ארידנוס (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארידנוס
Eridanus
Eridanus IAU.svg

מפת קבוצת הכוכבים ארידנוס
סמליות הנהר
עלייה ישרה 3.25 שעות
נטייה °‏29-
שטח נראה 1138 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-6
מספר כוכבים בבהירות < 3 4
הכוכב הבהיר ביותר אכרנר (α בארידנוס)
בהירות הכוכב הבהיר 0.46
מטר מטאורים אין
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏90- ו-°‏60
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש דצמבר
ארידנוס, הידוע בכינוי "הנהר", כפי שנראה במרכז אירופה

ארידנוס היא קבוצת כוכבים השישית בגודלה מבין 88 קבוצות הכוכבים המודרניות ומסמלת נהר המתחיל מאזור קו המשווה השמימי ומתפתל הרחק דרומה. היא גם אחת מ-48 הקבוצות שהוגדרו על ידי תלמי.

עצמים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקצה הדרומי נמצא הכוכב הבהיר אכרנר (α ארידנוס). זהו כוכב כחול במרחק של כ-144 שנות אור ובעל בהירות נראית מדרגה 0.5. הוא נחשב לכוכב מעניין במיוחד משום שהוא נמנה עם הכוכבים הפחוסים ביותר המוכרים. לפי התצפיות, המרחק ממרכז הכוכב לקו המשווה גדול ב-50% מהמרחק בין המרכז לקטבים. הסיבה לכך היא מהירות הסיבוב הגדולה של הכוכב.

כוכב ידוע אחר בקבוצה זו הוא ε בארידנוס, שנמצא במרחק של 10.7 שנות אור והוא אחד הכוכבים הקרובים ביותר לשמש. הכוכב הוא כוכב הסדרה הראשית מסוג G, הדומה מאוד לשמש ובעל בהירות נראית מדרגה 3.7. כמו כן ידוע שיש לו לפחות כוכב לכת אחד שנחשב לענק גזים.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארידנוס מקושר לאגדה על פאתון, שהשתלט על מושכות מרכבת השמש (של הליוס), אבל לא הצליח לשלוט בה ולכן נהג בקו עקום וכך לעיתים התקרב יותר מדי לארץ, יצר מדבריות והשחים את עורם של האנשים (הכוונה לשחומי העור האפריקנים). לפי האגדה, זאוס התערב והכה בפאתון בברקו. הקבוצה נחשבה במקור לנתיב מסלול המרכבה בנהיגת פאתון ויותר מאוחר נחשבה לנהר השאול שאליו נפלה המרכבה.

לחלופין זוהתה הקבוצה עם מספר נהרות אמיתיים כמו נהר פו באיטליה, הנילוס במצרים או נהר פרת בעיראק. לעיתים ארידנוס נחשב לנובע מדלי (דבר שדורש דימוי שונה מהמקובל של קבוצת דלי).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארידנוס בוויקישיתוף