סרטן (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Cancer - סרטן
Cancer
שם לועזי Cancer
סמליות סרטן
עלייה ישרה 9 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏20
שטח נראה 506 מעלות מרובעות
במקום ה-31
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר β בסרטן (אלתרף)
(בהירות נראית 3.5)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏90+ ו-°‏60-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש מרץ

סרטן הוא המזל הרביעי בגלגל המזלות, בין תאומים לאריה. סמלו הוא Cancer.svg. זהו אחד המזלות המוכרים העתיקים ביותר, למרות שקבוצת הכוכבים עצמה עמומה למדי ואין בה כוכבים בהירים כלל.

מאחר שהיפוך הקיץ ביוני אירע בעת העתיקה בעת שהשמש הייתה במזל סרטן, מכונה עד היום קו הרוחב בחצי הכדור הצפוני בו השמש יכולה להיראות ישירות מעל ראשו של הצופה חוג הסרטן. כיום בזמן היפוך הקיץ נמצאת השמש בקבוצת תאומים.

כוכבים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • α בסרטן (Acubens) הוא כוכב כחול במרחק של כ-174 שנות אור עם בהירות נראית מדרגה 4.3. יש לו בן זוג חלש עוד יותר עם דרגת בהירות 11.
  • β בסרטן הוא ענק כתום במרחק של כ-300 שנות אור עם בהירות נראית מדרגה 3.5. הוא למעשה הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה. יש לו בן זוג חלש מאוד מדרגת בהירות 14.
  • δ בסרטן (Asellus Australis) הוא ענק כתום במרחק של 136 שנות אור ועם בהירות נראית מדרגה 3.9.
  • ι בסרטן הוא כוכב זוגי במרחק של כ-300 שנות אור ושמורכב מענק צהוב עם בהירות מדרגה 4 ובן זוג מדרגת בהירות 7 שניתן להפריד בטלסקופ קטן.
  • 55 בסרטן הוא כוכב כפול המורכב מכוכב הסדרה הראשית צהוב ומננס אדום, כאשר את הראשון מקיפים לפחות חמישה כוכבי לכת.

גרמי שמיים מעניינים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

M44 הוא צביר כוכבים המכונה "צביר הכוורת" ומכיל כ-75 כוכבים מדרגות בהירות 6 ו-7 הניתנים לצפייה במשקפת. הצביר נראה בעין ככתם מטושטש וקוטרו הוא כשלוש פעמים הירח המלא.

M67 הוא צביר כוכבים המכיל כ-500 כוכבים במרחק של כ-2700 שנות אור. דרוש טלסקופ על מנת להבחין בכוכבים שבו.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיתולוגיה היוונית זוהתה הקבוצה עם סרטן אשר נשלח על ידי הרה להפריע להרקולס במשימתו השנייה להלחם בהידרה (מיוצגת על ידי הקבוצה נחש מים), אך נמעך למוות על ידי הגיבור המיתולוגי וכפיצוי קיבל מהרה מקום בשמיים לצד ההידרה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


קבוצות כוכבים על גלגל המזלות

טלהשורתאומיםסרטןאריהבתולהמאזנייםעקרבקשתגדידלידגים

88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור