כן ציור (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Pictor - כן ציור
Pictor
שם לועזי Pictor
סמליות כן ציירים
עלייה ישרה 5 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏50-
שטח נראה 247 מעלות מרובעות
במקום ה-59
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר α בכן ציור
(בהירות נראית 3.3)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏30 ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש ינואר

כן ציור (Pictor) היא קבוצת כוכבים קטנה וקשה למציאה בשמי הדרום, הנמצאת בין קאנופוס בקבוצת שדרית ובין הענן המגלני הגדול בקבוצת דג זהב. הקבוצה מורכבת מכוכבים עמומים והכוכב הבהיר ביותר בקבוצה הוא מדרגת בהירות 3.3. הקבוצה הוגדרה על ידי האסטרונום הצרפתי ניקולא לואי דה לאקאי במאה ה-18 ומשום כך אין סיפורים מיתולוגיים הקשורים אליה. שמה במקור היה Equuleus Pictoris (הכן עליו מעמידים את בד הציור) אך הוא קוצר לאחר מכן.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בכן ציור הוא כוכב לבן-כחלחל במרחק של כ-100 שנות אור ועם בהירות מדרגה 3.3 והוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה. בכוכב חמה נמצא כוכב זה על ציר הסיבוב של כוכב הלכת, כלומר הוא נראה תמיד מעל הקוטב הדרומי.

β בכן ציור כוכב לבן-כחלחל במרחק של כ-60 שנות אור ועם בהירות מדרגה 3.9 והוא הכוכב השני בבהירותו בקבוצה. זהו כוכב צעיר במיוחד - גילו מוערך בפחות מ-20 מיליוני שנים והוא נמצא ככל הנראה בתהליך של יצירת כוכבי לכת מסביבו. את הכוכב מקיפה דיסקת אבק וגז ברדיוס של כ-500 יחידות אסטרונומיות, ממנה צפויים להיווצר בעתיד כוכבי לכת.

כוכב קפטיין הוא ננס אדום במרחק של כ-13 שנות אור עם בהירות מדרגה 8.8. הכוכב נקרא על שם האסטרונום ההולנדי יעקובוס קפטיין שגילה אותו. זהו אחד הכוכבים הקרובים למערכת השמש והוא בעל המהירות השנייה בגודלה ביחס לשאר הכוכבים בשמיים (הכוכב בעל המהירות הגבוהה ביותר הוא כוכב ברנרד) והוא זז כמעלת קשת ב-414 שנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור