יונה (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Columba - יונה
Columba
שם לועזי Columba
סמליות צורת יונה
עלייה ישרה 6 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏35-
שטח נראה 270 מעלות מרובעות
במקום ה-54
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
1
הכוכב הבהיר ביותר α ביונה
(בהירות נראית 2.6)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏45 ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש פברואר

יונה היא קבוצת כוכבים לא בולטת בשמי הדרום, דרומית לקבוצת הכלב הגדול. הקבוצה הוגדרה במאה ה-16 על ידי האסטרונום ההולנדי פטרוס פלאנציוס ונקראה במקור "היונה של נוח" על שם היונה מסיפור המבול התנכי.

כוכבי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

α ביונה (פאקט) הוא כוכב לבן-כחלחל במרחק של כ-270 שנות אור. מקור שמו של הכוכב הוא פאחיטה - יונה בערבית. בהירותו היא מדרגה 2.6 והוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה והיחידי עם בהירות מדרגה מתחת ל-3.

β ביונה הוא כוכב כתום במרחק של כ-85 שנות אור. בהירותו היא מדרגה 3.2.

μ ביונה הוא כוכב הסדרה הראשית כחול (סוג ספקטרלי O9.5 V) במרחק של כ-1300 שנות אור ועם בהירות מדרגה 5.1. זהו כוכב בורח עם מהירות של כ-100 קילומטר לשנייה ביחס לכוכבי הגלקסיה. הכוכב הוא אחד מתוך שלושה כוכבים בורחים (השניים האחרים הם 53 בטלה ו-AE בעגלון), שנראה שיצאו מנקודה אחת בקבוצת אוריון לפני כ-3 מיליון שנים. הסבר אפשרי לכך הוא שהכוכבים היו חלק ממערכת של ארבעה כוכבים שאחד הכוכבים בה הפך לסופרנובה והעיף את השלושה האחרים בכיוונים שונים.


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור