בארי (קיבוץ)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בארי
באריהישנה 0642.JPG
המבנים היחידים ששרדו מבארי הישנה (נחאביר): בית הביטחון ומגדל המים
מחוז הדרום
מועצה אזורית אשכול
גובה ממוצע[1] ‎88 מטר
תאריך ייסוד 1946
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
מוצא המייסדים ארץ ישראל
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 1,037 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 1.9% בשנה עד סוף 2018
נתוני קיבוץ
ייסוד הגרעין 1946
תנועת אם הקיבוץ המאוחד
זרם הזרם השיתופי
ענפי ייצור דפוס בארי, גידולי שדה ופרדס
http://www.beeri.org.il

קיבוץ בְּאֵרִי נמצא בנגב המערבי, כ-4 קילומטר מזרחית לרצועת עזה. בארי הוקמה במוצאי יום כיפור ה'תש"ז - 1946, במסגרת 11 הנקודות. הקיבוץ נקרא על שם ברל כצנלסון, שבארי היה שמו העברי[2]. הקיבוץ משתייך לתק"צ (התנועה הקיבוצית).

השנים הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיבוץ בארי ביום העלייה על הקרקע

הקיבוץ עלה על הקרקע באזור ואדי נחאביר, על השפך של קניון באר שבע-עזה הקדום שהיה בתקופת המיוקן, מספר קילומטרים דרומית לקיבוץ בארות יצחק, משם יצאו המקימים. מקימי הקיבוץ היו משני גרעינים - הכשרת הנוער העובד והלומד במעוז חיים וגרעין של הצופים ב'. אליהם הצטרפה קבוצה של עולים מעיראק שעברו הכשרה ברמת הכובש[3]. בשנים הראשונות ישב רק חלק מהגרעין בקיבוץ עצמו ושאר הקבוצה ישבה בגדרה, מטעמים ביטחוניים וכלכליים. במהלך מלחמת העצמאות הופצץ הקיבוץ על ידי הצבא המצרי. ליד הקיבוץ הוקם משלט והתושבים היו חמושים במספר מצומצם של רובים ומרגמה.

לאחר קום המדינה, הועתק הקיבוץ 3 קילומטר דרום מזרחה, לאזור עם שטחים נוחים יותר לעיבוד, ושם הוא נמצא עד היום.

הקיבוץ כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור הפרנסה העיקרי של הקיבוץ הוא מפעל דפוס מודרני "דפוס בארי", המתבסס על דפוס שהוקם בשנים הראשונות של הקיבוץ[4]. קיימת גם חקלאות - גידולי שדה פרדס ומרכז אופניים לה-מדווש. הקיבוץ מחזיק בבעלות חלקית של א.ב מתכננים, אחת מחברות התכנון הגדולות בישראל.

בהיותו יישוב חקלאי או יישוב באזור פיתוח, עובדים המעתיקים את מקום מגוריהם ליישוב וגרים בו לפחות שישה חודשים רצופים, נהנים מכך שאם התפטרו לשם כך מעבודתם, ההתפטרות תיחשב להם כפיטורים.[5] בהיותו אחד מיישובי עוטף עזה, ניתן לתושביו זיכוי ממס הכנסה בהתאם לסעיף 11 לפקודת מס הכנסה.[6]

בשנת 2006 נחנך בקיבוץ בית כנסת[7], ביוזמת חלק מהתושבים.

ביטחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמן מבצע צוק איתן, בקיץ 2014, חוליית מחבלים שמנתה 9 לוחמים חדרה באמצעות מנהרה לישראל, כ-9 ק"מ מהקיבוץ. החולייה הציבה מארב לג'יפ צה"לי, רצחה את רס"ן אמוץ גרינברג ואת נהגו אדר ברסנו, וחזרה לעזה. בקיץ 2015, בפסטיבל תעמולה של מחלקת המדיה של חמאס לציון שנה למבצע, הופצו מספר סרטונים של הארגון. אחד מהסרטונים תיעד, לדברי החמאס, את החדירה לבארי. חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול בזמן המבצע, אמר שהסרטון מזויף ולא ייתכן שהשטח הנראה ברקע הוא גבעות בארי, אלא דיונות בחוף עזה.

מאז אפריל 2018 משוגרים לאזור עפיפוני תבערה מרצועת עזה בקצב ממוצע של 5 עפיפונים, דבר שגרם ללא מעט שריפות באזור[8]. בעקבות השריפות הוקמה בקיבוץ "סיירת אש" שנועדה לטפל בשריפות הרבות[9]. כמו כן, סובל הקיבוץ מהפגזות שונות במהלך סבבי הלחימה בין רצועת עזה לישראל.

אתרים בסביבת הקיבוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגדל המים ובית הביטחון של קיבוץ בארי

בסמוך לקיבוץ קיימים מספר אתרי תיירות. מצפון לקיבוץ נמצאת שמורת בתרונות בארי, המהווה מוקד משיכה בחורף, בעונת פריחת הכלניות. בשמורה קיים אתר ההתיישבות הראשון של בארי ("נחאביר"), מכרות גופרית בארי מפעל גופרית נטוש מימי המנדט הבריטי, יד אנזא"ק אנדרטה לחללי אנזא"ק ממלחמת העולם הראשונה, ומבנים בריטיים לאחסון תחמושת ממלחמת העולם השנייה. כמו כן, קיימים מסלולי אופניים למשפחות ולרוכבים מנוסים[10].

במלחמת סיני, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים הוקם בית קברות צבאי לשעת חירום באתר מצפון-מזרח לקיבוץ, ובו נקברו חלק מחללי הקרבות בסיני. לאחר שלוש המלחמות הועברו החללים משם לקבורת קבע ובית הקברות פורק.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בארי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]