המשרד לענייני מודיעין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המשרד לענייני מודיעין
תחום שיפוט ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
הקמה 6 במאי 2009[1]
מנכ"ל/ית חגי צוריאל
ממשלה ממשלת ישראל ישראלישראל
שר/ה ישראל כ"ץ
14 במאי 2015
שמות קודמים משרד המודיעין
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

המשרד לענייני מודיעין הוא משרד ממשלתי הפועל במסגרת ממשלת ישראל. בראש המשרד עומד השר ישראל כ"ץ.

רקע להקמת המשרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצד המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, פועל העוזר לענייני מודיעין של המזכיר הצבאי. אולם, מרבית עיסוקו הוא בהבנת המידע המודיעיני ובהנגשתו למקבל ההחלטות.

מספר וועדות הצביעו על פערים ביכולתו של ראש ממשלה להתמודד לבדו עם אתגרי המודיעין נוכח מבנה הייחודי של קהילת המודיעין בישראל.

במסגרת צעדים לשיפור תפקוד הדרג המדיני בהכרעות מדיניות-ביטחוניות הציעו על הקמת גוף ייעודי הכפוף לממשלה, אשר יהיה אחראי על בקרה וטיפול באתגרי הביטחון הלאומי וכן בשליטה ובתכלול של גופי המודיעין השונים:

 • ועדת ידין-שרף - ועדה לבחינת חלוקת האחריות בתוך קהילת המודיעין הישראלית שהתקיימה בשנת 1963. אחת מהמלצותיה היא מינוי יועץ מיוחד לענייני מודיעין שיסייע לראש הממשלה, וירכז את המעקב אחר פעילות השירותים החשאיים והערכתם.
 • ועדת אגרנט - לאחר מלחמת יום הכיפורים (1973). בדו"ח המליצה על מינוי יועץ לענייני מודיעין לראש הממשלה, שלא יהיה איש צבא סדיר ולידו להפעיל צוות קטן, כדי לאפשר לראש הממשלה להעריך בצורה עצמאית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשרד הוקם ב-6 במאי 2009[2].

המשרד עוסק בענייני מודיעין, אך אף אחת מהגופים העוסקים בנושא לא הוכפפו אליו: שירות הביטחון הכללי ו"המוסד" כפופים למשרד ראש הממשלה, ואמ"ן פועל במסגרת צה"ל, הכפוף למשרד הביטחון. גוף מודיעין נוסף, המרכז למחקר מדיני, פועל במסגרת משרד החוץ.

עד 2015 השר היה ממונה על התנהלות הוועדה לאנרגיה אטומית[3].

ב-30 בנובמבר 2014 החליטה הממשלה לאחד את המשרד לענייני מודיעין ואת המשרד לנושאים אסטרטגיים למשרד אחד אשר ייקרא משרד המודיעין.[4]

במאי 2015 החליטה הממשלה לפרק את משרד המודיעין לשני משרדים, המשרד לנושאים אסטרטגיים והמשרד לענייני מודיעין.

מבנה ארגוני ותפקידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-2018 המשרד כולל 21 תקנים.[5]

 • שר המודיעין ומטה השר
 • המנהל הכללי ולשכתו
 • אגפי המשרד:
  • אגף מחקר[6] - אחראי להפקת עדכוני מודיעין עיתיים מסווגים וגלויים במגמה להפנות זרקור לסוגיות בולטות ומגמות מתפתחות במערכת המדינית-ביטחונית. בתוך כך האגף מוביל פרויקט ל"סריקת האופק" לזיהוי מוקדם של מגמות חדשות והטמעתן בתהליכי תכנון וקבה"ח אסטרטגים. במקביל עוסק בהפקת מודיעין לאומי-אזרחי להשתלבות אזרחית וכלכלית באזור המזרח התיכון.
  • אגף מדיניות[7] - האגף אחראי על ריכוז עבודות מטה בתחומים המדיניים ביטחוניים, גיבוש ניירות מדיניות, וביצוע הערכות מצב. אמון על מעקב אחר פרויקטים ביטחוניים בעלי חשיבות מיוחדת לשר. בנוסף, אחראי לקידום, לתמיכה וליווי מקצועי של יוזמות המשלבות ממדים גאו-אסטרטגיים, מדיניים-ביטחוניים, כלכליים ותחבורתיים, בראשן יוזמת "מסילות לשלום אזורי", שתכליתה חיבור מדינות המפרץ הפרסי לים התיכון ולמערב דרך ירדן ונמלי ישראל באמצעות רשת רכבות.
  • אגף קשרי מודיעין[8] - אחראי לניהול, פיתוח ותחזוקת הקשרים של השר והמשרד עם קהילת המודיעין, בדגש על השב"כ והמוסד, ועם גורמים מודיעיניים ומודיעיניים-מדיניים זרים בארץ ובחו"ל. האגף גם אחראי לתיאום פגישות עבודה ביקורים וסיורים של השר, המנכ"ל והצוות המקצועי הבכיר של המשרד במטות ארגוני המודיעין, במרחבים ובשטח.
  • אגף קשרי חוץ[9] - ניהול פיתוח ותחזוקה של קשרי חוץ מדיניים ותקשורת באמצעות מפגש עם גורמים מדיניים-ביטחוניים- מודיעינים בכירים ונציגים זרים בארץ ובחו"ל, תוך קידום עמדותיה ואינטרסיה של מדינת ישראל.
  • אגף פרויקטים[10] - אחראי על ניהול פרויקטים של המשרד ואגפיו, ובכלל זה על ביצוע עבודת המטה, פעילות מול החשבות והייעוץ המשפטי, על ביצוע התיאומים וההתקשרויות הנדרשים לשם קידומם של הפרויקטים השונים, ועל מעקב אחר ביצועם.

שרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר שם תמונה תחילת כהונה סיום כהונה מפלגה
1 דן מרידור Reuven Rivlin receives the report of the Public Committee to Examine the Elections Law, November 2017 (7373) (cropped).jpg 6 במאי 2009 18 במרץ 2013 הליכוד
2 יובל שטייניץ יובל שטייניץ.jpg 18 במרץ 2013 14 במאי 2015 הליכוד
3 ישראל כ"ץ ישראל כץ.jpg 14 במאי 2015 מכהן הליכוד

מנכ"לי המשרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]