תהילים ל'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.

אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.

פסוקי המזמור:תהלים ל'
מִזְמוֹר שִׁיר חֲנֻכַּת הַבַּיִת לְדָוִד

א מִזְמוֹר שִׁיר חֲנֻכַּת הַבַּיִת לְדָוִד:
ב אֲרוֹמִמְךָ ה' כִּי דִלִּיתָנִי וְלֹא שִׂמַּחְתָּ אֹיְבַי לִי:
ג ה' אֱלֹהָי שִׁוַּעְתִּי אֵלֶיךָ וַתִּרְפָּאֵנִי:
ד ה' הֶעֱלִיתָ מִן שְׁאוֹל נַפְשִׁי חִיִּיתַנִי (מיורדי) מִיָּרְדִי בוֹר:
ה זַמְּרוּ לַה' חֲסִידָיו וְהוֹדוּ לְזֵכֶר קָדְשׁוֹ:
ו כִּי רֶגַע בְּאַפּוֹ חַיִּים בִּרְצוֹנוֹ בָּעֶרֶב יָלִין בֶּכִי וְלַבֹּקֶר רִנָּה:
ז וַאֲנִי אָמַרְתִּי בְשַׁלְוִי בַּל אֶמּוֹט לְעוֹלָם:
ח ה' בִּרְצוֹנְךָ הֶעֱמַדְתָּה לְהַרְרִי עֹז הִסְתַּרְתָּ פָנֶיךָ הָיִיתִי נִבְהָל:
ט אֵלֶיךָ ה' אֶקְרָא וְאֶל אֲדֹנָי אֶתְחַנָּן:
י מַה בֶּצַע בְּדָמִי בְּרִדְתִּי אֶל שָׁחַת הֲיוֹדְךָ עָפָר הֲיַגִּיד אֲמִתֶּךָ:
יא שְׁמַע ה' וְחָנֵּנִי ה' הֱיֵה עֹזֵר לִי:
יב הָפַכְתָּ מִסְפְּדִי לְמָחוֹל לִי פִּתַּחְתָּ שַׂקִּי וַתְּאַזְּרֵנִי שִׂמְחָה:
יג לְמַעַן יְזַמֶּרְךָ כָבוֹד וְלֹא יִדֹּם ה' אֱלֹהַי לְעוֹלָם אוֹדֶךָּ:

תהלים ל' הוא המזמור ה-30 בספר תהילים. המזמור מיוחס לדוד ופותח במילים "מזמור שיר חנוכת הבית לדוד". המזמור נקבע בתפילה היהודית כחלק מפסוקי דזמרה הנאמרים מידי בוקר בראשית תפילת שחרית.

נושא המזמור[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזמור הוא מזמור 'הודאת יחיד', בו המשורר מודה לה' על שחילץ אותו מסכנת מוות, וכן הוא כולל תפילה להצלה מסכנת מוות זו. ההצלה הגיעה למשורר באופן מהיר ביותר, וכך תחושת המצוקה שלוותה אותו בשעותיו הקשות, "בערב ילין בכי", מתחלפת בעליצות ושמחה בבוא המרפא והישועה: "הפכת מספדי למחול לי". המזמור נחתם בתובנה שמי שכמו קם לתחיה וזכה במתנת החיים, הרי זה כדי שיביע תודה לה' על הישועה שזכה בה מידיו, והצהרה של המשורר בפני ה' אלוהיו, שהוא יודה לו לעולם.[1]

יש שלמדו מן הביטוי "וַתִּרְפָּאֵנִי" בפסוק ג', שהצרה ממנה ניצל המשורר היא מחלה קשה,[2] אך אחרים העירו שלא ניתן לקבוע זאת בוודאות, שכן בכמה מקומות במקרא השורש רפ"א משמש גם במשמעות מטפורית של תיקון, שיפור, הצלה כל סוג של צרה.[3] רש"י, למשל, פירש ביטוי זה במשמעות של "סליחת עוון".[4]

כותרת המזמור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכותרת המזמור, ”מִזְמוֹר שִׁיר חֲנֻכַּת הַבַּיִת לְדָוִד”, עולה כי המזמור חובר על ידי דוד המלך, לכבוד חנוכת בית כלשהו. לא מבואר במזמור על איזה בית מדובר, ולכן קורב המפרשים הניחו שהוא בית המקדש, המכונה במקרא "הבית" סתם". לכאורה, קביעות אלו סותרות זו את זו, שכן על פי המסופר בתנ"ך,[5] בית המקדש נבנה ונחנך רק לאחר מותו של דוד, על ידי שלמה בנו. בעיה נוספת בכותרת זו היא, שמלבד הבטוי "הַרְרִי" (=ההר שלי) בפסוק ח', שיכול להתפרש כרומז להר הבית, אין במזמור רמז לחנוכת בית או לבית המקדש, והוא כלל לא עוסק באירוע מעין זה. הפרשנים העלו דרכים שונות ליישב קשיים אלה.

מחבר המזמור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי אחד הפרשנים, הכתוב מייחס את חנוכת הבית לדוד בגלל הקשר שלו לבית המקדש. הקשר בא לידי ביטוי בהעלאת ארון הברית לירושלים ובהכנת חומרי הבניה לבניית המקדש.[6] לפי מקור אחר, סיבת ייחוס המזמור לדוד היא בשל המוכנות של דוד להיפטר מן העולם טרם זמנו על מנת לזרז את תחילת בניית הבית, זאת לאחר שהנביאים מסרו לו שבניית בית המקדש תחל רק לאחר מותו.[7]

לעומת זאת, במדרש תהילים למדו מייחוס בניית הבית לדוד על אחת ממידותיו של הקב"ה:

" אמר רב הונא: ...חשב לעשות מצווה, אף על פי שלא עשאה, מעלה עליו הכתוב כאילו עשאה. תדע לך שהוא כן, שכן דוד חשב לעשות בניין בית המקדש ואף על פי שלא בנאה, נכתב על שמו, שנאמר "מזמור שיר חנכת הבית לדוד"... מכאן, שכל המצטער על הדבר נקרא על שמו... שנאמר "אם אבא באהל ביתי וגו' אם אתן שנת לעיני וגו"' (תהלים קלב ג-ד), נקרא על שמו, שנאמר "מזמור שיר חנכת הבית לדוד".

מדרש תהילים על מזמור ל'

פרשנויות והסברים נוספים שניתנו לייחוס בניית בית המקדש לדוד הם:

 1. לפי פירוש אחר ”שלמה אמרו, ותלאו בדוד”.[8]
 2. יש מפרשים שדוד כתב המזמור וציווה את שלמה בנו שיאמרו אותו לכשיחנכו את בית המקדש.
 3. יש שפירשו שדוד כתבו על חנוכת בית המקדש השני או בית המקדש השלישי כך שהמזמור מתייחס לגלות ולגאולה העתידה.
 4. המלבי"ם בפירושו לספר תהילים, עומד על העובדה התמוהה ממבט ראשון שהמזמור כולו לא עוסק כלל בעניינים הקשורים לחנוכת הבית. מסקנתו היא שהמזמור שימש כאלגוריה המתארת את יחסו של המשורר דוד אל נפשו ואל גופו הבא לידי ביטוי במשל כבית.[9] דרכו של המלבי"ם מספקת תובנה להכנסתו של המזמור לתפילת שחרית בראש פסוקי דזמרה כפי שיוסבר בהמשך.
 5. הרב ראובן מרגליות עונה על התמיהה על ייחוס המזמור לדוד והתמיהה על הקשר בין כותרת המזמור לתוכנו, בתשובה אחת - האירוע בעקבותיו נכתב המזמור הוא האירוע המתואר בספר שמואל ובדברי הימים - ”וַיִּתֵּן ה' דֶּבֶר בְּיִשְׂרָאֵל וַיִּפֹּל מִיִּשְׂרָאֵל שִׁבְעִים אֶלֶף אִישׁ.. וַיִּשְׁלַח הָאֱלֹהִים מַלְאָךְ לִירוּשָׁלַ‍ִם לְהַשְׁחִיתָהּ וּכְהַשְׁחִית רָאָה ה' וַיִּנָּחֶם עַל הָרָעָה וַיֹּאמֶר לַמַּלְאָךְ הַמַּשְׁחִית רַב עַתָּה הֶרֶף יָדֶךָ וּמַלְאַךְ ה' עֹמֵד עִם גֹּרֶן אָרְנָן הַיְבוּסִי... וַיִּבֶן שָׁם דָּוִיד מִזְבֵּחַ לַה' וַיַּעַל עֹלוֹת וּשְׁלָמִים וַיִּקְרָא אֶל ה' וַיַּעֲנֵהוּ בָאֵשׁ מִן הַשָּׁמַיִם עַל מִזְבַּח הָעֹלָה.. וַיֹּאמֶר דָּוִיד זֶה הוּא בֵּית ה' הָאֱלֹהִים וְזֶה מִּזְבֵּחַ לְעֹלָה לְיִשְׂרָאֵל.”. באירוע זה הייתה גם הצלה ממחלה וממוות, וגם מעין חנוכה ראשונית למקום המקדש.[11]
 6. פרשנות פשטנית הציג האבן עזרא, לפיה הבית כלל אינו בית המקדש, אלא ביתו של דוד שאכן נחנך על ידו.

מזמור ל' בתפילת שחרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזמור נאמר על פי רוב נוסחי התפילה מדי יום, כחלק מתפילת שחרית, בתחילת פסוקי דזמרא. על פי נוסח אשכנז, המזמור נאמר לפני ברכת ברוך שאמר, ואילו לפי נוסח ספרד ונוסח עדות המזרח מקומו של מזמור זה הוא לאחר הפרק "הודו לה' קראו בשמו". ישנם סידורים על פי נוסח אשכנז בהם אין המזמור מופיע כלל בתפילת שחרית.

מקור אמירתו הוא, כנראה, בנוסח הספרדים, שאמרוהו תוך השמטת הפסוק הראשון של המזמור ("מזמור שיר חנוכת הבית לדוד") מתחילת הפסוק השני - "ארוממך ה' כי דיליתני". עם הזמן חדרה אמירת המזמור גם לנוסח ספרד, אלא שנתווספה אמירת הפסוק הראשון (שהושמט בנוסח עדות המזרח). בסידורי האשכנזים לא נמצא המזמור לפני שנת תקמ"א, ולא ברור לחלוטין מתי מנהג זה חדר לנוסח אשכנז המזרחי, בעוד שברוב קהילות אשכנז המערבי המזמור לא נתקבל עד היום.[12] בנוסח איטליה ובתכלאל עד היום מזמור זה אינו נמצא, וגם לפי מנהג הגר"א אין אומרים אותו,[13] אם כי המזמור מופיע בסדור "אשי ישראל" על פי מנהגי הגר"א.

יש הסבורים כי אמירת "מזמור שיר חנוכת הבית" לפני תפילת השחר בכל ימות החול, הוא מנהג טעות שהשתרבב ממנהג אמירת המזמור בימי החנוכה (ראה להלן).[14]

בתפילת שחרית שבימי החנוכה, חלק מהספרדים, וכל קהילות גאורגיה נוהגים בקריאת פסוקי דזמרה, להוסיף את הפסוק הראשון, המושמט בשאר השנה, אך בקהילות אחרות לא נהוג כך, לפי פסיקתו של הבן איש חי על פי תורת הסוד.[15]

בין הסיבות לאזכורו בפסוקי דזמרא הוא מפני שנאמר בו "ולבוקר רינה".

בשיר של יום[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – שיר של יום

על פי מנהג הגר"א ומנהג יהודי תימן, אומרים בחנוכה את המזמור כולו במקום השיר של יום הרגיל, מפני שבזמן שבית המקדש היה קיים, היו הלוויים משנים את השיר היומי הרגיל, לשיר המתאים לתאריך המיוחד, כאשר בחנוכה היה זה מזמור שיר חנוכת הבית. בקהילות הספרדים ובקצת קהילות אשכנז[16] נוהגים להוסיף אותו בחנוכה בנוסף לשיר של יום הרגיל.

פרשנויות שונות של המזמור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרשות למועדים שבמדרש פסיקתא רבתי מיוסדת כל דרשת החנוכה על מזמור זה.

כיון שרכב על הסוס התחיל לקלס להקב"ה ארוממך ה', כי דליתני ולא שמחת אויבי לי. תלמידיו מה היו אומרים? זמרו לה' חסידיו וגו'. אותו רשע (המן) מה היה אומר? ואני אמרתי בשלוי וגו'. אסתר מה היתה אומרת? אליך ה' אקרא ואל אדני אתחנן, מה בצע בדמי ברדתי אל שחת וגו'. ישראל מה היו אומרים? שמע ה' וחנני ה' היה עוזר לי.
אמר רבי פנחס: בקריאת שמע היה (מרדכי) עסוק ולא הפסיק, שנאמר למען יזמרך כבוד ולא ידום ה' אלוהי לעולם אודך.

במדרש פרק שירה מיוחס הפסוק "למען יזמרך כבוד ולא ידום" כשבח לבורא שהסנונית אומרת.[17]

על פורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדרש האגדה ילקוט שמעוני,[18] נדרש מזמור זה בתוך סיפורו של נס הפורים, כאשר פסוקים מהמזמור מוטמעים בתוך השיח. וכך מסופר על מרדכי היהודי עם תחילת המהפך בעלילת מגילת אסתר כאשר אחשוורוש מאלץ את המן האגגי להרכיב את מרדכי על סוסו האישי, ולצעוד לפניו:

בימי החנוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס הדלקת הנרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המזמור שרים או אומרים בקרב קהילות רבות כחלק מטקס הדלקת נרות חנוכה. ולכן הוא מופיע בלוחות של סדר הדלקת הנרות.

"מזמור זה נוהגים לאומרו בימי החנוכה, כי הוא כולו נבואה לימי מלחמות החשמונאים..."

שלמה אפרים מלונטשיץ, עוללות אפרים

עוד על התאמת מזמור זה לימי החנוכה כתב הרב החיד"א על דרך הרמז:

"מזמור שיר חנוכת — ראשי תיבות משח, שהוא גם ראשי תיבות מילה, שבת, חודש, שעליהם גזרו היוונים והיה נס חנוכה. ולכן תקנו משח שהוא שמן לנרות שרומז מילה, שבת, חודש."

מובא בספר המועדים, על פי הרב החיד"א

חסידים דרשו בפתיחת המזמור מדרש ראשי תיבות, המבאר את זיקתו של המזמור לימי שמחה: "מזמור שיר חנוכת הבית - תחיליות בחילוף אותיות שמחה.[19]

חנוכות המזבח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות שונים מקשרים בין חנוכת בני חשמונאי לבין חנוכת המזבח בימי ראשית הבית השני ואף לחנוכת המשכן.[20] הביטוי הבולט לכך ביותר הוא שקטעי קריאת התורה בימי חנוכה הם מפרשיות חנוכת המשכן. לאור זאת מובן מדוע נקשר מזמור שיר חנוכת הבית לסדר הדלקת נרות חנוכה.

המשכן שעשה משה בימי נדודי בני ישראל במדבר הסתיים להיבנות בחודש כסלו. אולם דחו את חנוכתו לראש חודש ניסן. חנוכת המשכן נחגגה בשנים עשר יום של קורבנות הנשיאים אשר הביאו שנים עשר ראשי השבטים, כל אחד בתורו, מלבד שבט לוי. לכך נדרשים הפרשנים בפרשת בהעלותך. כבר בפסוק - ”"דַּבֵּר אֶל אַהֲרֹן וְאָמַרְתָּ אֵלָיו בְּהַעֲלֹתְךָ אֶת הַנֵּרֹת אֶל מוּל פְּנֵי הַמְּנוֹרָה יָאִירוּ שִׁבְעַת הַנֵּרוֹת"”. ומביא שם הרמב"ן מדרשים המייחסים כבר שם, את חנוכת בני חשמונאי להדלקת המנורה על ידי אהרן הכהן:

בהעלותך - "למה נסמכה פרשת מנורה לחנכת הנשיאים? לפי שכשראה אהרן חנוכת הנשיאים, חלשה דעתו שלא היה עמהם בחנוכה, לא הוא ולא שבטו; אמר לו הקב"ה: חייך, שלך גדולה משלהם, שאתה מדליק ומטיב את הנרות בקר וערב", לשון רש"י ממדרש אגדה." ..."אבל ענין ההגדה הזו, לדרוש רמז מן הפרשה על חנוכה של נרות שהיתה בבית שני על ידי אהרן ובניו, רצוני לומר חשמונאי כהן גדול ובניו. ובלשון הזה מצאתיה במגלת סתרים לרבינו נסים... "ראיתי במדרש, כיון שהקריבו שנים עשר שבטים ולא הקריב שבט לוי וכו', אמר לו הקב"ה למשה דבר אל אהרן ואמרת אליו, יש חנוכה אחרת שיש בה הדלקת הנרות ואני עושה בה לישראל על ידי בניך נסים ותשועה וחנכה שקרויה על שמם, והיא חנכת בני חשמונאי, ולפיכך הסמיך פרשה זו לפרשת חנכת המזבח"...

פירוש הרמב"ן לספר במדבר פרק ח' פס' ב'

גם בפסיקתא רבתי נקשרה חנוכת בני חשמונאי לחנוכת המשכן וחנוכת המשכן מיוחסת בו לתאריך כ"ה בכסלו.

"אמר רבי חנינא בעשרים וחמשה בכסליו נגמרה מלאכת המשכן ועשה מקופל עד אחד בניסן, שהקימו משה באחד בניסן.. ומעתה הפסיד כסליו שנגמרה מלאכה בו?- לאו, מהו "ותשלם" אמר הקב"ה עלי לשלם לו, מה שילם לו הקב"ה?- חנוכת בית חשמונאי".

פסיקתא רבתי פרק ו'

כבר בימי שיבת ציון צוין יום כ"ד בכסלו, כיום בו יוסד הבית השני. לאחר שלמדו מהנביאים האחרונים שנותרו, היכן מקום המזבח, וכן שניתן להקריב בו אף שאין הציבור יכול להיטהר עדיין מטומאת מת, על פי הכלל של טומאה הותרה בציבור. לכן את חנוכת הבית, ציינו באמצעות חנוכת המזבח שהיה מרכזה של עבודת המקדש בבית השני, שהרי בתקופתם לא היה את ארון הברית אשר נגנז בשלהי הבית הראשון. את ייסוד הבית חגגו בקורבנות תודה, בהלל והודיה על ידי שירה והלל[21] (המופיעים במזמורי תהילים), יש הסוברים ששרו אז גם את מזמור זה. כמאתיים שנה לאחר מכן, באותו תאריך, בעיצומה של תקופת המרד, חנכו החשמונאים את עבודת המקדש בהדלקת נרות המנורה, טיהרו את המזבח והמקדש. בבית הראשון הפותח את פיוט מעוז צור, משמש אירוע חנוכת המזבח כמוטיב המרכזי לציון יום חנוכת המקדש.

בתפילות ערבית ושחרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך הקבלה בין חג החנוכה לחנוכת בית המקדש, נאמר במסכת סופרים[22] כי בחנוכה אומרים מזמור זה בתפילת שחרית כשיר של יום שאותו היו אומרים הלויים בבית המקדש.

ישנן קהילות המוסיפות בתפילת ערבית לפני אמירת עלינו לשבח את אמירת המזמור, במקום אמירת מזמור -"שיר למעלות אשא עיני אל ההרים" הקבוע.

אזכורים נוספים למזמור[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – שירת הלווים
 • בהבאת ביכורים: בזמן שבית המקדש היה קיים, בעת שהיו ישראל מביאים את הביכורים לבית המקדש היו אומרים הלוויים את המזמור כולו, או לחלק מהדעות, לפחות את הפסוק הראשון.

"מניין שהביכורים טעונין תנופה... וכשם שטעונין תנופה, כך טעונין קרבן שלמים ושיר: שנאמר בהן "ושמחת בכל הטוב" (דברים, כ"ו, י"א)"

ואכן מציינת המשנה במסכת ביכורים:

"...החליל מכה לפניהם, עד שהן מגיעין להר הבית. הגיעו להר הבית, אפילו אגריפס המלך נוטל את הסל על כתפו ונכנס, עד שהוא מגיע לעזרה. ודיברו הלויים בשיר, "ארוממך ה', כי דיליתני, ולא שימחת אויביי, לי".

 • הרחבת העיר ירושלים: לירושלים יש דינים מיוחדים בשל קדושתה. בזמן שבית המקדש היה קיים, היה עורכים טקס מיוחד בעת שהחליטו להרחיב את גבולות העיר וממילא את קדושתה. גם בטקס זה שימש המזמור או הפסוק הראשון כתוכן מרכזי של השירה באירוע: 

"וכיצד מוסיפין על העיר: עושין בית דין שתי תודות, ולוקחין לחם חמץ שבהם, והולכים בית דין אחר שתי התודות, ושתי התודות זו אחר זו, ועומדין בכינורות ובנבלים ובצלצל, על כל פינה ופינה ועל כל אבן ואבן שבירושלים, ואומרין "ארוממך ה', כי דיליתני ...".

 • הטבת חלום: בטקס הטבת חלום, אשר נהוג לעשותו במידת הצורך, לאחר תפילת שחרית, אחד ההיגדים שאומר החולם מול אוהביו שקיבץ להטבת חלומו, הוא את הפסוק "הָפַכְתָּ מִסְפְּדִי לְמָחוֹל לִי, פִּתַּחְתָּ שַׂקִּי וַתְּאַזְּרֵנִי שִׂמְחָה".
 • הנצרך למזון לפני תפילת שחרית: על הפסוק ”לא תאכלו על הדם”,[23] דרשו חז"ל: ”לא תאכלו קודם שתתפללו על דמכם”.[24] לפי זה נאמר בהלכה שמשעה שעלה עמוד השחר, אין לטעום דבר בטרם יתפללו שמונה עשרה. אולם בשעת הדחק אפשר לצאת ידי חובה בתפילה קצרה כלשהי. על כך מובא בספר "עולת ראיה" לראי"ה קוק, שטוב לומר לשם כך את הפסוק: "מה בצע בדמי ברדתי אל שחת" ושבשעת הדחק, גם אמירת מילים מועטות אלו נחשבות כתפילה לצורך העניין הנ"ל.[25] כך נהג גם הרב שלמה זלמן אוירבך כששתה קפה עם חלב לפני תפילת שחרית.[26]
 • תפילה על החולה - מזמור ל' הוא אחד המזמורים אותם קוראים לצד מזמורי תהילים נוספים, בסדר התפילה על החולה.
 • חנוכת בית כנסת - בית כנסת נחשב ל"מקדש מעט". בעת חנוכת בית כנסת או בית מדרש חדש והקדשתם, נהגו לערוך טקס חנוכת הבית ברוב עם. ישנם קהילות שאף הדפיסו במיוחד חוברת לרגל המעמד בה תוכני הטקס עם מזמורי תהילים ותפילות נוספות. לדוגמה בקהילת פירדן הדפיסו כך ב-1798 לכבוד: "חנוכת הבית: בית הכנסת של ק"ק פרידן יע"א שנתקדש ונתחנך ביום עש"ק פרשת בהעלותך, חמשה עשר ימים לחדש סיון שנת נ’ש’יר’ה’ ונזמרה ג’בורתך לפ"ק [תקנ"ח]".[27]

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביצועים מוזיקליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקהילות רבות הלחינו או התאימו מנגינות למזמור, בדרך כלל לכבוד ימי החנוכה.

כמו כן, יוצרים מהתקופה האחרונה הלחינו ניגונים לפסוקים מהמזמור בהם:

"הפכת מספדי למחול לי" כביטוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביטוי "הפכת מספדי למחול לי" משמש לעיתים רבות כהיגד המבטא בקצרה גישת הסתכלות על החיים. הוא מוזכר בצורה שונות כגון ככותרת לעיסוק בנושאים הקשורים להתמודדות עם אובדן ומצבים קשים אחרים.[40]

חנוכת בית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יש הקוראים את המזמור, יחד עם אמירת סדר חנוכת הבית בעת שחוגגים את שמחתם הפרטית על כניסתם לבית חדש.
 • בהזמנות לטקס חנוכת הבית נפוץ השימוש בכותרת "מזמור שיר חנוכת הבית".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הרב עדין שטיינזלץ, תהילים קורן, ירושלים: הוצאת קורן ירושלים, 2016
 2. ^ אבן עזרא, תהילים, פרק ל', פסוק א'; מלבי"ם שם
 3. ^ הרב אלחנן סמט, עיונים במזמורי תהילים, פרק ל'; דעת מקרא
 4. ^ רש"י, תהילים, פרק ל', פסוק א'
 5. ^ ספר מלכים א', פרק ו', פסוק א'
 6. ^ מזמור שיר חנוכת הבית - על ההכנות והצער הרב של דוד בהכנת בניית המקדש, אברהם כ"ץ בכתב העת מכלול, יא תשנ"ו, עמ' 5–26 .(הקישור אינו פעיל, 19 בספטמבר 2017)
 7. ^ תלמוד בבלי, מסכת מכות, דף י', עמוד א', ילקוט שמעוני יהושע א ב
 8. ^ ילקוט שמעוני לשיר השירים, רמז תתק"פ.
 9. ^ לדרך נוספת בהסבר ההתעלמות מנושא חנוכת הבית והעיסוק בחולי האדם והצלתו בידי האל, ראה דברי הרב איסר זלמן מלצר בהקדמת ספרו אבן האזל על הרמב"ם, ספר עבודה, חלק ב'.
 10. ^ ה' ברצונך העמדת להררי עוז - עיון במזמור ל בתהילים, באתר asif.co.il
 11. ^ בספרו המקרא והמסורה. ביאור נרחב על כל המזמור ע"פ הבנה זו מופיע במאמרו של הרב אברהם ישראל שריר.[10]
 12. ^ הוא לא מופיע בסדר עבודת ישראל ובשאר הסידורים של נוסח אשכנז המערבי.
 13. ^ מעשה רב כו.
 14. ^ בעל "זכור לאברהם", בהערותיו על סידור התפילה. מובא בספר "נתיב בינה" חלק א' עמ' 186. וראה בהרחבה: הרב אליהו כ"ץ, שו"ת באר אליהו אורח חיים חלק ב' סי' י"ב 'בעניין ברכות השחר' והוספות לפני התפילה'.
 15. ^ ראה עוד יוסף חי, מקץ, ט"ו.
 16. ^ סדר עבודת ישראל, רעדלהיים תרכ"ח, עמוד האחרון (לא ממוספר).
 17. ^ אוצר המדרשים, מהדורת אייזנשטיין, עמוד תקכ"ב.
 18. ^ ילקוט שמעוני לפרשת אמור, רמז תרמ"ג.
 19. ^ לקוטי מהרי"ח, חנוכה.
 20. ^ הקשר שבין סוכות לחנוכה, שמואל דוד, בכתב העת לחינוך, אתרוג, גיליון 25 תשרי תשס"ה.
 21. ^ ספר עזרא פרק ג פס' י"א.
 22. ^ מסכת סופרים יח' ג'
 23. ^ ספר ויקרא, פרק י"ט, פסוק כ"ו.
 24. ^ תלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף י', עמוד א'.
 25. ^ עולת ראי"ה א' עמ' קפ"ו, שם מעיד הרצי"ה, שכך נהג אביו הראי"ה אשר למד זאת מאביו זקנו, הרב שלמה זלמן קוק. וזאת לאחר שכבר אמרו ברכות התורה, ברכות השחר קריאת שמע קטנה וייתכן שגם אדון עולם.
 26. ^ הליכות שלמה סימן פ"ט.
 27. ^ בקטלוג אוצר בית הספרים הלאומי.
 28. ^ ניתן להאזנה בביצוע משה קדם באתר זמרשת .
 29. ^ "ארוממך" על פי לחן של מאיר בו אורי, בביצוע מקהלת קול ציון לגולה. ועוד.
 30. ^ ריקודי עם שמבוססים על המקרא, בבלוג "השפעת התנך על חיי היום יום בישראל".
 31. ^ להאזנה באתר הזמנה לפיוט בביצוע רזיה וצבי זלבסקי.
 32. ^ ביצוע הלחן על ידי בן ציון שנקר באתר המכון לתיעוד ושימור ניגוני מודז'יץ.(הקישור אינו פעיל, 19 בספטמבר 2017)
 33. ^ בתוך: הליטורגיקה של עמק הריין [הקלטת שמע], תקליטור מס. 2, מקהלת חזנים "זמרתיה"
 34. ^ ניתן להאזין ללחנים אלו באתר הזמנה לפיוט על המזמור.
 35. ^ הניגון להאזנה בביצוע ילד הפלא נתן וישצקי, באתר יוטיוב.
 36. ^ כי רגע באפו שמחה פרידמן, מנדי ג'רופי, נמואל הרוש, ישראל ג'רופי ויוני שלמה, באתר יוטיוב.
 37. ^ להאזנה בביצוע שלמה קרליבך באתר יוטיוב.
 38. ^ יונתן רזאל והחוטרס עושים לנו שמח בלב באתר שלאגר, כ"ט אדר ה'תש"ע. להאזנה ביוטיוב.
 39. ^ ארוממך, שלומי ברנשטיין, להאזנה באתר יוטיוב.
 40. ^ לדוגמה [ "הפכת מספדי למחול לי"], מולי להד, על הדרכים להתמודדות עם אובדן ועם מצבים קשים. מגזין חיים אחרים, 31/03/08.