יוחנן הגדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יוחנן הגדי היה בנו של מתתיהו החשמונאי, אחיו של יהודה המכבי ואחד ממנהיגי מרד החשמונאים.

לא ידוע לנו הרבה על יוחנן, והוא הפחות מפורסם מבין חמשת בני מתתיהו: הוא לא עמד בראש הנהגת העם (כמו יהודה, יונתן ושמעון אחיו), ולא נהרג בקרב הרואי (כמו אלעזר אחיו). נראה ששמו השני של יוחנן, גדי, מרמז על מזל טוב. יוחנן מוזכר ראשון ברשימת חמשת בני מתתיהו בספר מכבים א' (ב,ב-ה), וייתכן שיש ללמוד מכך שהוא היה הבכור בין האחים.

יוחנן היה מהמפקדים הבכירים במרד החשמונאים. בקרב מול ניקנור עמד בראש מחלקה ובה אלף וחמש מאות איש, שהיו רבע מכלל הלוחמים באותו קרב (ספר מכבים ב' ח,כא-כב). גם בזמן מאוחר יותר, בתקופת הנהגתו של יונתן, הוא מכונה "ראש החיל" (מכבים א' ט,לה).

לאחר מות יהודה המכבי בקרב אלעשה מול בכחידס (מראשי צבאו של דמטריוס הראשון), מינו העם את יונתן אחיו למנהיג תחתיו. בכחידס רצה להרוג את יונתן, ויונתן ברח למדבר תקוע. לאחר מכן שלח יונתן את יוחנן הגדי אל "בני נביות" (הנבטים) כדי להפקיד אצלם את הרכוש הרב שהיה עמו, אולם בני השבט הערבי "יַמְרִי" (מכבים א' ט,לו) או "אמראיוס" (קדמוניות היהודים יג,א,ב), שישבו במידבא, תפסו את יוחנן ואת הרכוש שהוביל, והרגו אותו (מכבים א' ט,כג-לו).

אולם לאחר זמן לא רב נקמו אחיו של יוחנן, יונתן ושמעון, את מותו מיד בני ימרי. נודע להם שבני ימרי עושים משתה נישואין גדול, והם יוצאים לקראת הכלה, שהייתה בת של אחד מראשי השבטים האחרים באזור. הם ארבו לחבורת מלווי החתן בסתר אחד ההרים, וכשאלה הגיעו, מלווים בכלי נגינה, בתופים, בנשק וברכוש רב – קמו עליהם אחי יוחנן מן המארב, המיתו רבים מהם (לפי יוסף בן מתתיהו בקדמוניות היהודים יג,א,ד, היה מספר ההרוגים ארבע מאות איש), הבריחו את האחרים ולקחו את השלל (מכבים א' ט,לז-מב).