כתר דרומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Corona Australis - כתר דרומי
Corona Australis
שם לועזי Corona Australis
סמליות כתר
עלייה ישרה 19 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏40-
שטח נראה 128 מעלות מרובעות
במקום ה-80
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר β בכתר דרומי
(בהירות נראית 4.1)
ממטרי מטאורים

קורונה אוסטרלידים

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏40+ ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש אוגוסט

כתר דרומי היא קבוצת כוכבים קטנה ועמומה בשמי הדרום, ללא כוכבים עם בהירות מדרגה מתחת ל-4. הקבוצה היא אחת מ-88 קבוצות הכוכבים המודרניות, והיא נכללה ב-48 קבוצות הכוכבים שהגדיר תלמי. השם כתר דרומי נועד להבדיל את הקבוצה מקבוצת "כתר" ששמה שונה לכתר צפוני.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בכתר דרומי (אלפקה מרידיאנה) הוא כוכב לבן - כחלחל במרחק של כ-130 שנות אור עם בהירות מדרגה 4.1. זהו הכוכב השני בבהירותו בקבוצה.

β בכתר דרומי, הוא ענק כתום במרחק של כ-510 שנות אור עם בהירות מדרגה 4.1. זהו הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה.

γ בכתר דרומי הוא כוכב זוגי במרחק של כ-58 שנות אור המורכב מזוג כוכבים לבנים - צהבהבים עם בהירות מדרגות 4.2 ו-5. ניתן להפריד ביניהם באמצעות טלסקופ בינוני.

גרמי שמים מעניינים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

NGC-6541 הוא צביר כדורי במרחק של כ-14,000 שנות אור ועם בהירות כוללת מדרגה 6. ניתן לראותו בקלות באמצעות משקפת אך נדרש טלסקופ על מנת להבחין בכוכבים בודדים בתוכו.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה זוהתה ככתר של הקנטאור המיוצג בקבוצת קשת הסמוכה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור