ארידנוס (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Eridanus - ארידנוס
Eridanus
שם לועזי Eridanus
סמליות הנהר
עלייה ישרה 3.25 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏29-
שטח נראה 1138 מעלות מרובעות
במקום ה-6
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
4
הכוכב הבהיר ביותר אכרנר (α בארידנוס)
(בהירות נראית 0.46)
ממטרי מטאורים

אין

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏90- ו-°‏60
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש דצמבר

ארידנוס היא קבוצת כוכבים השישית בגודלה מבין 88 קבוצות הכוכבים המודרניות ומסמלת נהר המתחיל מאזור קו המשווה השמימי ומתפתל הרחק דרומה. היא גם אחת מ-48 הקבוצות שהוגדרו על ידי תלמי.

עצמים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקצה הדרומי נמצא הכוכב הבהיר אכרנר (α ארידנוס). זהו כוכב כחול במרחק של כ-144 שנות אור ובעל בהירות נראית מדרגה 0.5. הוא נחשב לכוכב מעניין במיוחד משום שהוא נמנה עם הכוכבים הפחוסים ביותר המוכרים. לפי התצפיות, המרחק ממרכז הכוכב לקו המשווה גדול ב-50% מהמרחק בין המרכז לקטבים. הסיבה לכך היא מהירות הסיבוב הגדולה של הכוכב.

כוכב ידוע אחר בקבוצה זו הוא ε בארידנוס, שנמצא במרחק של 10.7 שנות אור והוא אחד הכוכבים הקרובים ביותר לשמש. הכוכב הוא גמד צהוב, הדומה מאוד לשמש ובעל בהירות נראית מדרגה 3.7. כמו כן ידוע שיש לו לפחות כוכב לכת אחד שנחשב לענק גזים.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארידנוס מקושר לאגדה על פאיתון, שהשתלט על מושכות מרכבת השמש (של הליוס), אבל לא הצליח לשלוט בה ולכן נהג בקו עקום וכך לעתים התקרב יותר מדי לארץ, יצר מדבריות והשחים את עורם של האנשים (הכוונה לשחומי העור האפריקנים). לפי האגדה, זאוס התערב והכה בפאיתון בברקו. הקבוצה נחשבה במקור לנתיב מסלול המרכבה בנהיגת פאיתון ויותר מאוחר נחשבה לנהר השאול שאליו נפלה המרכבה.

לחלופין זוהתה הקבוצה עם מספר נהרות אמיתיים כמו נהר פו באיטליה, הנילוס במצרים או נהר פרת בעיראק. לעתים ארידנוס נחשב לנובע מדלי (דבר שדורש דימוי שונה מהמקובל של קבוצת דלי).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארידנוס בוויקישיתוף


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור