לדלג לתוכן

פסל (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פַּסָּל
Sculptor

מפת קבוצת הכוכבים פַּסָּל
סמליות פַּסָּל
עלייה ישרה 0 שעות
נטייה °‏30-
שטח נראה 475 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה־36
מספר כוכבים בבהירות נראית < 3 0
הכוכב הבהיר ביותר α בפסל
בהירות נראית הכוכב הבהיר 4.3
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏50 ו־°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש נובמבר

קבוצת הכוכבים פַּסָּל נמצאת בשמי הדרום. זאת קבוצה חלשה במיוחד, ללא כוכבים בהירים יותר מדרגה 4. הקוטב הדרומי של גלקסיית שביל החלב נמצא בקבוצה (כשלוש מעלות צפונית מערבית לכוכב α בפסל), כלומר כשמביטים בכיוון הקבוצה קו הראיה ניצב למישור הגלקסיה, מה שמסביר את מיעוט הכוכבים בקבוצה ובפרט את היעדרם של כוכבים בהירים. הקבוצה הוגדרה במאה ה-18 על ידי האסטרונום הצרפתי ניקולא לואי דה לאקאי ובמקור הייתה אמורה לייצג חדר עבודה של פסל אך שמה קוצר מאוחר יותר.

כוכבים חשובים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בפסל הוא ענק כחול במרחק של כ-680 שנות אור ובעל בהירות נראית נראית מדרגה 4.3. עוצמת ההארה שלו משתנה בשעור זעום של 0.01 דרגות, שינוי שניתן להבחנה רק במדי אור רגישים ביותר.

גרמי שמיים מעניינים נוספים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

NGC 253 שנקראת גם גלקסיית פסל היא גלקסיה ספירלית במרחק של 11.4 מיליון שנות אור. בהירותה היא מדרגה 7 כך שניתן להבחין בה באמצעות משקפת, והיא הגלקסיה הבהירה ביותר מבין כ-13 הגלקסיות של קבוצת פסל, שהיא אחת מקבוצות הגלקסיות הקרובות ביותר לקבוצה המקומית, במרחק של כ-12.7 מיליון שנות אור.

NGC 55 היא גלקסיה לא-סדורה במרחק של כ-6.2 מיליון שנות אור ממערכת השמש, בין הקבוצה המקומית ובין קבוצת פסל. ניתן לראות את הגלקסיה בטלסקופ ככתם מעורפל עם בהירות לא אחידה סביב דרגה 8.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פסל בוויקישיתוף