לטאה (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Lacerta - לטאה
Lacerta
שם לועזי Lacerta
סמליות לטאה
עלייה ישרה 22.5 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏45+
שטח נראה 201 מעלות מרובעות
במקום ה-68
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר α בלטאה
(בהירות נראית 3.8)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏45-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש אוקטובר

לטאה היא קבוצת כוכבים קטנה שנמצאת בחלק הצפוני של השמים ומורכבת מכוכבים חלשים במיוחד. בנוסף מאפילות על הקבוצה קבוצות הכוכבים הבולטות שמסביבה - אנדרומדה, ברבור וקסיופאה. הקבוצה הוגדרה במאה ה-17 על ידי האסטרונום הפולני יוהנס הווליוס על אזור ללא כוכבים בהירים שלא היה שייך לאף קבוצת כוכבים אחרת. בתנאי צפיה טובים יוצרים כוכבי הקבוצה צורת W המזכירים את קבוצת קסיופאה ולכן הקבוצה מכונה לעתים "קסיופאה הקטנה".

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בלטאה הוא הכוכב היחיד בקבוצה עם בהירות מדרגה נמוכה מ-4. זהו כוכב לבן-כחלחל במרחק של כ-100 שנות אור ועם בהירות מדרגה 3.8.

גרמי שמיים מעניינים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

NGC-7243 הוא צביר פתוח המכיל כמה עשרות כוכבים לבנים-כחולים עם בהירות סביב דרגה 6.5, הניתן לצפיה במשקפת. הצביר נמצא במרחק של כ-2800 שנות אור וגילו מוערך בכמאה מיליון שנים.


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור