זיקית (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Chamaeleon - זיקית
Chamaeleon
שם לועזי Chamaeleon
סמליות
עלייה ישרה 11 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏80-
שטח נראה 132 מעלות מרובעות
במקום ה-79
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר α בזיקית
(בהירות נראית 4.05)
ממטרי מטאורים

אין

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏0+ ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש אפריל
לא ניתן לראותה מישראל

הזיקית היא קבוצת כוכבים קטנה ועמומה במיוחד באזור הקוטב השמימי הדרומי, אחת משתים עשרה הקבוצות שהוגדרו על ידי פיטר קייזר ופרדריק דה-הוטמן בשנים 1595 - 1597 והופיעו לראשונה באטלס הכוכבים "אורנומטריה" של יוהאן באייר. באוסטרליה היא מכונה לעתים "המחבת" (באופן לא רשמי) ומשמשת למציאת הדרום. מכיוון שהיא לא נראית מאזור אגן הים התיכון, אין אזכורים שלה במיתולוגיות השונות.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בזיקית הוא כוכב לבן צהבהב במרחק של כ-65 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4.0. זהו הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה.

β בזיקית הוא כוכב כחול במרחק של כ-271 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4.2.

γ בזיקית הוא ענק אדום במרחק של כ-410 שנות אור ועם בהירות שמשתנה סביב דרגה 4.1.

δ בזיקית הוא כוכב כפול המורכב מזוג כוכבים שאינם קשורים זה לזה - האחד הוא כוכב כחול במרחק של כ-360 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4.5 והשני הוא כוכב כתום במרחק של כ-350 שנות אור עם בהירות מדרגה 5.5. הניגוד החד בצבעי הכוכבים יוצר מראה יפה כאשר צופים בהם במשקפת.

גרמי שמים מעניינים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

NGC-3195 היא ערפילית פלנטרית הנמצאת מעט ממערב לכוכב δ בזיקית. קוטר הערפילית כ-40 שניות קשת (בדומה לקוטר של צדק ובהירותה היא מדרגה 11.5 כך שניתן לראותה רק באמצעות טלסקופ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור