חץ (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Sagitta - חץ
Sagitta
שם לועזי Sagitta
סמליות חץ
עלייה ישרה 19.5 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏18
שטח נראה 80 מעלות מרובעות
במקום ה-86
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר γ בחץ
(בהירות נראית 3.5)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏70-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש אוגוסט

חץ היא קבוצת כוכבים קטנה בשמיים הצפוניים. רק שתיים מבין 88 קבוצות הכוכבים המוכרות על ידי האיגוד האסטרונומי הבינלאומי קטנות ממנה. זוהי אחת מ-48 קבוצות הכוכבים המקוריות של תלמי, אך אז היא הייתה אפילו קטנה יותר מאשר כיום. הקבוצה מייצגת את החץ שירה הרקולס בעיט שאכל את כבדו של פרומתאוס.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בחץ הוא ענק צהוב במרחק של כ-475 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4.4. זהו רק הכוכב השלישי בבהירותו בקבוצה.

β בחץ הוא ענק צהוב נוסף במרחק של כ-465 שנות אור] ועם [בהירות מדרגה 4.4. הוא הכוכב הרביעי בבהירותו בקבוצה.

γ בחץ הוא ענק כתום במרחק של כ-275 שנות אור ועם בהירות מדרגה 3.5. זהו הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה.

δ בחץ הוא כוכב זוגי במרחק של כ-450 שנות אור המורכב מענק אדום וננס לבן - כחלחל עם בהירות מדרגה 3.7. שלא ניתן להפרידם באמצעות טלסקופ אלא באמצעות מדידות ספקטרוסקופיות בלבד. זהו הכוכב השני בבהירותו בקבוצה.

גרמי שמיים מעניינים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

M71 הוא צביר כדורי במרחק של כ-12,000 שנות אור ועם בהירות כוללת מדרגה 6. ניתן לראותו במשקפת ככתם עמום ועגול, אך רק בטלסקופ גדול ניתן להבחין בכוכבים שבו.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיתולוגיה היוונית הקבוצה יצגה את החץ שנורה על ידי הרקולס והרג את העיט שנשלח על ידי זאוס לענות את פרומתאוס על ידי אכילת כבדו מידי יום. הקבוצה ממוקמת בהתאם בין קבוצת הרקולס וקבוצת נשר (קבוצת כוכבים) שייצגה את העיט של זאוס.

סיפורים אחרים יחסו את החץ למשימה השישית של הרקולס - חיסול הציפורים הסטימפליות שיוצגו על ידי הקבוצות הסמוכות נשר, נבל וברבור או לחלופין לחץ של הקשת שנורה אל העקרב.

הצביר M71


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור