לדלג לתוכן

מפרש (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפרש
Vela

מפת קבוצת הכוכבים מפרש
סמליות המפרש של הספינה ארגו - ספינת הארגונאוטים
עלייה ישרה 9 שעות
נטייה °‏50-
שטח נראה 500 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה־32
מספר כוכבים בבהירות נראית < 3 5
הכוכב הבהיר ביותר γ במפרש
בהירות נראית הכוכב הבהיר 1.75
מטר מטאורים ולידים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏30 ו־°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש מרץ

מפרש היא קבוצת כוכבים בשמי הדרום אחת מבין ארבע הקבוצות שאליהן פורקה קבוצת הכוכבים הספינה ארגו - ספינתם של הארגונאוטים (שלוש הקבוצות האחרות הן מצפן, ירכתי הספינה ושדרית). בשל חלוקת הקבוצה לארבעה חלקים השתבש לחלוטין סימון הכוכבים באותיות יווניות על פי ציון באייר. שביל החלב עובר בקבוצה ומכיל צבירי כוכבים רבים.

כוכבים מעניינים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

γ במפרש (רגור) הוא למעשה מערכת של לפחות שישה כוכבים שונים במרחק של כ-800 שנות אור. שניים מהכוכבים הם זוג ענקים במרחק של יחידה אסטרונומית אחת זה מזה וההבחנה ביניהם היא על ידי מדידה ספקטרוסקופית בלבד. אחד מהם הוא כוכב וולף-ראייה הקרוב ביותר לכדור הארץ. הבהירות נראית של הזוג היא מדרגה 1.75. במרחק קטן מהם ניתן להבחין במשקפת בכוכב נוסף בבהירות מדרגה 4.27. שלושה כוכבים נוספים במערכת הם בעלי בהירויות מדרגות 8, 9 ו-13.

δ במפרש הוא כוכב כפול במרחק של כ-80 שנות אור. הכוכב הבהיר מבין השניים הוא בעל בהירות נראית מדרגה 2 ולבן הזוג בהירות מדרגה 6 וניתן לראותו רק בטלסקופ. הכוכב הבהיר יותר הוא בעצמו כוכב כפול ספקטרוסקופי לוקה. זהו הכוכב הלוקה הבהיר ביותר והקרוב ביותר שידוע כיום.

λ במפרש (סוהייל) הוא על-ענק כתום במרחק של כ-544 שנות אור. כמו כן הוא משתנה לא-סדיר איטי שבהירותו נעה בין דרגות 2.14 ו-2.3.

גרמי שמיים מעניינים נוספים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

IC2391 הוא צביר כוכבים בהיר שניתן לראייה ללא ציוד עזר, אך במשקפת הוא מרשים יותר. הוא כולל כ-30 כוכבים בעלי בהירות מדרגה 4 הנמצאים סביב הכוכב ο במפרש.

מכיוון שהקבוצה הוגדרה רק במאה ה-17 אין לה מיתולוגיה משל עצמה. לפני כן היא הייתה חלק מהקבוצה ארגו (ראו ירכתי הספינה).


קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מפרש בוויקישיתוף