שעון מטוטלת (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Horologium - שעון מטוטלת
Horologium
שם לועזי Horologium
סמליות שעון מטוטלת
עלייה ישרה 3 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏60-
שטח נראה 249 מעלות מרובעות
במקום ה-58
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר α בשעון מטוטלת
(בהירות נראית 3.85)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏30 ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש דצמבר

שעון מטוּטלתלטינית: Horologium) היא קבוצת כוכבים קטנה וקשה למציאה בשמי הדרום, דרומית מזרחית לקבוצת ארידנוס. הקבוצה מורכבת מכוכבים עמומים במיוחד. שם הקבוצה ניתן לה על ידי האסטרונום הצרפתי ניקולא לואי דה לאקאי כמחווה לכריסטיאן הויגנס ממציא שעון המטוטלת.

מכיוון שהקבוצה הוגדרה רק במאה ה-18 אין סיפורים מיתולוגיים הקשורים אליה.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בשעון מטוטלת הוא ענק כתום במרחק של כ-115 שנות אור ועם בהירות מדרגה 3.85. זהו הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה והיחיד עם בהירות מדרגה מתחת ל-5, כלומר כל שאר כוכבי הקבוצה ניתנים לראיה רק בתנאי צפייה מייטביים.

R בשעון מטוטלת הוא ענק אדום משתנה מאותו סוג כמו הכוכב מירה בלווייתן. בהירות הכוכב משתנה במחזוריות של כ-408 ימים בין דרגה 4.7, אז ניתן לראותו בעין, (בתנאי צפייה מייטביים) ובין דרגה 14, אז ניתן לראותו רק באמצעות טלסקופ בינוני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור