בית שערים (מושב)

בית שערים

הכניסה לבית שערים
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הצפון
מועצה אזורית עמק יזרעאל
גובה ממוצע[1] ‎74 מטר
תאריך ייסוד 1936
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
מוצא המייסדים יוגוסלביה, מזרח אירופה
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2022[1]
  - אוכלוסייה 815 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎0.1% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
8 מתוך 10
אתר הבית של המושב
בניית בתיה של בית שערים, 1946

בֵּית שְׁעָרִים הוא מושב במועצה האזורית עמק יזרעאל, ליד רמת ישי ומדרום מזרח לחיפה. המושב נוסד בשנת 1926 על ידי עולים מיוגוסלביה ומזרח אירופה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1926, לאחר שאדמות המושב נרכשו על ידי הקק"ל ביוגוסלביה (בהנהגת האחיות לואיזה לאה זלוסצר וקלרה (לויה) ברמפר) התיישבו במקום חלוצים יוגוסלבים, שסברו כי שם הייתה בית שערים העתיקה ועל כן קראו למושב בשמו. בשל קשיים כלכליים ובעיקר קשיים בהספקת מים, מרבית המתיישבים הראשונים עזבו את המקום.

מי שנשאר מופקד על שמירת הקרקעות וחיבר בין קבוצת היוגוסלבים שהיו בעלי הקרקעות, ורכשו את 1000 הדונם הראשונים עליהם הוקם המושב , היה יוסף (פיקו) פפו (אברהמי). בשנת 1936 הועברו הקרקעות לקבוצה החדשה והוקם מושב העובדים הנוכחי על ידי ילידי הארץ חברי הנוער העובד, עולים ממזרח אירופה ועולים מיוגוסלביה. הקבוצה נקראה ארגון אפרים על שם אפרים ציזק היא התארגנה לעלייה לקרקע במגדל אשר על גדת הכנרת.

בתחילה הארגון ישב על גבעה מול חוות שטוק לימים נווה יער במחנה אוהלים. בעוד הנשים והילדים היו בישובי הסביבה עד להכשרת היישוב לקליטת הארגון.

היישוב תוכנן על ידי י. קאופמן עם תקנון בנייה שעמד במבחן השנים. החל מנטיעת עצי זית בגבולות המגרשים, איסור על נטיעת עצים נשירים בחזית המשקים, ארגון המשק החקלאי מאחורי בתי המגורים וחצרות בעלי חיים בסוף המגרש. הוא תכנן רחובות רחבים ביותר שעד היום מאפשרים תנועה וגינון ציבורי מרשים ללא צורך בהזזת הגבולות.

המושב תוכנן ל-70 משקים ומונה היום 68 משקים, מספר מגרשים בתוך היישוב של עובדי ציבור במקור ועוד כ-70 מגרשים בשכונת בנים ממשיכים.

במרכז המושב ניצב בעבר עץ אלון זקן מאוד שגילו הוערך בכ־700 שנים. לפני מספר שנים מת אלון זה ובמקומו נשתל אלון חדש.

במושב בית שערים ישנו אחוז גבוה יחסית של משקים פעילים המתפרנסים מחקלאות. על הענפים הנפוצים נמנים: רפת חלב, כבשים, פרדס, גדולי שדה (ירקות) וכיוצא בזה. באמצע שנות ה-90 הורחב המושב בהתיישבות בנים ממשיכים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בית שערים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות וביישובים בעלי 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף דצמבר 2023 (אומדן), בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2022.
  2. ^ הנתונים לפי טבלת מדד חברתי כלכלי של למ"ס נכון לשנת 2019


ערך זה הוא קצרמר בנושא מושבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.