תזמורת צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תזמורת צה"ל
Tizmoretlogo.jpg
סמל התזמורת המורכב מנבל ושני ענפי זית
"איתנו זה מצליח"
פרטים
מדינה Flag of Israel.svg ישראל
שיוך צבא הגנה לישראל
יחידת אם אגף כוח אדם
בסיס האם מחנה אביב
תאריכים וזמנים
הקמה 1948
מקים יצחק מוזה
פיקוד
תזמורת צה"ל במצעד תזמורות מכל העולם, אשר התקיים ביום העצמאות ה-60 למדינת ישראל בחיפה. 2008

תזמורת צה"ל היא התזמורת הצבאית הראשית של צה"ל. ביחידה משרתים נגנים וזמרים מקצועיים אשר עברו בהצלחה את הבחינות המקצועיות לתזמורת טרם הגיוס לצה"ל. עיקר פעילות התזמורת מתבטא בהופעה בטקסים צבאיים, ביקורים רשמיים ומשמרות כבוד, אך לצד כל אלה נוהגת התזמורת גם להופיע בפני ציבור האזרחים במסגרות שונות של תרומה לקהילה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורת הוקמה ב-1948, עם הקמת צה"ל והורכבה ממספר תזמורות קטנות שפעלו עד אז: תזמורת חטיבת אלכסנדרוני, תזמורת הבריגדה, תזמורת חיל התותחנים ותזמורת חטיבת גבעתי. מנצחה הראשון של התזמורת היה יצחק מוזה, נגן כלי נשיפה ועולה חדש מברית המועצות. מוזה היה בוגר קורס יוקרתי לניצוח על תזמורות צבאיות בלנינגרד ועלה לארץ בינואר 1949. ב-4 במאי 1949, השתתפה התזמורת במצעד צה"ל ביום העצמאות הראשון למדינה, אולם הקהל הרב שמילא את הרחובות חסם את המסלול והמצעד נאלץ לעצור. האירוע זכה בהמשך לכינוי "המצעד שלא צעד" והביא להקמתה של ועדת החקירה הראשונה בישראל.

לאחר מספר חודשים בניצוחו של יצחק מוזה, עבר שרביט הניצוח לשלום רונלי-ריקליס, ששימש בעבר כמנצחה של תזמורת הבריגדה. רונלי-ריקליס הקפיד על קשת רחבה של רפרטואר (מיצירות קלאסיות ועד מודרניות וגם מוזיקה קלה) וכיהן בתפקיד עד 1960. בשנים 1953-1955 שימש נעם שריף, במהלך שירות החובה שלו, כעוזרו של רונלי-ריקליס. לאחר פרישתו של רונלי-ריקליס החליף אותו מי שהיה מימיה הראשונים של התזמורת מעבדה ומתזמרה הראשי, יצחק "זיקו" גרציאני. גרציאני ניצח על התזמורת במשך שנים רבות (1962 - 2003) והיה למעשה אחד מסמליה. גרציאני היה גם נגן חצוצרה מקצועי, ושירת כחייל בתזמורת צה"ל, בין השנים 1948 ו-1952 וסיפק שירותים גם בתקופה שבין 1952 ל-1962, כאיש מילואים.

כשלושה חודשים לפני שנפטר, בשנת 2003, פרש גרציאני משירותו ארוך השנים בצה"ל. החליף אותו סא"ל מיכאל יערן, שניצח על התזמורת מאז ועד לפרישתו לגמלאות בשנת 2013.

תזמורת צה"ל במסדר בבסיס חיל האוויר חצור

ביום 29 ביולי 2013 הועבר שרביט המנצחים לרס"ן נועם ענבר שמנצח על התזמורת בימים אלו.

מאפייני התזמורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשונה מרוב התזמורות הצבאיות בעולם, בתזמורת צה"ל משרתים נגנים שהם חיילים בשירות החובה שלהם, ולא מבוגרים בשירות קבע.

ביחידה משרתים חיילים וחיילות בעלי ניסיון מוזיקלי רב. בסיס היחידה שוכן ברמת אביב בתל אביב. בנוסף לתזמורת צה"ל, בצה"ל קיימות גם מקהלת הרבנות הצבאית, ולהקות צבאיות נוספות. ההבדל בין תזמורת צה"ל לשאר הגופים המוזיקליים, הוא שאלו הם גופים בידוריים המיועדים להעלאת המוראל הלאומי בלבד, ואילו התזמורת היא יחידה טקסית. סימן לכך היא העובדה שהלהקות הצבאיות משתייכות לחיל החינוך, ואילו תזמורת צה"ל משתייכת לענף משטר ומשמעת שבאגף כוח אדם, אשר אמון על הטקסים הצבאיים והממלכתיים של מדינת ישראל.

בין תפקידיה הרבים של התזמורת, עיקר פעילותה מתבטא בהופעה בטקסי סיום קורסים (בבסיסי-ההדרכה שברחבי הארץ), ביקורים רשמיים של מנהיגי מדינות ואישי צבא וטקסים ממלכתיים רשמיים (דוגמת טקס הדלקת המשואות הנערך מדי שנה ברחבת הר הרצל שבירושלים).

סמל התזמורת הוא נבל אשר נמצא בין שני ענפי זית. בכל זמן שהתזמורת לא מופיעה בו, לבושים נגני התזמורת במדים רגילים (ירוק זית) עם סיכת הנגן אשר נענדת על חפי כיס שמאל. מדי הטקס כוללים חגורה אדומה, שרוך אדום (הנענד מעל כתף ימין), כובע הופעות שעליו מוטבע סמל התזמורת על רקע אדום וכמו כן, עונדים נגני התזמורת את סיכת הנגן הגדולה. תזמורת צה"ל היא היחידה היחידה שיש לה שתי סיכות הזהות בעיצובן ושונות בגודלן.

בטקסים ממלכתיים לובשים נגני מדי קבע ועליהם חוגרים את החגורה האדומה, עונדים את השרוך והסיכה וחובשים את הכובע.

יצחק מוזה בראש תזמורת צה"ל ב"מצעד שלא צעד"

מבנה התזמורת בטקסים ובהופעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנו מבדילים בין פעילויותיה המגוונות של התזמורת.

מסדרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסדר, התזמורת עומדת ואף ברוב המקרים צועדת לאורך רחבת המסדרים. במסדרים שאינם ממלכתיים, התזמורת היא הכוח הצבאי הראשון שנכנס לרחבת המסדרים ומיד לאחר מכן, יתר הכוחות נכנסים בצעידה (צוערים, חניכים, מצטיינים וכו'). במסדרים מסוג זה, המאפיינים לרוב סיומי קורסים בצה"ל, צועד/ת בראש התזמורת שרביטן/שרביטנית שעיקר תפקידו/ה הוא לכוון את התזמורת תוך כדי הצעידה, להורות על הפניות, וכמו כן- לסמן את התחלת הנגינה וסיומה.

במסדרים ממלכתיים, התזמורת לרוב אינה צועדת אלא עומדת לרגליו של שטיח אדום שמקבל את האישיות המרכזית ביחד עם משמר כבוד שמורכב מחיילי צה"ל.

חשוב לציין שישנם מסדרים ממלכתיים גדולים במיוחד המשלבים בתוכם גם צעידה. (למשל קבלות פנים גדולות שנערכות בנתב"ג)

הרכב הכלים במסדרים הוא: פיקולו, אבוב, קלרינט, סקסופון, (אלט וטנור) קרן יער, חצוצרה, טרומבון, בריטון, סוזאפון, (טובת מצעדים) תוף סנר, תוף באס ומצלתיים.

חיילי תזמורת צה"ל לפני טקס ממלכתי.

הופעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תזמורת צה"ל בוויקישיתוף