נושא הנחש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Ophiuchus - נושא הנחש
Ophiuchus
שם לועזי Ophiuchus
סמליות אסקלפיוס במיתולוגיה היוונית
עלייה ישרה 17 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏0
שטח נראה 948 מעלות מרובעות
במקום ה-11
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
5
הכוכב הבהיר ביותר α בנושא הנחש (Ras Alhague)
(בהירות נראית 2.1)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏80 ו-°‏80-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש יולי

נושא הנחש הוא שמה האסטרונומי של קבוצת כוכבים בחצי הכדור הצפוני של השמים. אזור זה בשמים מכיל צבירי כוכבים רבים ואת עיקרו של שביל החלב. למרות שהשמש חוצה אותו בין ה-30 בנובמבר וה-17 בדצמבר, הוא אינו נחשב אחד המזלות באסטרולוגיה.

גרמי שמים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ϱ בנושא הנחש הוא למעשה מערכת בת שלושה כוכבים - זוג כוכבים קרוב בבהירויות מדרגות 5 ו-6 וכוכב נוסף מעט רחוק יותר בבהירות מדרגה 8.

τ בנושא הנחש הוא כוכב כפול המורכב מזוג כוכבים קרוב מאוד בבהירויות מדרגות 5 ו-6.

כוכב ברנרד הוא ננס אדום עם דרגת בהירות 9.5 והוא הכוכב השני בקרבתו אל השמש (אחרי המערכת α קנטאורי). כוכב זה נע במהירות הגדולה ביותר על רקע השמים - כמעלת קשת אחת ב-350 שנים.

M10 ו-M12 הם זוג צבירי כוכבים בבהירויות מדרגות 7 ו-8. במשקפת הם נראים ככתמים מעורפלים.

IC4665 הוא צביר כוכבים פתוח בקוטר של כמעלת קשת המכיל כ-20 כוכבים עם בהירויות סביב דרגה 7, המפוזרים באזור של הכוכב β בנושא הנחש. ניתן לראותם בקלות עם משקפת.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיתולוגיה היוונית, שכיח קישורו של נושא הנחש לאל הרפואה היווני, אסקלפיוס, אשר מטהו הוא אחד הסמלים המסורתיים של ריפוי. לפי האגדה אסקלפיוס למד את סודות החיים והמוות מנחש אשר נשא צמחי מרפא כדי לרפא נחש אחר, אותו ניסה אסקלפיוס להרוג. כדי למנוע מהמין האנושי להגיע לאלמוות תחת טיפולו של אסקלפיוס, הרג אותו זאוס במכת ברק. לאחר מכן העלה אותו לכוכבים כדי לכבד את עבודתו הנעלה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור