חולית (קיבוץ)

חולית
הכניסה לקיבוץ חולית.jpg
הכניסה לקיבוץ חולית
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הדרום
מועצה אזורית אשכול
גובה ממוצע[1] ‎76 מטר
תאריך ייסוד 1982
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2021[1]
  - אוכלוסייה 203 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎-1.0% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
7 מתוך 10

חוֹלִית הוא קיבוץ במועצה אזורית אשכול שהוקם תחילה בחצי האי סיני והועתק לפתחת שלום. שם הקיבוץ, "חולית" ניתן על שם אופייה החולי של הקרקע בה הוקם בסיני.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיבוץ הוקם בסיני כהיאחזות נח"ל של תנועת הצופים ואיחוד הקבוצות והקיבוצים ביולי 1977, אוזרח ב-1978 לקיבוץ חולית בסיני, ולאחר פינוי סיני ויישום הסכם השלום בין ישראל למצרים ב-1982, הועתק לפתחת שלום.

הקיבוץ התמודד עם אתגרים ובשנת 2005 במסגרת תוכנית ההתנתקות, עלה הרעיון לפנות את הקיבוץ ליישב במקום מפונים מגוש קטיף. רעיון זה לא יצא אל הפועל, ובמקום זאת הוחלט שהמקום יהווה מרכז הכשרה של השומר הצעיר עבור יהודים מרחבי העולם המגיעים לשנת שרות של השומר הצעיר. בשנת 2010 היו בקיבוץ 25 חברים והחטיבה להתיישבות לחצה להופכו למושב כדי לגייס לו חברים נוספים.[3].

בשנים שלאחר מכן, בעקבות עבודה משולבת של הקיבוץ והגופים המיישבים נקלטו בקיבוץ משפחות צעירות חדשות ואויישו הבתים הפנויים בקיבוץ. בשנת 2021 הסתיימה בניית שכונה חדשה של 12 בתים.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון למאי 2022 יש בקיבוץ 84 חברים ב77 בתי אב, בנוסף לתוכניות הרבות המתקיימות בקיבוץ.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיבוץ חולית כיום הוא קיבוץ מתחדש והחברים בו מתקיימים בעצמאות כלכלית מלאה. ענפי הפרנסה בקיבוץ מבוססים על חקלאות, בקיבוץ יש כלבו, פאב, מטע הדרים ומנגו, גד"ש, רפת גדולה, מפעל המסחטות "זקסנברג" רבים מתושבי הקיבוץ עובדים במגוון מקצועות חופשיים אחרים.

קבוצות ותוכניות נוספות בקיבוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקיבוץ מתגוררות היום מספר קבוצות אשר שותפות להתפתחותו והצלחתו:

  • החל מ-2011 התיישב בקיבוץ גרעין שותפים, גרעין עצמאי אידאולוגי של צעירים משוחררים טריים, זוגות ורווקים שנקלטו בקיבוץ תחת הערכים של יישוב הנגב, לחיות בחיי קהילה ואורח חיים המשלב עבודה, לימוד והתנדבות. חברי הגרעין עוסקים בחינוך וחקלאות בקיבוץ וברחבי המועצה.
  • פרויקט "מאהל ומגדל" של השומר החדש. מאז אוקטובר 2012 קיימת בחולית תוכנית לחיילים משוחררים של הארגון, מדובר בכ-20 צעירים המתחלפים בצורה עקבית כל חצי שנה. התוכנית כוללת עבודה מועדפת בחקלאות בשאיפה להחזיר את הגאווה ואת הצבע ל"עבודה העברית" מספר הרצאות שבועיות הפתוחות לכלל הקיבוץ בעיקר בנושאים של הגות ומסורת יהודית, ציונות וסוגיות בחברה הישראלית וכמובן כחלק משירות מטרות הארגון יש גם תורנות שמירה התנדבותית על שטחים חקלאיים הנמצאים תחת איום והטרדה.
  • שלוחת חולית של מכינת הנגב[4], מכינה קדם צבאית חילונית אשר חזונה הוא לקדם קיומה של חברת מופת. לפיכך חרתה על דגלה את ערכי הליבה חתירה למצוינות, ערבות הדדית, קיימות, רדיפת שלום וצדק, שוויון, צניעות, טוהר המידות ותרבות יהודית פלורליסטית.

הטבות מס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהיותו יישוב חקלאי או יישוב באזור פיתוח, עובדים המעתיקים את מקום מגוריהם ליישוב וגרים בו לפחות שישה חודשים רצופים, נהנים מכך שאם התפטרו לשם כך מעבודתם, ההתפטרות תיחשב להם כפיטורים.[5] בהיותו אחד מיישובי עוטף עזה, ניתן לתושביו זיכוי ממס הכנסה בהתאם לסעיף 11 לפקודת מס הכנסה.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חולית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות ובכל יישוב בעל 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף אוקטובר 2022 (אומדן); בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2021.
  2. ^ הנתונים לפי טבלת מדד חברתי כלכלי של למ"ס נכון לשנת 2019
  3. ^ יעקב לזר, החטיבה להתיישבות לוחצת להפוך את חולית מקיבוץ למושב, באתר nrg‏, 12 באוקטובר 2010
  4. ^ מכינת הנגב
  5. ^ תקנה 12(ב) לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים, והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד-1964
  6. ^ בהתאם לסעיף 11 לפקודת מס הכנסה ניתן לתושב יישוב זה זיכוי ממס הכנסה בשיעור מסוים מהכנסתו החייבת מיגיעה אישית, בתנאי שהתגורר ביישוב שנה לפחות. ראו חוברות ניכויים חודשיות - לוח עזר לחישוב מס הכנסה ממשכורת ושכר עבודה, באתר של רשות המיסיםFlag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא קיבוצים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.