אימוץ בקרב הקהילה הגאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אימוץ בקהילה הגאה הוא אימוץ ילדים בידי אנשים המשייכים את עצמם לקהילה הגאה (הומואים, לסביות, טרנסג'נדר או ביסקסואלים).

לאימוץ מסוג זה קיימות מספר אפשרויות:

 1. אימוץ ילד ממסגרת חיצונית, למשל מבית יתומים
 2. אימוץ ילדיו של אחד מבני הזוג על ידי בן הזוג השני
 3. אימוץ ילד ממסגרת חיצונית בידי אדם המשייך את עצמו לקהילה הגאה, מחוץ למסגרת נישואין

אימוץ ילדים בידי זוגות, המשייכים את עצמם לקהילה הגאה אפשרי בצורה חוקית ב-27 מדינות בעולם. חמש מדינות נוספות מאפשרות אימוץ של ילד ביולוגי של בן זוג אחד בידי הזוג השני.

הורות בקרב קהילת הלהט"ב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הורות להט"בית
זוג אבות יחד עם בתם

מרבית המחקרים בנושא של הורות להט"בית מתמקדים בשתי סוגיות עיקריות: הסתגלות והתפתחות הילד למסגרת משפחתית המורכבת מזוג הורים חד-מיני, והמסוגלות ההורית של זוגות חד מיניים. ממחקרים שנערכו נמצא כי לא קיימים הבדלים מהותיים בזהות המגדרית, בתפקידים החברתיים או הנטייה המינית בין ילדים ממשפחות הטרוסקסואלים לילדים ממשפחות המשייכות את עצמן לקהילה הגאה[1]. הדבר נובע מכך כי התנהגות וזהות מגדרית מושפעים מגורמים חברתיים, ביולוגיים ופסיכולוגיים, ולהורים ישנו תפקיד מזערי בעיצוב הזהות המגדרית, אם בכלל[2]. כמו כן, לא נמצאו הבדלים בהערכה עצמית, חרדתיות, דיכאון, בעיות התנהגותיות, תפקוד במצבים חברתיים (ספורט, חיים סוציאליים, בית ספר), היפראקטיביות, תפקודים קוגניטיביים, מנת משכל, יכולות מילוליות או קשיים רגשיים אחרים בין ילדים שגדלו אצל זוגות הטרוסקסואלים לבין ילדים שגדלו עם זוג המשייך את עצמו לקהילה הגאה[3].

מחקרים אחרים מצביעים על כך שלא נמצאו הבדלים בהתנהלות ובתפקוד משק הבית מצד המשפחות מקרב הקהילה הגאה לבין משפחות הטרוסקסואליות, או שילדהם גדלים בצורה שונה מאלה הגדלים במשפחות הטרו-נורמטיביות[4]. מחקרים אחרים הצביעו על כך כי ילדים הגדלים אצל הורים המשייכים את עצמם לקהילה הגאה, גמישים יותר מבחינת תפקידים מגדריים, סובלניים ופתוחים יותר בקבלת השונה. במחקר שנערך בקרב מתבגרים בני 17 אשר גדלו במשפחות עם אמהות לסביות נמצא כי הם כשירים יותר מבחינה חברתית ופחות אגרסיביים מילדים בני גילם שגדלו במשפחות הטרונורמטיביות. כמו כן, בקרב ילדים שגדלו במשפחות עם שתי אמהות נמצאו פחות תופעות צריכת סמים ואלכוהול[5].

מספר מחקרים טוענים כי הזהות המינית של ההורים המאמצים\הביולוגיים פחות חשובה מאווירה רגועה ויציבה בבית, כמו גם במידת האהבה, התמיכה והקשב לצרכיהם מצד ההורים. המסוגלות והמוכנות של ההורים לתת לילדים את הכלים להתבגרות והתפתחות תקינה משמעותית אף היא. יתרה מזאת, מחקרים מראים כי זוגות חד-מיניים מוכנים יותר להורות ומקדישים זמן רב יותר לילדיהם. אחד ההסברים לכך היא הטענה כי בניגוד לזוגות הטרוסקסואלים, הם בחרו להיות הורים[6].

אף על פי שבמידה מסוימת קיימת סטיגמה מצד קבוצת השווים כלפי ילדים הגדלים אצל זוג בקרב הקהילה הגאה, נמצא כי המודעות לעניין מצד ההורים המאמצים ומצד בית הספר מסייעת בפיתוח מנגנוני פיצוי ותמיכה[7]. מחקרים מצביעים על כך כי קיימת סטיגמה נרחבת יותר כלפי זוג גברים הומוסקסואלים המחליטים לאמץ ילד מאשר כלפי זוג לסביות, וכי ילדיהם יכולים להיחשף להפלייה ודיעה קדומה מצד החברה[8]. מסיבה דומה, זוגות לסביות נוטות לאמץ בנות, מחשש שבן הגדל במשפחה עם שתי אמהות יכול להיחשף לסטיגמטיזציה מצד החברה [9].

הדיון סביב סוגיית האימוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעמד החוקי של אימוץ בידי זוגות מהקהילה הגאה במדינות אירופה:
  החוק מכיר באימוץ משותף
  החוק לא מכיר באימוץ בידי זוגות מהקהילה הגאה

סביב סוגיה זו מתנהל דיון פעיל. במדינות רבות בעולם, לצד תמיכה נרחבת באימוץ בידי הקהילה הגאה, עדיין קיימת התנגדות וסטיגמטיזציה מצד גורמים ממשלתיים או דתיים. לדוגמה: הסנטור ריק סנטוריני מהמפלגה הרפובליקנית בארצות הברית אמר בשנת 2016 בפני קהל בניו המפשייר כי "עדיף שלילדים יהיה אבא בכלא, מאשר לגדול בבית עם זוג לסביות אך ללא אבא."[10]

ארגונים מקצועיים ורפואיים רבים תומכים באימוץ בידי זוגות מהקהילה הגאה ומגנים על זכותם להיות הורים. לדוגמה: האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה תומכת באימוץ בידי זוגות מהקהילה הגאה וטוענת כי הדעה קדומה של החברה כלפי הזוגות החד-מיניים כי הם עלולים לפגוע בבריאות הנפשית של הילד אינה מוכחת בשום צורה. כמו כן, אין שום הוכחה כי הם יהיו הורים גרועים או פוגעים[11][12].

ישנן מספר טענות המחזקות את התמיכה באימוץ בידי זוגות מהקהילה הלהטב"ית:

 • לכל ילד יש את הזכות להיות חלק מהמשפחה שתדאג לו ולצרכיו, ואין זה משנה מי יהיו ההוריו מבחינת זהות מגדרית או מהי נטייתם המינית.
 • זכויות האדם - לכל פרט יש זכות להקים משפחה ולגדל ילדים[13].
 • אין הבדלים מהותיים בין ילדים שגדלו עם הורים הטרוסקסואלים לבין ילדים שגדלו עם הורים המשייכים את עצמם לקהילה הגאה[14][15]. מכאן יוצא, כי לנטייה מינית של ההורים אין השפעה על גידול וחינוך הילדים.
 • בניגוד לדעה הרווחת כי זוגות מהקהילה הגאה אינם מסוגלים להיות הורים טובים, הפרקטיקה מוכיחה אחרת. יתרה מזאת, להורים המשייכים את עצמם לקהילה הגאה, יש יותר משאבים ותנאי מחיה טובים יותר, כדי לגדל ולחנך את הילד[16].
 • אימוץ בידי זוגות המשייכים את עצמם לקהילה הגאה, מהווה אלטרנטיבה יותר טובה מבית יתומים עבור הילד[17].
 • להקל את ההליך המשפטי עבור ההורה המאמץ בנוגע לקבלת אפוטרופסות על הילד המאומץ, אחרי פטירתו של ההורה הביולוגי[18].

בנוסף, נמצא כי זוגות בקרב הקהילה הגאה מוכנים לאמץ ילדים בעלי צרכים מיוחדים, ילדים בגיל בוגר יותר (בניגוד להורים הטרוסקסואליים המעדיפים לאמץ תינוקות) או ילדים השייכים לבני מיעוטים אתניים. החוקרים מסבירים את התופעה בכך כי הם מעדיפים לאמץ ילדים אלה מלכתחילה או בשל הפלייה מצד סוכנויות אימוץ, אשר מנתבים אליהם ילדים פחות רצויים על ידי אחרים. הססטיסטיקה מראה כי מחצית הילדים שאומצו בידי זוגות מהקהילה הגאה הם ילדים בעלי צרכים מיוחדים[6]

הכרה באימוץ בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון למאי 2021, אימוץ משותף של בני זוג חד מיניים מתאפשר ב-33 מדינות בהן:

אוקיאניה

2 מדינות:

אירופה

20 מדינות:

צפון אמריקה

3 מדינות:

דרום אמריקה

6 מדינות:

אפריקה

מדינה אחת:

אסיה

מדינה אחת:

אימוץ משותף בידי הזוגות מהקהילה הגאה מוכר גם בשטחי חסות של הכתר הבריטי וכן בטריטוריות שמעבר לים:

מקסיקו:

המדינות הבאות מאפשרות אינן מאפשרות אימוץ משותף אך מאפשרות אימוץ ילד חורג בו בן הזוג במערכת יחסים יכול לאמץ את הילד הטבעי והמאומץ של בן זוגו:

מצב האימוץ במדינות העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעמד החוקי לאימוץ בידי זוגות מהקהילה הגאה באמריקה הצפונית:
  החוק מכיר באימוץ משותף
  החוק לא מכיר באימוץ בידי זוגות חד מיניים
המעמד החוקי באימוץ בידי זוגות מהקהילה הגאה באמריקה הדרומית
  החוק מכיר באימוץ משותף
  החוק מכיר באימוץ על ידי אחד מבני הזוג
  אימוץ בידי זוגות מהקהילה הגאה לא חוקי
  אין הכרה בזכויות להט"ב
  לא ידוע/שנוי במחלוקת

קנדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקנדה אין חוק מדיני מגובש, המתייחס לאימוץ בידי זוגות חד-מיניים. אבל החוקים המקומיים מכסים את המדינה בסוגיית האימוץ. לגליזצית האימוץ בידי הזוגות בקרב הקהילה הלהט"בית התחילה בשנת 1996 בקולומביה הבריטית והסתיים בנוּנַאווּט בשנת 2011[31][32]. לפי הסקר שנערך בשנת 2013, 70% מהקנדים היו בעד מתן זכות האימוץ בקהילה הלהטב"ית באופן מסוים, בזמן ש45% תמכו בצורה חד משמעית בסוגיה[33].

צ'ילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצ'ילה יש אפשרות לזוגות חד-מיניים להגיש בקשה לאימוץ. אם נמצא כי הזוג כשיר לגדל את הילד, רק אחד מבני הזוג יכול לאמץ אותו בצורה חוקית[34]. בסקר שנערך בשנת 2017, 45% מכלל האוכלוסייה תמכה במתן זכות אימוץ לזוגות חד-מיניים, בזמן ש50% התנגדו לכך[35].

קולומביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2015, בית המשפט העליון בקולומביה אישר לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים[36]. ההחלטה הגיעה לפני מתן אישור לנישואים חד-מיניים במדינה באפריל 2016[37].

מקסיקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2009, הקונגרס במקסיקו סיטי חוקק חוק המאפשר לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים.[38].החוק הועבר רשמית במאי 2010 [39].

בנובמבר 2011, בית המשפט העליון במדינת קואווילה החליט לאפשר לזוגות החד-מיניים לאמץ ילדים, בניגוד לחוק של המדינה[40]. בפברואר 2014, אושר החוק בידי המדינה, שנתיים אחרי החלטת בית המשפט.

בפברואר 2017, בית המשפט העליון של מקסיקו יצא בהצהרה כי יש לזוגות המשייכים את עצמם לקהילה הגאה את הזכות להקים משפחה ולגדל ילדים. לפיכך, יש להגן על הזכות של זוגות השייכים לקהילה הלהטב"ית לאמץ ילדים ללא הגבלה מצד החוקים של המדינה[41].

איטליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2016, בית המשפט העליון באיטליה אישר את בקשת האימוץ אשר הוגש בידי אישה לסבית. חברי המושבעים ניסו לערער על החלטה זו בבית המשפט ברומא[42].

בריטניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2005, אושרו נישואים חד-מיניים בבריטניה וניתנה להם אפשרות לאמץ ילדים[43]. בסקוטלנד אושר האימוץ בידי זוגות חד מיניים בשנת 2009[44], בצפון אירלנד-בשנת 2013[45]. מחקרים מצביעים כי הלגליזציה של נישואים חד-מיניים שאיפשרה אימוץ ילדים, זוגות המשייכים עצמם לקהילה הגאה מאמצים יותר ילדים מאשר זוגות הטרוסקסואלים. במחקר שנערך בחברה משפטית Wilsons, נמצא כי כל אחד מתוך שבעה זוגות אשר אושר להם לאמץ ילד בידי שירותי הרווחה, משייכים את עצמם לקהילה הגאה[46].

צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2006 בית המשפט העליון בצרפת החליט כי שני בני הזוג אשר משייכים את עצמם לקהילה הגאה יש זכות הורות על הילד הביולוגי אותו אימץ אחד מבני הזוג. החלטה זו התקבלה כאשר נתנו זכות אפוטרופסות לאישה לסבית על שתי הבנות של בת זוגה[47]. הזכות לאימוץ ילדים בידי זוגות מהקהילה הגאה התאפשרה במאי 2013[48].

מעמד האימוץ בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פסק דין ירוס-חקק נגד היועץ המשפטי לממשלה
ערך מורחב – זכויות להט"ב בישראל

הרקע החוקי במדינת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוק אימוץ ילדים, התשמ"א-1981, אינו מכיר מפורשות באפשרות שבן זוג למערכת יחסים חד-מינית יאמץ את ילדיו הביולוגיים של בן זוגו. סעיף 3 לחוק קובע:

אין אימוץ אלא על ידי איש ואשתו יחד; ואולם רשאי בית משפט ליתן צו אימוץ למאמץ יחיד –
(1) אם בן זוגו הוא הורה המאומץ או אימץ אותו לפני כן;
(2) אם הורי המאומץ נפטרו והמאמץ הוא מקרובי המאומץ ובלתי נשוי.

סעיף 25 לחוק קובע:

25. נוכח בית המשפט שהדבר יהיה לטובת המאומץ, רשאי הוא, בנסיבות מיוחדות, ומטעמים שיציין בהחלטתו, לסטות מסייגים אלה:
...
(2) פטירת הורי המאומץ וקרבת המאמץ לפי סעיף 3(2);...

מקרים משפטיים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2000 קיבל בית המשפט הגבוה לצדק את עתירתן של בנות הזוג רותי וניקול ברנר-קדיש (שהוגדרו בפסק הדין כ"שותפות לחיים מזה שבע שנים"), הורה למדינה לרשום כחוקי את צו האימוץ שהוציא בית משפט בקליפורניה ואישר את ניקול ברנר-קדיש כהורה מאמץ לילדה של רותי ברנר-קדיש שנולד מתרומת זרע[49].

ב-12 בפברואר 2006 אימצו באופן חוקי טל ואביטל ירוס-חקק זו את ילדיה הביולוגיים של זו, ובכך הפכו לזוג החד-מיני הראשון בישראל שהותר לו לעשות זאת. ב-17 באוקטובר באותה שנה אישר בית המשפט אימוץ נוסף בנסיבות דומות[50], ועד תחילת 2008 ניתנו כ-25 צווי אימוץ בנסיבות דומות[51].

ב-10 בפברואר 2008 הודיע היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, בעקבות דיון בהשתתפות אנשי מקצוע מתחום הרווחה והמשפטים, כי

ניתן לאפשר לבן זוג בן אותו המין לאמץ את ילדו, הביולוגי או המאומץ, של בן זוגו. כן נקבע, כי אין מניעה חוקית לאשר לבני זוג מאותו המין, או למי מהם, לאמץ ילד זר, שאינו ילדו של אחד מבני הזוג, וזאת בנסיבות בהן נשקלת בקשה לאימוץ על ידי אדם יחיד, ובכפוף לשיקולי טובת המאומץ כמקובל.

הודעה לעיתונות מס' 7751, משרד המשפטים, 10 בפברואר 2008

בעקבות מאבקן של ד"ר טל וד"ר אביטל ירוס-חקק להכרה בהורותן המשותפת על ילדיהן, קבע בית המשפט העליון כי חוק האימוץ הישראלי מאפשר אימוץ בתוך המשפחה החד-מינית. במהלך הדיונים המשפטיים אשר ארכו כשמונה שנים, קבע בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן בשנת 1999 כי ניתן להעניק צו אפוטרופסות לאם הלא-ביולוגית במשפחה לסבית. החוק מעניק הכרה חלקית לקשר שבין האם הלא-ביולוגית לילדים שילדה זוגתה. מאז פסק דין ירוס-חקק התקבלו במשרד הרווחה כ-80 פניות דומות ל"אימוץ הדדי" בתוך המשפחה, וב-25 מההליכים שהסתיימו אכן ניתן צו אימוץ[52].

בשנת 2008 הורחב תקדים האימוץ, כאשר היועץ המשפטי לממשלה הכריז כי יש לאפשר גם אימוצים שבהם זוג גברים או זוג נשים מבקשים לאמץ ילד שאיננו ביולוגי של אף אחד מהם. במאי 2009 הוגשה לכנסת הצעת תיקון לחוק אימוץ ילדים מאת חבר הכנסת נסים זאב מש"ס, שמטרתה למנוע אפשרות של אימוץ ילדים על ידי זוגות חד-מיניים[53].

בדצמבר 2010 פסק באופן תקדימי בית משפט לענייני משפחה בירושלים כי גבר יוכל לאמץ את בנו הביולוגי של בן זוגו[54]. הילד בן השנתיים נולד מתרומת ביצית ועל ידי אם פונדקאית בהודו, ובני הזוג חיו ביחד שמונה שנים. בית המשפט אישר את הבקשה לאחר שקיבל את מסקנת עובדי משרד הרווחה כי אישור בקשת האימוץ הוא לטובת הילד[54].

במהלך שנת 2017 הגישו עמותת 'אבות גאים' והמרכז הרפורמי לדת ומדינה בג"ץ ובו דרשו לשנות את נוסח החוק כך שיאפשר אימוץ על ידי זוגות גאים, ולא רק על ידי 'איש ואישה' כנוסח החוק עד אז. בתגובת המדינה הראשונה הבהירה שלא תאפשר אימוץ על ידי זוגות הומוסקסואלים, אולם לאחר מכן חזרה בה המדינה מעמדתה זו תוך אימוץ העמדה הסוברת שיש לבטל את תנאי הסף הדורש זוגיות של 'איש ואשתו' דווקא, תוך עמידה על כך שנדרש קשר זוגי יציב וממושך - וקבעה כי לשם כך נדרש שינוי חקיקה[55].

במרץ 2022 הודיעה המדינה לבית המשפט הגבוה לצדק כי היא תומכת באימוץ שוויוני כלפי להט"בים.[56]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Brodzinsky, David M.; Pertman, Adam (2012). Adoption by Lesbians and Gay Man:A New Dimension in Family Diversion. Oxford University Press.
 • Hicks, Stephen; McDermott, Janet (2018). Lesbian and Gay Foster Care and Adoption (2 ed.). Jessica Kingsler Publisher.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Lesbian & Gay Parenting" (PDF). האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה. 2005. p. 9.
 2. ^ Golombok, Susan; Casey, Polly; Jennings, Sarah; Lamb, Michael.E; Mellish, Laura; Tasker, Fiona (במרץ 2014). "Adoptive Gay Father Families: Parent–Child Relationships and Children's Psychological Adjustment". Child Develompment. p. 456. doi:10.1111/cdev.12155. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ Biblarz, Timothy J.; Savcy, Evren (ביוני 2012). "Lesbian,Gay, Bisexual and Transgender Families" (PDF). Journal of Marriage and Family. p. 484. doi:10.1111/j.1741-3737.2010.00714.x. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ Golombok, Susan; Casey, Polly; Jennings, Sarah; Lamb, Michael.E; Mellish, Laura; Tasker, Fiona (במרץ 2014). "Adoptive Gay Father Families: Parent–Child Relationships and Children's Psychological Adjustment". Child Develompment. p. 464. doi:10.1111/cdev.12155. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ Goldberg, Abbie E.; Gates, Gary; Gartrel, Nanette K. (ביולי 2014). "Research Report on LGB-Parent Families" (PDF). The Williams Institute, UCLA School of Law. p. 18. נבדק ב-25 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ 1 2 Stephanie Pappas (12 בינואר 2012). "Why Gay Parents May Be the Best Parents". LiveScience. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 7. ^ Goldberg, Abbie E.; Gates, Gary; Gartrel, Nanette K. (ביולי 2014). "Research Report on LGB-Parent Families" (PDF). The Williams Institute, UCLA School of Law. p. 3. נבדק ב-25 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ Golombok, Susan; Casey, Polly; Jennings, Sarah; Lamb, Michael.E; Mellish, Laura; Tasker, Fiona (במרץ 2014). "Adoptive Gay Father Families: Parent–Child Relationships and Children's Psychological Adjustment". Child Develompment. p. 457. doi:10.1111/cdev.12155. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ Biblarz, Timothy J.; Savcy, Evren (ביוני 2012). "Lesbian,Gay, Bisexual and Transgender Families" (PDF). Journal of Marriage and Family. p. 482. doi:10.1111/j.1741-3737.2010.00714.x. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 10. ^ Stephanie Pappas (12 בינואר 2012). "Why Gay Parents May Be the Best Parents". Live Science. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 11. ^ "Resolution on Sexual Orientation and Marriage", Study finds gay moms equally-good parents, July 2004.
 12. ^ "Lesbian & Gay Parenting" (PDF). האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה. 2005. p. 12.
 13. ^ "What are children's rights?". נבדק ב-25 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 14. ^ "Why Gay Parents May Be the Best Parents". LiveScience.com. 15 בינואר 2012. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 15. ^ "Foster kids do equally well when adopted by gay, lesbian or heterosexual parents, study suggests". ScienceDaily. University of California, Los Angeles. 19 באוקטובר 2012. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 16. ^ "I've got two dads – and they adopted me". University of Cambridge. 4 במרץ 2013. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 17. ^ Mark Joseph Stern (1 באוגוסט 2014). "Conservatives want to keep gay couples from adopting or fostering kids". Slate Magazine. נבדק ב-25 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 18. ^ "Legal Issues for Gay and Lesbian Adoption". Findlaw. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 19. ^ "Falkland Islands". GayLawNet. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 20. ^ "New laws raise hopes for more adoptions in Isle of Man". BBC News. 15 באפריל 2011. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 21. ^ In The Supreme Court of Bermuda CIVIL JURISDICTION 2014: No. 308 (אורכב 10.02.2016 בארכיון Wayback Machine)
 22. ^ "Guernsey Foster Care: Who can adopt". Guernsey Foster Care. אורכב מ-המקור ב-2019-03-30. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 23. ^ "Jersey's civil partnership law comes into force". BBC News. 2 באפריל 2012. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 24. ^ Scott Roberts (21 במרץ 2014). "Gibraltar approves civil partnerships bill". Pink News. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 25. ^ Ascension Island, Saint Helena, and Tristan da Cunha LGBT Laws, Pride Legal (באנגלית)
 26. ^ "GayLawNet – Laws – Pitcairn – PN". נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 27. ^ Le nouveau droit de l’adoption entrera en vigueur le 1er janvier 2018, www.admin.ch
 28. ^ Elena Tebano. "Gay, Cassazione: sì alla stepchild adoption per il secondo genitore" [Gay, Cassation: yes to stepchild adoption for the second parent] (באיטלקית). נבדק ב-23 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 29. ^ Laney Zhang (18 ביוני 2019). "Taiwan:Same-Sex Marriage Law Enters into Effect". The Law Library of Congress. נבדק ב-23 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 30. ^ LEGGE 20 novembre 2018 n.147 - Regolamentazione delle unioni civili - Consiglio Grande e Generale , www.consigliograndeegenerale.sm
 31. ^ "What Are The Legal Rights For Same Sex Parents In Canada?". Prowse Chowne LLP. 8 בינואר 2018. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 32. ^ "Consolidation of Adoption Act, SNWT (Nu) 1998, c 9". web.archive.org. 2012-08-29. אורכב מ-המקור ב-2013-07-12. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 33. ^ Montero, Darrel (Fall 2014). "Attitudes Toward Same-Gender Adoption and Parenting: An Analysis of Surveys from 16 Countries". Advances in Social Work. pp. 444–459.
 34. ^ "Sename declaró idónea para adoptar a una pareja lesbian" [Sename declared ideal to adopt by lesbian couple]. Cooperativa.cl (בספרדית). Compañia Chilena de Comunicaciones. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 35. ^ "Track semanal de Opinión Pública 23 de Enero 2017 Estudio Nº 158" (PDF). Plaza Pública Cadem. 23 בינואר 2017. אורכב מ-המקור (PDF) ב-2017-02-02. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 36. ^ "Colombia High Court Rules for Adoptions by Same-Sex Couples". The New York Times. AP. 4 בנובמבר 2015. אורכב מ-המקור ב-9 בנובמבר 2015. נבדק ב-9 באפריל 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 37. ^ "Colombia legalizes same-sex marriage". DW. AP. 28 באפריל 2016. נבדק ב-14 באוקטובר 2017. {{cite web}}: (עזרה)
 38. ^ Tracy Wilkinson (22 בדצמבר 2009). "Mexico City moves to legalize same-sex marriage". Los Angeles Times. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 39. ^ Tracy Wilkinson (29 בדצמבר 2009). "Gay marriage closer to reality in Mexico". Los Angeles Times. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 40. ^ José Reyes (28 בנובמבר 2011). "Adopción gay será posible en Coahuila" (בספרדית). Vanguardia. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 41. ^ "Aprueba SCJN derecho a la vida familiar para parejas LGBTI" [SCJN approves right to family life for LGBTQ couples] (בספרדית). 2 ביוני 2017. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 42. ^ "Supreme court OKs stepchild adoption (2)". ANSA. 22 ביוני 2016. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 43. ^ "Gay couples to get joint rights". BBC News. 2004-03-31. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 44. ^ "New legislation sees gay Scottish couples win right to adopt children". The Herald Scotland. 2009-09-20. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 45. ^ "Gay adoption: Northern Ireland ban lifted". BBC News. 2013-09-11. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 46. ^ "Record-breaking 1 in 7 same-sex couples adopting kids, new figures reveal". GayStarNews. 23 בנובמבר 2017. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 47. ^ "Court gives parental rights to gay couples". Chicago Tribune. 2006-02-26. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 48. ^ "François Hollande signs same-sex marriage into law – FRANCE". FRANCE 24. 18 במאי 2013. נבדק ב-24 בינואר 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 49. ^ בג"ץ 1799/99 ברנר-קדיש נ. שר הפנים, פ"ד נד 02), 368.
 50. ^ הישג משפטי: צו אימוץ נוסף למשפחה לסבית, GoGay‏, 18/10/2006
 51. ^ יובל יועז, מזוז: להתיר אימוץ לחד-מיניים; ישי: יוזמה מבחילה, באתר הארץ, 10 בפברואר 2008
 52. ^ יובל יועז, מזוז: להתיר אימוץ לחד-מיניים; ישי: יוזמה מבחילה, באתר הארץ, 10 בפברואר 2008.
 53. ^ "הומואים ולסביות לא כשירים לאמץ", באתר GoGay,‏13/5/2009
 54. ^ 1 2 אביעד גליקמן, תקדים משפטי: ילד יאומץ על-ידי בן הזוג של אביו, באתר ynet, 16 בדצמבר 2010
 55. ^ ענת יורובסקי, ‏סערת האימוץ: המדינה חזרה בה מאפליית זוגות חד מיניים - ההכרעה בידי המחוקק, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 7 בספטמבר 2017
 56. ^ אתר למנויים בלבד בר פלג וחן מענית, המדינה לבג"ץ: תומכים באימוץ שוויוני ללהט"ב, אך אין לכך היתכנות פוליטית, באתר הארץ, 16 במרץ 2022