חולית (קיבוץ)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חולית
הכניסה לקיבוץ חולית.jpg
הכניסה לקיבוץ חולית
מחוז הדרום
מועצה אזורית אשכול
גובה ממוצע[1] ‎76 מטר
תאריך ייסוד 1982
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 169 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 3.0% בשנה עד סוף 2019

חוֹלִית הוא קיבוץ במועצה אזורית אשכול שהוקם תחילה בחצי האי סיני והועתק לפתחת שלום. שם הקיבוץ, "חולית" ניתן על שם אופייה החולי של הקרקע בה הוקם בסיני.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיבוץ הוקם כהיאחזות נח"ל של תנועת הצופים בסיני ב-1977, אוזרח ב-1978 לקיבוץ חולית בסיני, ולאחר פינוי סיני ויישום הסכם השלום בין ישראל למצרים ב-1982, הועתק לפתחת שלום.

קיבוץ חולית כיום הוא קיבוץ מתחדש והחברים בו מתקיימים בעצמאות כלכלית מלאה. ענפי הפרנסה בקיבוץ מבוססים על חקלאות, בקיבוץ יש כלבו, פאב, מטע הדרים ומנגו, גד"ש, רפת גדולה, מפעל המסחטות "זקסנברג" רבים מתושבי הקיבוץ עובדים במגוון מקצועות חופשיים אחרים.

בקיבוץ מתגוררות היום מספר קבוצות אשר שותפות להתפתחותו והצלחתו:

הראשונה מ-2011 גרעין שותפים, גרעין עצמאי אידאולוגי של צעירים משוחררים טריים, זוגות ורווקים שנקלטו בקיבוץ תחת הערכים של יישוב הנגב, לחיות בחיי קהילה ואורח חיים המשלב עבודה, לימוד והתנדבות. חברי הגרעין עוסקים בחינוך וחקלאות בקיבוץ וברחבי המועצה.

קבוצה שנייה היא פרויקט "מאהל ומגדל" של השומר החדש. מאז אוקטובר 2012 קיימת בחולית תוכנית לחיילים משוחררים של הארגון, מדובר בכ-20 צעירים המתחלפים בצורה עקבית כל חצי שנה. התוכנית כוללת עבודה מועדפת בחקלאות בשאיפה להחזיר את הגאווה ואת הצבע ל"עבודה העברית" מספר הרצאות שבועיות הפתוחות לכלל הקיבוץ בעיקר בנושאים של הגות ומסורת יהודית, ציונות וסוגיות בחברה הישראלית וכמובן כחלק משירות מטרות הארגון יש גם תורנות שמירה התנדבותית על שטחים חקלאיים הנמצאים תחת איום והטרדה.

קבוצה שלישית ואחרונה היא שלוחת חולית של מכינת הנגב[2], מכינה קדם צבאית חילונית אשר חזונה הוא לקדם קיומה של חברת מופת. לפיכך חרתה על דגלה את ערכי הליבה חתירה למצוינות, ערבות הדדית, קיימות, רדיפת שלום וצדק, שוויון, צניעות, טוהר המידות ותרבות יהודית פלורליסטית.

בהיותו יישוב חקלאי או יישוב באזור פיתוח, עובדים המעתיקים את מקום מגוריהם ליישוב וגרים בו לפחות שישה חודשים רצופים, נהנים מכך שאם התפטרו לשם כך מעבודתם, ההתפטרות תיחשב להם כפיטורים.[3] בהיותו אחד מיישובי עוטף עזה, ניתן לתושביו זיכוי ממס הכנסה בהתאם לסעיף 11 לפקודת מס הכנסה.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חולית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2019, אוכלוסייה במועצות אזוריות לפי טבלת רשויות מקומיות של למ"ס נכון לסוף 2018
  2. ^ מכינת הנגב
  3. ^ תקנה 12(ב) לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים, והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד-1964
  4. ^ בהתאם לסעיף 11 לפקודת מס הכנסה ניתן לתושב יישוב זה זיכוי ממס הכנסה בשיעור מסוים מהכנסתו החייבת מיגיעה אישית, בתנאי שהתגורר ביישוב שנה לפחות. ראו חוברות ניכויים חודשיות - לוח עזר לחישוב מס הכנסה ממשכורת ושכר עבודה, באתר של רשות המיסיםFlag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא קיבוצים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.