מזבח (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Ara - מזבח
Ara
שם לועזי Ara
סמליות מזבח
עלייה ישרה 17.39 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏53.58-
שטח נראה 237 מעלות מרובעות
במקום ה-63
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
2
הכוכב הבהיר ביותר β במזבח
(בהירות נראית 2.8)
ממטרי מטאורים

אין

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏25 ו-°‏−90
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש יולי

מזבח הוא קבוצת כוכבים קטנה בשמי הדרום הממוקמת בין הקבוצות עקרב ומשולש דרומי באזור של שביל החלב שעשיר בצבירי כוכבים. הקבוצה הייתה אחת מ-48 הקבוצות המקוריות של תלמי.

כוכבים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

α במזבח הוא כוכב לבן-כחלחל במרחק של כ-242 שנות אור ועם בהירות משתנה בין דרגות 2.8 ו-3.1. זהו הכוכב השני בבהירותו בקבוצה.

β במזבח הוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה, זהו על-ענק כתום במרחק של כ-600 שנות אור ועם בהירות מדרגה 2.8.

γ במזבח הוא כוכב זוגי במרחק של מעל 1,000 שנות אור המורכב מעל-ענק לבן-כחלחל עם בהירות מדרגה 3.5 ומכוכב הסדרה הראשית לבן עמום בהרבה עם בהירות מדרגה 10.

ζ במזבח הוא ענק כתום במרחק של כ-570 שנות אור עם בהירות מדרגה 3.1.

μ במזבח הוא כוכב צהוב במרחק של כ-50 שנות אור ועם בהירות מדרגה 5.1. ככל הנראה יש לכוכב זה מערכת של לפחות ארבעה כוכבי לכת, כאשר ייתכן שאחד מהם הוא סלעי.

גרמי שמיים מעניינים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה מכילה מספר צבירים כדוריים שהבהיר מביניהם הוא NGC 6397. הצביר מכיל כ-400,000 כוכבים ונמצא במרחק של כ-7,200 שנות אור, כך שהוא בין הצבירים הכדוריים הקרובים ביותר למערכת השמש. הצביר ניתן לצפיה במשקפת והוא נראה ככתם מטושטש עם בהירות מדרגה 7. בטלסקופים גדולים ניתן להבחין בכוכבי הצביר.

NGC-6397 בתמונה של טלסקופ החלל האבל

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיתולוגיה היוונית הקבוצה זוהתה כמזבחו של הקנטאור כיירון ושמה הלטיני המקורי היה Ara Centauri (המזבח של כירון). לפעמים היא הוזכרה גם כמזבחו של דיוניסוס. באיורים הופיע שביל החלב כעשן היוצא מהמזבח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור