הורות משותפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הורות משותפת (Shared Parenting) היא תפיסת עולם לפיה טובת הילד מחייבת חלוקה, שוויונית ככל האפשר, של האחריות ההורית, בין שני ההורים ומעורבות של כל אחד מהם בכל היבט של חיי ילדיהם.

הורות משותפת מושתתת על שני עקרונות: זכותו של הילד לקשר משמעותי עם שני הורים, ונשיאה משותפת באחריות ההורית לילד על ידי שני הוריו. ההורות המשותפת היא הסכם, ויכולה להתקיים בין כל שני אנשים שיש ביניהם אמון ומערכת יחסים המאפשרת גידול משותף של ילד, באותו בית או שלא באותו בית.

אין מדובר בהכרח בהורים נשואים - גם הורים לא נשואים, ובמיוחד הורים גרושים, זקוקים להסכמה יסודית על חשיבות שניהם לילד. אין מדובר בהכרח אף בחלוקה שווה של האחריות ההורית, אם כי מומלץ לשאוף לקשר רב ככל האפשר עם כל אחד מההורים. ההכרח הוא אחד - קשר משמעותי ויציב של שני ההורים עם ילדם.

במקרים מסוימים, לא מעטים בשנים האחרונות, ההורות המשותפת מהווה מושג המאפשר הסכמים חדשניים בין חברים, שותפים, קומונות או זוגות של הורים המחליטים לגדל ילדים במשותף באיזה שהוא אופן, הנוח והמתאים להם וכביכול גם לילד, הכולל את שני העקרונות: קשר משמעותי עם שני הורים ונשיאה משותפת באחריות ההורית. שימוש כזה במושג מאפשר את קיומן של משפחות אלטרנטיביות שמתנהלות באופן שונה מהמשפחה הנורמטיבית המודרנית - זוג עם ילדיו בבית אחד. למשל, כיום ישנן בישראל משפחות שיש בהן כמה זוגות הורים המגדלים במשותף את ילדיהם, כאחים, שיש להם הורים שונים שהם חלק מאותה משפחה גרעינית.

הורות משותפת רלוונטית במיוחד עבור מקרים בהם ההורים מתגרשים, במקרים אלו חשיבות חלוקת האחריות ההורית גוברת, בגלל החשש לזעזוע, לנתק ולנסיגה בהתקדמות הילד והצלחתו. לנשיאה במשותף באחריות ההורית יש יתרון גם להורים: היא נותנת לשניהם הזדמנות לקריירה ולפיתוח אישי ובו בזמן מאפשרת לשניהם לקחת חלק פעיל בחיי המשפחה.

הורות משותפת הולכת ותופסת את מקומה בספרי החוקים של המדינות המתקדמות. מושג האחריות ההורית הוכנס לחוק הבריטי כבר ב-1989, ומאז שולב בחוקי מדינות נוספות. חלוקת האחריות ההורית - היא ההורות המשותפת - נמצאת בשלבי חקיקה בארצות הברית, קנדה ואוסטרליה.

בניגוד ל"משמורת משותפת" (joint custody), העוסקת בעיקר בזמני טיפול ולינה שווים אצל שני ההורים, והמושגת בדרך כלל מתוך מאבק על משמורת הילדים, הורות משותפת עוסקת בכל היבטי האחריות ההורית ומהותה אינה השוויון אלא נשיאה המשמעותית באחריות ההורית של כל אחד מההורים, והשגת הסדר המבוסס על הסכמה בין ההורים. ניתן לומר כי משמורת משותפת היא מקרה פרטי, מימוש מסוים אך לא יחיד, של תפיסת ההורות המשותפת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]