נחש (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הנחש
Serpens
Serpens IAU.svg

מפת קבוצת הכוכבים הנחש
סמליות נחש
עלייה ישרה ראש הנחש 16 שעות, זנב הנחש 18 שעות
נטייה °‏10+ ראש הנחש, °‏5- זנב הנחש
שטח נראה 637 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-23
מספר כוכבים בבהירות < 3 1
הכוכב הבהיר ביותר α בנחש (אונוקאלהאי)
בהירות הכוכב הבהיר 2.6
מערכות כוכבים גובלות

ראש הנחש:

זנב הנחש:

נראית בין קוי הרוחב °‏80 ו-°‏80-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש יולי

הנחש הוא קבוצת כוכבים באזור קו המשווה השמיימי המייצגת נחש הכרוך סביב נושא הנחש. זוהי אחת מ-48 הקבוצות שהוגדרו על ידי תלמי והיא הקבוצה היחידה מבין 88 הקבוצות המודרניות שמחולקת לשני חלקים נפרדים: ראש הנחש בצד מערב, שהוא החלק הגדול יותר וזנב הנחש ממזרח. נושא הנחש חוצץ בין שני החלקים. למרות החלוקה שני החלקים נחשבים כקבוצת כוכבים אחת.

כוכבים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בנחש (אונוקאלהאי) שנמצא בראש הנחש הוא ענק צהוב במרחק של 73 שנות אור ובעל בהירות מדרגה 2.6. לכוכב יש שני בני לוויה חלשים עם דרגות בהירות 12 ו-13.

β בנחש שנמצא בראש הנחש הוא כוכב כפול המורכב מכוכב עם בהירות מדרגה 3.6 ובן זוג עם דרגת בהירות 9, שניתן לראות בטלסקופ חובבים. במשקפת ניתן להבחין בכוכב קרוב עם דרגת בהירות 7, שאינו שייך למערכת הכפולה.

גרמי שמים מעניינים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

M16 הוא צביר כוכבים שנמצא בזנב הנחש סמוך לגבול עם מגן ומכיל כ-50 כוכבים עם בהירות מדרגה 8 וחלשים יותר הניתנים לצפייה במשקפת או בטלסקופ קטן. צילום בחשיפה ארוכה מגלה שהצביר נמצא בתוך ערפילית שנקראת ערפילית הנשר.

M5 הוא צביר כדורי שנמצא בראש הנחש ונראה במשקפת ככתם מעורפל עם בהירות מדרגה 6. טלסקופ מאפשר להבחין בכוכבי הצביר, שמכיל מאות אלפי כוכבים. זהו אחד הצבירים הכדוריים הגדולים ביותר עם רדיוס של כ-165 שנות אור.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנחש קשור לקבוצת נושא הנחש ובמקור הם נחשבו לקבוצת כוכבים אחת. נושא הנחש מזוהה עם אל הרפואה היווני, אסקלפיוס שלמד על צמחי מרפא מהנחש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נחש בוויקישיתוף