כלבי ציד (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כלבי ציד
Canes Venatici

מפת קבוצת הכוכבים כלבי ציד
סמליות כלבי הציד של שומר הדובים
עלייה ישרה 13 שעות
נטייה °‏40
שטח נראה 465 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה־38
מספר כוכבים בבהירות נראית < 3 1
הכוכב הבהיר ביותר קור קרולי (α בכלבי ציד)
בהירות נראית הכוכב הבהיר 2.9
מטר מטאורים קאנס ונטיסידיים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏90 ו־°‏40-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש מאי

כלבי ציד היא קבוצת כוכבים בשמי הצפון באזור דליל בכוכבים סמוך לקוטב הצפוני של שביל החלב. הקבוצה הוגדרה רק במאה ה-17 על ידי האסטרונום הפולני יוהנס הווליוס והיא מייצגת את כארה ואסטריון - זוג הכלבים של שומר הדובים שסמוך אליה. זוהי קבוצת הכוכבים השלישית המייצגת כלבים (האחרות הן כלב גדול וכלב קטן). בקבוצה נמצאות מספר גלקסיות הניתנות לצפייה בטלסקופ חובבים.

כוכבים חשובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בכלבי ציד, נקרא גם קוֹר קרוֹלי (לטינית: Cor Caroli - לבו של צ'ארלס, השם ניתן על ידי אדמונד היילי לכבודו של מלך אנגליה צ'ארלס השני), הוא כוכב לבן - כחלחל במרחק של כ-110 שנות אור ועם בהירות נראית נראית מדרגה 2.9. בטלסקופ קטן ניתן להבחין שזהו כוכב כפול עם בן זוג קרוב בדרגת בהירות 5. הכוכב הבהיר יותר הוא גם כוכב משתנה, אך השינוי הוא של 0.1 דרגות בלבד ולכן כמעט שאינו מורגש.

β בכלבי ציד הוא כוכב הסדרה הראשית צהוב דומה לשמש ובמרחק של 27 שנות אור בלבד. בשל דמיונו לשמש, היותו כוכב יחיד (בניגוד למערכות הכוללות יותר מכוכב אחד) ומרחקו הקטן יחסית, הוא אחד המועמדים הטובים ביותר לחיפוש אחר חיים מחוץ למערכת השמש.

גרמי שמיים מעניינים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

M3 הוא צביר כדורי המכיל כחצי מיליון כוכבים ונמצא במרחק של כ-33900 שנות אור. במשקפת הוא נראה ככתם עמום עם דרגת בהירות 6 ובטלסקופ קטן ככדור של אור. רק טלסקופים גדולים מאפשרים להבחין בכוכבים הבודדים של הצביר.

M51 היא גלקסיית המערבולת - גלקסיה ספירלית במרחק של כ-23 מיליון שנות אור ובבהירות מדרגה 9. בטלסקופ חובבים היא נראית ככתם עמום עם שתי נקודות בהירות, אך טלסקופ גדול מאפשר להבחין שלגלקסיה הספירלית צמודה בקצה אחת הזרועות גלקסיה נוספת קטנה יותר. הגלקסיה השנייה היא גלקסיית עדשה או גלקסיה לא-סדורה. גלקסיית המערבולת היא החברה הבהירה ביותר בקבוצת הגלקסיות הקרויה על שמה וכוללת כ-10 גלקסיות נוספות.

M63 נקראת גלקסיית החמניה והיא גלקסיה ספירלית השייכת לקבוצת הגלקסיות של M51. גם היא בעלת בהירות מדרגה 9 ונדרש טלסקופ גדול כדי להבחין במבנה הספירלי שלה.

M94 היא גלקסיה ספירלית נוספת במרחק של כ-16 מיליון שנות אור, כלומר היא איננה חלק מקבוצת הגלקסיות של M51 אלא חלק מקבוצת גלקסיות קרובה יותר שנקראת על שמה קבוצת M94. מישור הגלקסיה ניצב לקו הראיה אליה, כלומר היא נראית במבט על כעיגול מושלם בבהירות מדרגה 8. ניתן להבחין בה בקלות בטלסקופ חובבים.

M106 היא גם כן גלקסיה ספירלית במרחק של כ-23 מיליון שנות אור ובבהירות מדרגה 9.

גלקסיית המערבולת

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כלבי ציד בוויקישיתוף