מסע בין כוכבים: וויאג'ר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
מסע בין כוכבים: וויאג'ר
VOYlogo.png
כתוביות הפתיחה
סוגה מדע בדיוני
יוצרים ריק ברמן, מייקל פילר וג'רי טיילור
לפי הסדרה אותה יצר:
ג'ין רודנברי
שחקנים ראה פירוט
ארץ מקור Flag of the United States.svg ארצות הברית
מספר עונות 7
מספר פרקים 172
סדרת המשך מסע בין כוכבים: אנטרפרייז
הפקה
אורך פרק 45 דקות
שידור
רשת שידור UPN
רשת שידור בישראל יס פלוס
תקופת שידור מקורית 16 בינואר 199523 במאי 2001

מסע בין כוכבים: וויאג'ראנגלית: Star Trek: Voyager; או בקיצור ST:VOY) היא סדרת טלוויזיה מסדרת מסע בין כוכבים שנוצרה על ידי ריק ברמן, מייקל פילר וג'רי טיילור לפי היקום אותו יצר ג'ין רודנברי. הסדרה מגוללת את עלילותיה של ספינת החלל "וויאג'ר" וצוותה, שמנסה לחזור לרביע אלפא לאחר שנסחפה אל רביע דלתא המרוחק. הסדרה שודרה ברשת השידור UPN לאורך שבע עונות (172 פרקים (בין 16 בינואר 1995 ל-23 במאי 2001. זאת הסדרה היחידה ששודרה לאורך זמן רב ברשת UPN. בישראל שודרה הסדרה שודרה בערוץ יס פלוס בשעות אחר הצהריים. הסדרה היא הראשונה מבין סדרות מסע בין כוכבים, בה מככבת אישה כקפטן.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבע עונות הסדרה מגוללות את עלילותיה של ספינת החלל "וויאג'ר" וצוותה, המתרחשות בעיקר ברביע דלתא של הגלקסיה. בפרק הפיילוט רודפת הספינה אחר חללית של מחתרת ה"מאקיז" המתנגדת להסכם השלום שנחתם עם הקארדסים. שתי הספינות עוברות דרך "שטחי ההפקר" ומועברות לרביע דלתא המרוחק והלא נודע של הגלקסיה על ידי ישות-על חוץ-גלקטית מסתורית. כתוצאה מכך רוב אנשי צוותה של ספינת ה"מאקיז" נהרגים.

וויאג'ר וספינת ה"מאקי" מותקפים בידי פירטים מגזע הקייזון, ועריקי ה"מאקי" נאלצים למצוא מחסה בוויאג'ר ולאייש את צוותה, תוך שהם תועים בחלל במרחק 70,000 שנות אור מביתם ברביע אלפא: צ'קוטי, מנהיג קבוצת המאקיז, הופך לקצין הראשון בוויאג'ר; ב'לאנה טורס, חצי בת-אנוש וחצי קלינגונית, הופכת למהנדסת הראשית; טובוק הוולקני מתגלה כמרגל של פדרציית הכוכבים המאוחדת על סיפון המאקיז, והוא חוזר לאייש את תפקיד קצין האבטחה בוויאג'ר. בעונה 4 מצטרפת לצוות שבע מתשע, בת אנוש שהייתה שייכת לקולקטיב הבורג.

ניגוד ליתר הסדרות שהתמקדו במחקר יזום של הלא נודע, שבע עונות הסדרה מתמקדות בניסיון של צוות הספינה לחזור לביתם (מסע של כ-70 שנה במהירות מקסימלית, ללא תחנות תדלוק). וויאג'ר מתחילה במסעה הביתה חזרה לרביע אלפא, כאשר בדרכה היא פוגשת ב"קיו", נלחמת בבורג, מנסה טכנולוגיות חדשות, מצליחה לייצר תקשורת עם הפדרציה, נתקלת במינים שונים של חייזרים לא ידועים ועוד. במהלך מסעם נתקל צוות וויאג'ר בגזעים שונים, היות שרביע דלתא נמצא בשטח שלא נחקר בידי הפדרציה, בנוסף לגזעים מוכרים כמו הבורג, הקלינגונים, הוולקנים, הקארדסים, הבאג'ורים, הרומולאנים, הפרנגים והבטאזואידים, ודמויות מסדרות מסע בין כוכבים אחרות.

פיתוח הסדרה החל עוד בשנת 1993, כאשר רמזים למחתרת המאקיז הושתלו בסדרות מסע בין כוכבים: הדור הבא ומסע בין כוכבים: חלל עמוק 9. סדרה זו הייתה הראשונה בתולדות מסע בין כוכבים שהציגה אנימציית CGI והפסיקה להשתמש במודלים של חלליות בעונתה השלישית של הסדרה. בנוסף, זו הסדרה הראשונה ביקום מסע בין כוכבים שבה הקפטן היא אשה - קפטן קת'רין ג'יינוויי.

שחקנים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות הפיקוד הבכיר של וויאג'ר כולל את:

שם השחקן דרגה שם הדמות תפקיד גזע הערות
קייט מאלגרו קפטן קתרין ג'יינוויי בת אנוש / אמריקאית
רוברט בלטראן לוטננט-קומנדר צ'קוטאי קצין ראשון בן אנוש / אינדיאני
טים ראס לוטננט-קומנדר טובוק קצין אבטחה וולקן
רוקסן דאוסון לוטננט ב'לאנה טורס מהנדסת ראשית חצי בת אנוש, חצי קלינגונית
רוברט דאנקן מקניל לוטננט טום פאריס הגאי בן אנוש
גארט וונג הארי קים קצין מבצעים בן אנוש / אמריקאי ממוצא סיני
רוברט פיקרדו הדוקטור קצין רפואה ראשי הולוגרמה אנושית
איתן פיליפס ניליקס טלקסי
ג'ניפר ליאן קס עוזרת רפואה גזע אוקמפה עד סוף עונה 3
ג'רי ריאן שבע מתשע אחראית לאסטרומטריה בורג-מקור אנושי מעונה 4

שחקנים אורחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עבדאללה השני, מלך ירדן, הידוע כחובב גדול של "מסע בין כוכבים", השתתף בשנת 1996, בעוד היותו נסיך ובטרם הומלך למלך, בהופעת קמע ללא מלל בפרק ה-20 של העונה השנייה של 'מסע בין כוכבים: וויאג'ר'.
  • שרה סילברמן - קומיקאית אמריקאית יהודיה, השתתפה בפרק כפול (8 ו-9 של העונה השלישית) כ"ריין רובינזון", אסטרונומית הפוגשת באנשי הצוות שחוזרים למאה ה-20.

גזעים שהופיעו בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוקמפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אוקמפה

המפגש עם גזע זה הינו החל מהפרק הראשון לסדרה. גזע זה חי מתחת לאדמה ומוגן על ידי ישות הנקראת Care Taker. הגזע תלוי בישות ולא יכול לחיות בלעדיה, עקב ההגנה שהיא מספקת כנגד הקייזון אשר חיים על פני הכוכב. הכוכב מאופיין באקלים מדברי ועל כן אחד המשאבים היקרים ביותר בו הוא מים. לאוקמפה יש שפע של מים מתחת לאדמה. לבני הגזע יש יכולות טלפתיות ואחת מבנות גזע זה מצטרפת לצוות וויאג'ר במסעו חזרה לכדור הארץ.

קייזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קייזון נייסטרים

פלג של גזע הקייזון אשר אליו ערקה חברת צוות מוויאג'ר, ססקה. בהמשך הסדרה ססקה הופכת לבת-הזוג של מנהיג פלג הקייזון ניייסטרים והיא ילדה ילד שהינו חצי קרדאסי וחצי קייזון. לתקופה קצרה נעשה ניסיון לכונן שלום בעזרת דיפלומטיה בין הקייזון נייסטרים לבין צוות וויאג'ר.

טלקסיאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בורג[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הבורג

הבורג הם גזע הומנואידי שכוחותיו הוגברו באמצעות שתלים קיברנטיים לשיפור כושרם השכלי והגופני. הבורג חברים בכוורת מוחות משותפת, עמה הם מתקשרים באמצעות השתלים. מטרת הבורג, כהצהרתם, היא לשפר את איכות החיים ביקום באמצעות הפיכתו למושלם. לצורך כך, הם נעים ממקום למקום ו"מטמיעים" גזעים בהם הם פוגשים: מחדירים למוחם שתלים והופכים אותם כפופים ל"מוח הכוורת" ומטרותיו. דחף זה להטמיע אינו בא מתוך רוע או כוונה לפגוע אלא כאימפרטיב מוטמע בכל חבר בכוורת.

וידיאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – וידיאנים

הורידיאנים הם גזע שלוקה במחלה מנוונת בשם פייג' (Phage) שגורמת לאבריהם להרקב. בעקבות המחלה פיתחו בני הגזע טכנולוגיה רפואית מתקדמת שמאפשרת להם לקצור איברים של גזעים אחרים ולהשתיל אותם בגופם על מנת להאריך את חייהם.

גזע 8472[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גזע 8472

גזע חוצנים אשר חי בחלל מים מחוץ לגלקסיה וליקום המוכר. הכינוי לגזע זה הינו הכינוי אשר ניתן להם על ידי הבורג. הגזע במראהו מזכיר גמל שלמה, מדובר בגזע שוחר שלום שנאלץ בעל כורחו להלחם כנגד כל יושבי הגלקסיה לאור פלישה של גזע הבורג לממלכתם. בפרקים הראשונים של הופעת גזע זה הצופים קיבלו את תחושה שמדובר בגזע אלים שחפץ בהשמדת הגלקסיה, אולם בהמשך הסדרה צוות וויאג'ר מצליח לנהל דו-שיח עם גזע 8472 אשר בסופו התבררו כוונתיהם האמיתיות וגזע זה נסוג מתוכניתו לתקוף את כדור הארץ לאחר שהבין כי תושבי כדור הארץ לא חפצים בהשמדתם.

פוטונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
1994 - מסע בין כוכבים: דורות
סדרות וסרטי מסע בין כוכבים
1995-2001 - וויאג'ר
הבאה:
1996 - מסע בין כוכבים: המפגש
מסע בין כוכבים