עורב (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Corvus - עורב
Corvus
שם לועזי Corvus
סמליות עורב
עלייה ישרה 12 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏20-
שטח נראה 184 מעלות מרובעות
במקום ה-70
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
2
הכוכב הבהיר ביותר γ בעורב
(בהירות נראית 2.6)
ממטרי מטאורים

קורבידים

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏60 ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש מאי

עורב הוא קבוצת כוכבים קטנה בשמי הדרום שנכללה כבר ברשימת 48 הקבוצות של תלמי. הקבוצה נמצאת בסמוך לקבוצות נחש מים וגביע שקשורות אליה היסטורית.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בעורב הוא כוכב לבן צהבהב במרחק של כ-48 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4. הכוכב נקרא גם "אל-כיבה" - בערבית "האוהל". למרות סימונו באות היוונית α הוא רק הכוכב החמישי בבהירותו בקבוצה.

β בעורב הוא ענק צהוב במרחק של כ-140 שנות אור ועם בהירות מדרגה 2.8. זהו הכוכב השני בבהירותו בקבוצה.

γ בעורב הוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה. זהו ענק כחול במרחק של כ-165 שנות אור ועם בהירות מדרגה 2.6.

δ בעורב הוא כוכב זוגי במרחק של כ-90 שנות אור ומורכב מכוכב כחול עם בהירות מדרגה 3.1 עם בן זוג עמום בדרגת בהירות 8, הניתן לצפיה בטלסקופ חובבים.

ε בעורב הוא ענק כתום במרחק של כ-300 שנות אור עם בהירות מדרגה 3.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה זוהתה במיתולוגיה היוונית עם העורב שסיפר לאפולו על בגידתה של קורוניס - אחת מאהובותיו. אפולו שלא האמין לעורב הפך את צבעו מלבן לשחור, אך לאחר שנוכח באמיתות דבריו הפך אותו לעוף קדוש.

על פי אגדה אחרת, אפולו שלח עורב עם גביע להביא לו מים מהנהר, אך העורב התמהמה בדרכו וכשהבין שהוא מאחר ועתיד להיענש, הביא לאפולו נחש מים שכביכול מנע ממנו את הגישה לנהר. כעונש על השקר והאיחור קבע אפולו את העורב יחד עם הגביע ונחש המים בשמיים כקבוצות כוכבים סמוכות.


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור