סקסטנט (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Sextans - סקסטנט
Sextans
שם לועזי Sextans
סמליות סקסטנט
עלייה ישרה 10 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏0
שטח נראה 314 מעלות מרובעות
במקום ה-47
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
0
הכוכב הבהיר ביותר α בסקסטנט
(בהירות נראית 4.5)
ממטרי מטאורים

סקסטנטידים

מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏80+ ו-°‏80-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש אפריל

סקסטנט הוא קבוצת כוכבים עמומה במיוחד וקשה מאוד להבחנה, הנמצאת על קו המשווה השמימי. הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה הוא מדרגת בהירות 4.5 - כלומר הוא ניתן לצפייה רק ממקום חשוך כמעט לחלוטין. הקבוצה הוגדרה במאה ה-17 על ידי האסטרונום הפולני יוהנס הווליוס והיא מייצגת סקסטנט - כלי למדידת מיקום הכוכבים ביחס לאופק, שהיה בשימוש רב בעבודתו של הווליוס.

כוכבים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בסקסטנט הוא ענק כחול במרחק של כ-290 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4.5.

β בסקסטנט הוא כוכב הסדרה הראשית כחול (סוג ספקטרלי B6 V) במרחק של כ-260 שנות אור. בהירותו משתנה בין דרגות 5 ו-5.1 בתדירות של כ-15 ימים.

γ בסקסטנט הוא כוכב זוגי הכולל שני כוכבים בדרגות בהירות 5.8 ו-6.2, המקיפים זה את זה במרחק של כ-30 יחידות אסטרונומיות בזמן מחזור של כ-77 שנים. את הזוג מקיף כוכב שלישי עמום בהרבה עם דרגת בהירות 12. המערכת נמצאת במרחק של כ-300 שנות אור ובהירותה הכוללת היא מדרגה 5.1.

גרמי שמיים מעניינים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

NGC3115 היא גלקסיית עדשה במרחק של כ-32 מיליון שנות אור הנראית מצידה ולכן מזכירה צורת כישור ובשל כך היא מכונה "גלקסיית הכישור". הגלקסיה עמומה למדי עם בהירות מדרגה 10 ונחוץ טלסקופ בינוני על מנת להבחין בה.


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור