מפסלת (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Caelum - מפסלת
Caelum
שם לועזי Caelum
סמליות מפסלת
עלייה ישרה 5 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏40-
שטח נראה 125 מעלות מרובעות
במקום ה-81
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר α במפסלת
(בהירות נראית 4.4)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏40+ ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש ינואר

מפסלת היא קבוצת כוכבים קטנה ועמומה במיוחד בשמי הדרום שהוגדרה על ידי האסטרונום ניקולא לואי דה לאקאי במאה ה-18 כחלק מהגדרת קבוצות כוכבים חדשות לכיסוי אזורים בשמי הדרום שלא היו משויכים לאף קבוצה. הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה הוא מדרגת בהירות 4.4 כך שניתן להבחין בקבוצה רק בתנאי צפייה מייטביים. הקבוצה נקראה במקור "Cæla Sculptoris" שפרושו "מפסלת הפָּסָּל" בלטינית - הכלי איתו חוצב הפָּסָּל בשיש.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α במפסלת הוא כוכב לבן - צהבהב במרחק של כ-65 שנות אור עם בהירות מדרגה 4.4. זהו הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה.

β במפסלת הוא כוכב לבן - צהבהב נוסף במרחק של כ-90 שנות אור עם בהירות מדרגה 5.

γ במפסלת הוא כוכב כפול המורכב משני ענקים שאינם קשורים זה לזה. הבהיר מבין השניים הוא ענק כתום במרחק של כ-185 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4.5 והשני הוא ענק לבן במרחק של כ-330 שנות אור עם בהירות מדרגה 6.3. כל אחד משני הכוכבים הוא בעצמו כוכב זוגי; לראשון בן זוג עם דרגת בהירות 8 שניתן לצפיה באמצעות טלסקופ חובבים ולשני בן זוג קרוב עם בהירות מדרגה 9.6 שניתן לצפיה רק באמצעות טלסקופ בינוני.

δ במפסלת הוא כוכב לבן - כחלחל במרחק של כ-710 שנות אור ועם בהירות מדרגה 5.1.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור