איציק שמולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איציק שמולי
Shmuli 070a.jpg
תאריך לידה 8 בפברואר 1980 (בן 37)
תאריך לידה עברי כ"א בשבט ה'תש"מ
כנסות 19-‏20
סיעה העבודה, המחנה הציוני
עיסוק קודם יושב ראש התאחדות הסטודנטים
עיסוק נוסף ממנהיגי המחאה החברתית בישראל 2011

יצחק (איציק) שְמוּלִי (נולד ב-8 בפברואר 1980) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה בכנסת ה-20, לשעבר יושב ראש התאחדות הסטודנטים וממנהיגי המחאה החברתית בישראל ב-2011.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצחק שמולי נולד בתל אביב ב-8 בפברואר 1980, בנם של נחמה וחיים שמולי, מסעדן. משפחתו היא מיוצאי עיראק וכורדיסטן. בהיותו בן 3 עבר עם משפחתו לרמת גן. למד בתיכון חדש ברמת גן. את שירותו בצה"ל עשה כלוחם בחטיבה 7 של חיל השריון. לאחר שחרורו מצה"ל ב-2001 הקים ביחד עם אביו מסעדה וחברת קייטרינג בתל אביב, בה עבד במשך כשנתיים. בגיל 23 נסע לארגנטינה ובמשך מספר שנים סייע בהקמה ובתפעול של בית יתומים בבואנוס איירס כפעילות וולונטרית.[1]

לימודים ופעילות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שובו לישראל החל ללמוד לתואר ראשון בחינוך מיוחד במכללת אורנים. בתום שנת לימודיו הראשונה נבחר ליושב ראש אגודת הסטודנטים במכללה אותה הוביל במאבק הארצי כנגד ועדת שוחט להפרטת האקדמיה והעלאת שכר הלימוד.

בראשית שנת 2009 נבחר פה אחד לסגן יושב ראש התאחדות הסטודנטים הארצית. במסגרת תפקידו זה הוביל את איחודם של שני ארגוני הסטודנטים הארציים בישראל, על ידי מיזוגו של ארגון הסטודנטים בישראל לתוך התאחדות הסטודנטים, וכן שימש כראש צוות המשא ומתן מטעם הסטודנטים במסגרת הדיון על הרפורמה הכוללת במערכת ההשכלה הגבוהה. באוקטובר 2010 נבחר לכהן כיושב ראש התאחדות הסטודנטים, ובכך היה ליושב ראש ראשון של ההתאחדות מקרב המכללות לחינוך ולהוראה. מתוקף תפקידו כיושב ראש כיהן גם כחבר במועצה להשכלה גבוהה וכיהן כדירקטור בחברת איסתא ליינס, הנמצאת בבעלות חלקית של התאחדות הסטודנטים. בנוסף, כיהן בוועד המנהל של ארגון "אמון הציבור" ושל תנועת "הכל חינוך".

במסגרת תפקידו היה שותף למאבקים חברתיים, ובהם המאבק למען הגדלת תמלוגי המדינה מרווחי תגליות הגז הטבעי, המאבק כנגד גירוש ילדי העובדים הזרים והמאבק למען הסדרת מעמדם וזכויותיהם של העובדים הסוציאליים. במקביל הוביל מאבקים בתוך העולם האקדמי, ובראשם המאבק למיגור תופעת עובדי הקבלן במוסדות להשכלה גבוהה ומאבק למען החלת חובת מעורבות חברתית על סטודנטים הלומדים לתואר ראשון. במקביל החל את לימודיו לתואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים ולימודי תואר שני נוסף במשפטים באוניברסיטת בר-אילן.

מחאת האוהלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 היה ממנהיגיה של מחאת האוהלים, כאשר פעל בהובלתה ובהרחבתה של המחאה, בהקמת מאהלים ובקידום המחאה בכל רחבי ישראל, ואף נשא נאומים בהפגנות ובעצרות המרכזיות שנערכו במהלכה. ב-1 באוגוסט נמנה עם קבוצת מובילי המחאה שנפגשה עם נשיא המדינה שמעון פרס במשכן הנשיא בירושלים.

שמולי הוביל את הקו שדגל בהידברות עם נציגי הממשלה לצד פעולות המחאה, בניגוד לחלק ממנהיגי המחאה האחרים. ב-4 בספטמבר החליט על פירוק כל המאהלים שהוקמו על ידי ארגוני הסטודנטים ושינוי אופי המחאה להידברות עם הממשלה, באומרו: "עלינו הישראלים החדשים לסמן לה את החזון... ואילו היא כממשלה הנבחרת צריכה לבחור את הדרך אליו".[2] הוא עמד בראש משלחת ראשי הסטודנטים שנפגשה עם חברי ועדת טרכטנברג,[3] אך עם פרסום מסקנותיה מתח עליהן ביקורת, וקרא להמשיך בפעולות המחאה.[4] בנובמבר 2011 הודיע על העתקת מקום מגוריו לעיר לוד באמרו כי "גם אנחנו הצעירים חייבים להיות חלק מהשינוי שאנו מבקשים לראות בחברה הישראלית".[5]

במהלך כהונתו של שמולי התפטר מתפקידו סגנו בהתאחדות הסטודנטים, עפרי רביב, לאחר שהביע אי אמון ביו"ר. לטענתו, "אחרי המחאה הבנתי שמה שעומד בראש הדברים זה לא בדיוק טובת הסטודנטים אלא הפוליטיקה האישית".[6]

פעילות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

איציק שמולי במהלך מחאה על יוקר הדיור

ביולי 2012 התפטר שמולי מתפקידו כיו"ר התאחדות הסטודנטים. באוקטובר 2012 הודיע על כוונתו להתמודד בפריימריז של מפלגת העבודה על מקום ברשימתה לכנסת התשע עשרה.[7] שמולי הוצב במקום ה-11 ברשימת המפלגה לכנסת, ונבחר מטעמה לכנסת.

בכנסת ה-19 כיהן שמולי כחבר בוועדת הכלכלה, והיה ממלא מקום בוועדה מיוחדת לדיון בהצעת החוק בעניין השוויון בנטל, וגם ישב בראש השדולה לקידום החינוך הפיננסי בישראל ושדולת הדיור החברתי.

לקראת הבחירות לכנסת העשרים הוצב שמולי במקום החמישי ברשימת המחנה הציוני לכנסת, לאחר שהגיע למקום השלישי בפריימריז של מפלגת העבודה,[8] ונבחר לכנסת.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש יולי 2015, לאחר אירוע דקירה במצעד הגאווה בירושלים, כתב במאמר לידיעות אחרונות כי "כשהסכין מונפת על צווארה של קהילה להט"בית שלמה, הקהילה שלי, היא לא תיעצר שם"[9] ובכך הפך להיות חבר הכנסת הראשון שיצא מהארון כהומוסקסואל במהלך כהונתו כחבר כנסת. ביולי 2017 עבר עם בן זוגו לגור בקיבוץ עין גדי לאחר שגר מספר שנים בעיר לוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יאיר נתיב, "בעיר לוד מצאתי משמעות לחיים", "mako",‏ 7 בנובמבר 2012
 2. ^ רותם שטרקמן, איציק שמולי: "החלטנו לקפל את האוהלים - הם סיימו את תפקידם כאמצעי", באתר TheMarker‏, 4 בספטמבר 2011
  ‫איציק שמולי, ישראל ניצחה: תחילת עידן חדש, באתר nrg‏, 5 בספטמבר 2011‬
 3. ^ אילן ליאור, ראשי הסטודנטים, ובהם איציק שמולי, נפגשו עם מנואל טרכטנברג, באתר הארץ, 5 בספטמבר 2011
 4. ^ מיקי פלד, שמולי: "אני נותן לדו"ח טרכטנברג ציון בלתי מספיק", באתר כלכליסט, 26 בספטמבר 2011
 5. ^ מריה זערור, איציק שמולי בדרך ללוד, באתר mynet‏, 2 בנובמבר 2011
 6. ^ תומר ולמר, הסגן התפטר: 'איציק שמולי שכח את הסטודנטים', באתר ynet, 24 ביוני 2012
 7. ^ שמולי: "בבחירות האלו אפשר לחולל שינוי", באתר nrg‏, 17 באוקטובר 2012
 8. ^ מורן אזולאי, העבודה בחרה: יחימוביץ', שפיר ושמולי במקומות הראשונים, באתר ynet, 14 בינואר 2015
 9. ^ ח"כ איציק שמולי יצא מהארון, באתר ‏mako‏‏, ‏31 ביולי 2015‏