צאלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צאלים
Zeelim2014.jpg
חזית בניין חדר האוכל
מחוז הדרום
מועצה אזורית אשכול
גובה ממוצע[1] ‎140 מטר
תאריך ייסוד 1947
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 468 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎-0.6% בשנה

צֶאֶלִים הוא קיבוץ במערב הנגב הצפוני, כ-12 קילומטר דרומית-מזרחית לצומת מגן. משתייך לתנועה הקיבוצית. הקיבוץ נקרא על שם עצי השיטים הנפוצים באזור, שזוהו בטעות כעצי צאלים מקראיים.


היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיבוץ נוסד בינואר 1947 על ידי גרעיני תנועת נוער ממזרח אירופה ומצפון אפריקה. חלק מחברי הקיבוץ הקימו את הנקודה בנגב והתיישבו בה בחודש זה, ושאר חברי הקיבוץ התיישבו בינתיים, באפריל 1974, ליד רחובות, מערבית לגבתון, כקבוצות עבודה. עד שהנקודה תוכשר לקלוט את כולם.[2] היישוב הוקם בהמשך למגמה שהנחתה את ייסוד אחד-עשר היישובים בנגב, ואיתו הוקמו גם מבטחים ועלומים. חשיבותם של יישובים אלו היה שהם עלו כהיאחזויות שעל קו המים לנגב. קו מים זה היה עורק החיים של יישובי הנגב טרום הקמת המדינה ובעת מלחמת העצמאות. ביישוב הוקמו גם מתקנים לאגירת מים ומגדל מים אליו הוזרמו מים מהשלוחה המערבית של קו המים.[3] שם הקיבוץ בנגב היה בהתחלה שרשים. לאחר זמן קצר נאלצו לשנות את השם לצאלים, כי הייתה פעם קבוצה בשם שרשים.[4] אך המשיכו לקרוא למקום שרשים במשך זמן מה. במלחמת העצמאות, שכנה בו מפקדת הגדוד השמיני של חטיבת הנגב. לאחר המלחמה, במרץ 1949 עברו כל חברי צאלים, הן אלה שבנגב והן אלה שליד רחובות, אל הקיבוץ כפר החורש שליד נצרת, שסבל מעזיבת חושבים.[5] עם עזיבת אנשי צאלים את הנקודה בנגב, או קצת לפני עזיבתם, הגיעה במקומם, קבוצה של עולים צעירים, רובם מרומניה ויישבו את המקום.[6] מיקומו הקבוע של הקיבוץ הוא מעט מדרום למיקומו בהתחלה. במקום המקורי נשארו כמה שרידים, אחד מהם הוא בית הביטחון הישן, שהוכרז כאתר לאומי.

הקיבוץ היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוכלוסיית הקיבוץ מונה כ-430 תושבים. הגישה לקיבוץ מתבצעת דרך כביש 222, המחבר בין יישובי המועצה האזורית אשכול לבין יישובי המועצה האזורית רמת הנגב.

בקרבת הקיבוץ שוכן המרכז הלאומי לאימונים ביבשה של צה"ל, המכונה על שם הקיבוץ גם בשם "מחנה צאלים".

בהיותו יישוב חקלאי או יישוב באזור פיתוח, עובדים המעתיקים את מקום מגוריהם ליישוב וגרים בו לפחות שישה חודשים רצופים, נהנים מכך שאם התפטרו לשם כך מעבודתם, ההתפטרות תיחשב להם כפיטורים.[7] 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא קיבוצים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.