מזרע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מזרע
PikiWiki Israel 28745 Old water tower in kibbutz Mizra.JPG
מגדל המים במזרע, מבנה הבטון הראשון בקיבוץ ומסימני ההיכר שלו. משמאל - מוזיאון "מזרע הקטנה"
מחוז הצפון
מועצה אזורית עמק יזרעאל
גובה ממוצע[1] ‎99 מטר
תאריך ייסוד 1923
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 756 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה -2.1% בשנה עד סוף 2019
האתר הרשמי של הקיבוץ
קיבוץ מזרע, 1946
הכניסה למזרע

מִזְרָע הוא קיבוץ בעמק יזרעאל, בין עפולה לנצרת, הנמצא בתחום השיפוט של מועצה האזורית עמק יזרעאל. הקיבוץ השתייך לקיבוץ הארצי, אשר התאחד עם התק"ם לתנועה הקיבוצית.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "מזרע" נזכר במקורות ובמפות מימי הביניים ומקורו בספר ישעיהו פרק י"ט, פסוק ז': "עָרוֹת עַל יְאוֹר עַל פִּי יְאוֹר וְכֹל מִזְרַע יְאוֹר יִיבַשׁ נִדַּף וְאֵינֶנּוּ". המונח "מזרע" הפך מטבע לשון למקום קיום אנושי-חקלאי, בניגוד ל"ישימון" שהוא אזור ריק מצמחייה ומאדם[2]. השם מזרע" ניתן לקיבוץ על ידי ועדת השמות של הקרן הקיימת[3].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיבוץ הוקם על תל שנקרא "רובע-אל-נצרא" במהלך חג החנוכה בשנת 1923 על ידי "קבוצת צריפין" של עולים מן העלייה השלישית. שנה אחר כך הצטרפה אל המייסדים קבוצת עולים אשר התגבשה בחיפה, ובמהלך שנות השלושים הצטרפו לקיבוץ חברי השומר הצעיר מגליציה, שעברו הכשרה בגבעת מיכאל. בשנים 19441946, שכן במזרע מטה הפלמ"ח עד שהתגלה על ידי שלטונות המנדט במסגרת מבצע אגאתה בשנת 1946. הבריטים הצליחו לתפוס את רשימת חברי הפלמ"ח שהייתה במקום אולם השמות היו מוצפנים. לאחר שחבר המשק יעקב לוי הצליח להוציא את מחברת הקודים ולהשמיד אותה, לא הצליחו הבריטים לפצח את הקוד ולא נגרם כל נזק[4].

באותה תקופה עברה ליד הקיבוץ רכבת העמק, ובמוזיאון הקיבוץ עדיין ניתן לראות מקטע מן המסילה המקורית.

הקיבוץ הוא מהמובילים בארץ בגידולי שדה[5] ומצויה בו רפת חולבות גדולה, בבעלות משותפת עם קיבוץ גבעת עוז. בשנת 1957 הקים הקיבוץ את מפעל "מעדני מזרע" לעיבוד בשרים שונים ובכללם גם בשר חזיר. במשך שנים רבות היה מפעל זה בין הספקים הבודדים של בשר לא כשר בישראל. בעקבות העלייה מברית המועצות לשעבר בשנות התשעים קמו לו מתחרים, והקיבוץ מכר את המותג ומערך היצור לחברת "טיב טעם"[6].

בשנת 1958 הוקם בקיבוץ מפעל ההידראוליקה והמעליות ההידראוליות "תעמ"ל" (תעשיית מוצרי לחץ). בהמשך הוקם גם מפעל "מטלור 2000" לייצור מוצרי מתכת באמצעות הזרקת אבקות מתכת (מטלורגיה), אולם המפעל נמכר לחברת ישקר. בכניסה ליישוב ניצב מלון "נוף תבור", הנמצא בבעלות משותפת של הקיבוץ ושל חברת הורן את ליבוביץ'. כמו כן מפעיל הקיבוץ אירוח כפרי, השכרת חדרים לסטודנטים הלומדים במכללה האקדמית עמק יזרעאל הסמוכה, תחנת דלק, מוסך, ומרכז לרפואה אלטרנטיבית, לרבות רייקי, רפלקסולוגיה ושיאצו.

בסמוך לקיבוץ נמצא בית-הספר העל-יסודי "עמקים-תבור", בו לומדים תלמידים מרמת ישי, ומהקיבוצים מזרע, שריד, מרחביה, עין דור וגזית, מהמושבים תל עדשים, בלפוריה ומושב מרחביה וכן תלמידים מאחוזת ברק ותלמידים בודדים גם כן מנצרת עלית הסמוכה.

בקיבוץ נמצא מוזיאון מזרע הקטנה ובו מוצגים רבים שנאספו מכל השנים בקיבוץ. המקום פתוח לסיורים מודרכים לקבוצות. כן יש אפשרות ביקור בסליק של מזרע שהכניסה אליו מוסתרת מתחת לאמבט.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2019, אוכלוסייה במועצות אזוריות לפי טבלת רשויות מקומיות של למ"ס נכון לסוף 2018
  2. ^ עטר זהבי, מלחמת מזרע בישימון, מתוך "טבע הדברים", נובמבר 2014, עמ' 94-106; באתר israeliwild.co.il
  3. ^ מנחם אוסישקין, שמות ליישובים חדשים, דואר היום, 24 באפריל 1928
  4. ^ ניר מן, האלמוני שהציל את הפלמ"ח, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 3 ביולי 2012
  5. ^ מקבלי הפרסים מקרן סם המבורג
  6. ^ עמירם כהן, טיב טעם השלימה ההשתלטות על מעדני מזרע - מימשה אופציה לרכישת יתרת הבעלות, באתר TheMarker‏, 10 באוגוסט 2010