לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "עונג"

הוסרו 35 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
שוחזר מעריכות של 188.120.159.237 (שיחה) לעריכה האחרונה של Hayden Von Feldheim
מ (שוחזר מעריכות של 188.120.159.237 (שיחה) לעריכה האחרונה של Hayden Von Feldheim)
המבנים והמסלולים במוח שמעורבים ביצירת תחושה של עונג מרכיבים את [[מערכת החיזוק]] של המוח. כאשר מופיע [[גירוי]] חיובי, מופעלים [[תא עצב|תאי עצב]] שמפרישים [[דופמין]] לתוך מבנה שנקרא [[גרעין האקומבנס]]. הפעלתה של המערכת מסייעת לתהליכים של [[למידה]] דרך [[התניה אופרנטית]], ומגדילה את הסבירות לחזרה על ה[[התנהגות]] שהובילה לתחושת העונג והתגמול. מערכת זו מופעלת על ידי מחזקים טבעיים, כמו [[מזון]] ו[[יחסי מין]], וגם על ידי גורמים עקיפים שמקדמים את המטרות של בעל החיים, למשל יחסים [[חברה|חברתיים]]. כמו כן, פעולתה של מערכת החיזוק היא גורם חשוב בתהליכים של [[התמכרות]] ל[[סם פסיכואקטיבי|סמים]].
 
== עונג בידביהדות ==
ה[[יהדות]], בניגוד לדתות אחרות, אינה רואה פגם מהותי בעונג כשלעצמו. עם זאת, קיימות מצוות האוסרות על האדם תענוגות, כגון ציוויי ה[[כשרות]], וכן הגבלות בתחום [[יחסי מין|יחסי המין]]. אך מצוות אלה מהוות הגבלות נקודתיות ולא מצביעות על מגמת התנזרות מתענוגות. דברים שדן עושה בלילה!!!
 
בניגוד לדתות אחרות כמו ה[[נצרות]] וה[[בודהיזם]] המעודדות נזיריות, מצווה היהדות על "קידוש החומר", כלומר, שימוש בתשוקה לעונג כאמצעי להשגת מטרות נעלות יותר. השקפה זו מתבטאת, בין השאר, במושג "סעודת מצווה", בקידוש היין ועוד. מגמה זו בולטת במיוחד בכתבי [[תנועת החסידות]]. לאור קבלת ה[[אר"י]] הרואה בעולם החומרי חלק ממקור אלוהי, מייחסים החסידים תפקיד חיובי לאלמנטים חומריים בחיים שהאדם השרוי בהם צריך "להעלותם לשורשם העליון בקדושה".