לדלג לתוכן

יום-טוב אלגאזי – הבדלי גרסאות

נוספו 9 בתים ,  לפני 7 שנים
לא היתה אז קהילה בניו יורק! כנראה, הכוונה ליורק, אנגליה
(נמחק ארעא דרבנן מרשימת הספרים; מחברו הוא אביו, כמו שרשום בערכו בויקיפדיה!)
(לא היתה אז קהילה בניו יורק! כנראה, הכוונה ליורק, אנגליה)
בשנת [[תקי"ח]] ([[1758]]) כבר נמנה בן חכמי ישיבת "נוה שלום" בירושלים והשתייך לחברת "אהבת שלום" בראשה עמד הרש"ש. באותה תקופה התמנה לתפקיד חבר [[בית דין (הלכה)|בית הדין]] הגדול שבירושלים, והיה ממנהיגיה של הקהילה הספרדית בעיר.
 
בשנים [[תק"ל]] - [[תקל"ה]] (1770-1775) יצא יחד עם ר' יעקב חזן כ[[שד"ר]] בשליחות העיר ירושלים. שליחותם נמשכה כשש שנים בזמן זה הם עברו ב[[טורקיה]], [[איטליה]], [[צרפת]], [[הולנד]], [[גרמניה]], [[פולין]], וארצות נוספות ב[[אירופה]] ו[[צפון אפריקה]]. כמו כן שלחו איגרות לבקשת עזרה מיהודי [[ניו יורק|יורק]]. במסגרת מסעם עזרו לקהילות שונות בעיניי הנהגה והלכה, הסמיכו רבנים, נתנו [[הסכמה|הסכמות]] לספרות תורנית מגוונת ופעלו כמו שד"רים רבים אחרים לחיזוק הקהילות וזיקתם ליישוב היהודי בארץ.
 
במהלך שליחותם מצאו [[כתב יד (מקור)|כתב יד]] של ה[[רמב"ן]] על הלכות בכורות, נדרים, חלה ועוד, עליו כתב ר' יום טוב את חיבורו "הלכות יום טוב", על חיבור זה כתב ה[[חתם סופר]] שגם נפגש עמו בשנת [[תקל"ד]]: "כי מיום חיבור ה[[משנה למלך (פירוש)|משנה למלך]], לא נראה כחיבור הזה". בנוסף מצא כתבי-יד נוספים של גדולי ישראל, ביניהם כתב היד של הספר "יד רמה" ל[[רמ"ה]] על [[מסכת בבא בתרא]] שנדפס לראשונה ב[[סלוניקי]] בשנת [[תק"ן]] על פי עותק זה.
משתמש אלמוני