את הגמרות למג"ש; השטיבל הגוראי נסגר, באתר כיכר השבת, 8 ביולי 2020
 10. ^ נחשף: כך הותקף יעקב מנדלסון בידי חסיד גור ואיבד ההכרה • צפו, חרדים10, ‏2019-07-18; שמואל סרדינס, אוימו לפרוש מחסידות גור ואוימו קשות - גל מעצרים, 2 בנובמבר 2020, באתר אשדוד נט
 11. ^ ישראל יוספי, החסיד שהותקף: ‘הם אמרו, נוציא אותך באלונקה לחברה קדישא’ 17 בנובמבר 2020, באתר חרדים 10
 12. ^ שאול כהנא, ‏סגן ראה"ע איים: 'אסגור ת"ת אם תקבלו את ילדי הפורשים', באתר כיכר השבת, 1 בספטמבר 2020
 13. ^ הגרד"ח אלתר יעמוד בראש הישיבה של אחיו, כיכר השבת, ‏16 ביולי 2020
 14. ^ בניין בית מדרש: חרדים10, ch10.co.il
 15. ^ יוסף גרינבוים, בגור הופתעו: בבני ברק נפתח כולל חדש לאברכי קהילת הגר"ש אלתר, באתר חרדים10, כ"א שבט התש"פ
 16. ^ גלעד שלמור, הקרע בחסידות גור, 22 בנובמבר 2020, באתר מאקו
 17. ^ שאול כהנא, ‏הקרב על המנדט השמיני: למי יצביעו תלמידי הגר"ש אלתר, באתר כיכר השבת, 26 בפברואר 2020