לדלג לתוכן

אוקטנט (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אוקטנט
octans

מפת קבוצת הכוכבים אוקטנט
סמליות אוקטנט
עלייה ישרה 22 שעות
נטייה °‏90-
שטח נראה 291 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה־50
מספר כוכבים בבהירות נראית < 3 0
הכוכב הבהיר ביותר ν באוקטנט
בהירות נראית הכוכב הבהיר 3.73
מערכות כוכבים גובלות
הערות לא ניתן לצפות בקבוצה מישראל
נראית בין קוי הרוחב °‏0 ו־°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש אוקטובר

אוקטנט היא קבוצת כוכבים חיוורת שצוינה לראשונה על ידי ניקולא לואי דה לאקאי ומייצגת אוקטנט (אנ') – כלי ניווט שקדם לסקסטנט והיה בנוי על קשת באורך של שמינית מעגל ומכאן שמו. הקבוצה ראויה לציון בזכות העובדה שהקוטב הדרומי השמיימי נמצא בגבולותיה, כך שניתן לראותה מחצי הכדור הדרומי בכל חודשי השנה (העלייה הישרה והחודש המועדף לצפייה (המצוינים משמאל) מתייחסים לשלושת הכוכבים הבהירים ביותר בקבוצה). כוכב ה-σ באוקטנט הוא הכוכב קרוב ביותר לקוטב הדרומי השמימי שנראה לעין הבלתי-מזוינת, אבל הוא עמום מכדי לשמש לצורכי ניווט ובדרך כלל משתמשים בקבוצת הצלב הדרומי כדי למצוא את הדרום.

משום שהקבוצה הוגדרה לראשונה רק במאה ה-18 והיא נמצאת סביב הקוטב השמיימי הדרומי, היא לא הייתה ידועה לתרבויות האירואסיאתיות ולתרבויות אגן הים התיכון, ולכן אין אגדות הנוגעות לה בתרבויות אלו.

כוכב הדרום[עריכת קוד מקור | עריכה]

σ באוקטנט שנמצא כמעלת קשת מהקוטב הדרומי השמיימי הוא ענק צהוב במרחק של כ-270 שנות אור ובהירות נראיתו היא מדרגה 5.4, כלומר ניתן לראותו בעין רק בתנאי צפייה מיטביים. במאה ה-19 היה הכוכב קרוב יותר ברבע מעלה לקוטב הדרומי וכיום בשל תנועת הנקיפה שלכדור הארץ הקוטב הדרומי השמיימי מתרחק ממנו לאזור ללא כוכבים הניתנים לצפייה בעין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוקטנט בוויקישיתוף