הר השולחן (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Mensa - הר השולחן
Mensa
שם לועזי Mensa
סמליות הר השולחן בדרום אפריקה
עלייה ישרה 5 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏75-
שטח נראה 153 מעלות מרובעות
במקום ה-75
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר α בהר השולחן
(בהירות נראית 5.1)
ממטרי מטאורים

אין

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏20+ ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש ינואר
לא ניתן לראותה מישראל

הר השולחן הוא קבוצת כוכבים קטנה ועמומה במיוחד קרוב לאזור הקוטב השמימי הדרומי, שנקראת על שם הר השולחן בדרום אפריקה, ממנו נערכו תצפיות אסטרונומיות חשובות על שמי הדרום. הקבוצה לא מכילה כוכבים בהירים, אך כן מכילה חלק קטן מהענן המגלני הגדול, כאשר הרוב נמצא בקבוצה דג זהב. הקבוצה הוגדרה במאה ה-18 על ידי האסטרונום ניקולא לואי דה לאקאי שעסק בעצמו בתצפיות אסטרונומיות בהר השולחן. בקבוצה אין כוכבים עם בהירות מדרגה נמוכה מ-5 ומכיוון שהיא שוכנת קרוב מאוד לקוטב הדרומי, היא לא הייתה מוכרת לתרבויות המוקדמות או הקלאסיות ולכן היא לא מוזכרת באגדות או מיתולוגיות.

גרמי שמים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בהר השולחן הוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה. זהו כוכב צהוב דמוי שמש (טיפוס ספקטרלי G5) במרחק של כ-33 שנות אור ועם בהירות מדרגה 5.1. בשל דמיונו לשמש הוא נחשב כמתאים להיות בעל כוכב לכת ארצי, אך עד כה לא נמצא אף כוכב לכת המקיף אותו.

π בהר השולחן הוא גם כן כוכב צהוב דמוי שמש (טיפוס ספקטרלי G1) במרחק של כ-60 שנות אור ועם בהירות מדרגה 5.6. במערכת זו נמצא ענק גזי המקיף את הכוכב במסלול אליפטי שחוצה את האזור המתאים לחיים, מה שלמעשה פוסל אפשרות לקיום כוכבי לכת ארציים.

PKS-0637-752 הוא קוואזר עם סילון גז גדול שקורן בתחום האור הנראה ובקרני רנטגן שתמונותיו היו הראשונות שצולמו על ידי טלסקופ החלל צ'נדרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור