מאזניים (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Libra - מאזניים
Libra
שם לועזי Libra
סמליות מאזניים
עלייה ישרה 15 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏15-
שטח נראה 538 מעלות מרובעות
במקום ה-29
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
2
הכוכב הבהיר ביותר β במאזניים (Zubeneschamali)
(בהירות נראית 2.6)
ממטרי מטאורים

ליברידים

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏65 ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש יוני

מאזניים Libra.svg היא קבוצת כוכבים על גלגל המזלות ששוכנת בין בתולה במערב ועקרב במזרח. השמש נמצאת בקבוצה זו במהלך נובמבר. בעבר הייתה קבוצה זו חלק מקבוצת עקרב וכוכביה הבהירים היו הצבתות שלו.

כוכבים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

α במאזניים (Zubenelgenubi בערבית הצבת הדרומי של העקרב) הוא כוכב כפול במרחק של 77 שנות אור. במשקפת קל להבחין שלכוכב העיקרי בבהירות מדרגה 2.8 יש בן זוג עם בהירות מדרגה 5. α במאזניים נמצא כמעט על קו המלקה ולכן מדי פעם חולפים על פניו הירח וכוכבי הלכת.

β במאזניים (Zubeneschamali - בערבית הצבת הצפוני של העקרב)הוא כוכב כחול - ירקרק במרחק של כ-160 שנות אור. זהו הכוכב הירקרק היחידי שניתן לראות בעין ללא ציוד עזר.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה נחשבה בעבר לחלק מקבוצת עקרב והיוותה את הצבתות שלו. רק מאוחר יותר הופרדה הקבוצה וצורפה לגלגל המזלות כמזל האחרון מבין ה-12. זהו המזל היחידי שאינו מייצג יצור חי (דלי מייצג איש נושא דלי). במיתולוגיה היוונית זוהתה הקבוצה כמאזני הצדק אותם אוחזת אלת הצדק אסטראה, בתם של זאוס ותמיס, המיוצגת על ידי קבוצת בתולה הסמוכה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


קבוצות כוכבים על גלגל המזלות

טלהשורתאומיםסרטןאריהבתולהמאזנייםעקרבקשתגדידלידגים

88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור